Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bo strój na rozmowę kwalifikacyjną jest zależny od kilku czynników. Jakich? Stanowiska, o jakie się ubiegasz, branży zawodowej, a także... pory roku. W naszym przewodniku znajdziesz praktyczne porady, jak ubrać się na rozmowę o pracę, aby zrobić jak najlepsze wrażenie i zdobyć wymarzoną posadę.
Spis treści
Rozmowa kwalifikacyjna to jedna z tych okoliczności, kiedy najnowsze trendy powinny nieco zejść na drugi plan. Ogólnoprzyjętą zasadą jest wybranie formalnego stroju. Co to w praktyce oznacza? Stylizacja powinna być klasyczna, elegancka i w stonowanych kolorach. Zawsze świetnie sprawdzą się czerń, szarość i granat w towarzystwie bieli. Latem można postawić na kolory w jaśniejszej tonacji, jak jasna szarość, wszelkie odcienie beżu i więcej bieli w stylizacji. Dobrym pomysłem są też monochromatyczne zestawy, które zawsze dodadzą klasy. Warto także pamiętać, że stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną powinna zasłaniać ramiona, plecy i dekolt. Długość spódnicy lub sukienka powinna co najmniej sięgać kolan, a najlepiej sprawdzą się fasony midi. Buty nie powinny być na zbyt wysokiej szpilce. Świetnym wyborem będą obcasy do 8 mc, kaczuszki lub buty na płaskim obcasie, jak lordsy czy wiązane buty. Obowiązkowo powinny zasłaniać palce u stóp.
Wyświetl ten post na Instagramie
Dobra stylizacja to ta odpowiednio dobrana do okazji - to motto doskonale sprawdza się przy wyborze ubrania na rozmowę kwalifikacyjną. Kluczowym czynnikiem wyboru stylizacji jest branża, w której szukasz pracy i stanowisko, o które się ubiegasz. Jeżeli ubiegasz się o posadę w instytucji rządowej, sektorze finansowym, w kancelarii prawnej, towarzystwie ubezpieczeniowym lub innej firmie, która wymaga ścisłego dress-code'u, wybierz stylizację, która odpowiada ich wymogom. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się garnitur lub garsonka w stonowanym kolorach, jak czerń, szarość i granat. Uzupełnieniem stylizacji będzie biała koszula. Buty i torebka również powinny być zachowane w minimalistycznym stylu. Buty nie powinny być na zbyt wysokiej szpilce. Świetnym wyborem będą obcasy do 8 mc, kaczuszki lub buty na płaskim obcasie, jak lordsy czy wiązane buty. Obowiązkowo powinny zasłaniać palce u stóp. Idealna torebka? Czarny skórzany kuferek lub torebka o prostokątnym fasonie. Unikaj oversizowych shopperek, które nie są elementem biurowego dress-code'u. Te zasady również doskonale się sprawdzą, gdy ubiegasz się o stanowisko kierownicze lub dyrektorskie w firmach o mniej formalnych wymaganiach dotyczących stroju.
Nieco inne zasady obowiązują, kiedy ubiegasz się o pracę w branżach artystycznych, w mediach, w branży modowej czy sektorze sprzedaży. To miejsca pracy, w których nie wymaga się formalnych strój, a w cenie są otwartość i indywidualność. To nie oznacza, że strój może być przypadkowy. Warto postawić na klasyczną elegancję przełamaną kolorami lub wiodącymi trendami. Dobrym rozwiązaniem jest wybór marynarki w mocnym kolorze, białej koszuli o ultranowoczesnym kroju lub buty w trendach o charakterystycznym fasonie. To powinien być jeden mocny element w stylizacji, który wyrazi Twój indywidualny styl, ale całość wciąż będzie elegancka.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jeżeli nie wiesz, co założyć na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, że biała koszula to zawsze dobry wybór. Warto tylko pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Biała koszula powinna być nienagannie wyprasowana. Sprawdź, czy Twoja bielizna nie prześwituje przez materiał koszuli. Najlepiej sprawdzi się biustonosz w cielistym kolorze, a nie białym. Sprawi, że będziesz wyglądać stosownie i elegancko, a biała bielizna nie będzie się odznaczać.
Zamiast koszuli możesz wybrać też inny rodzaj eleganckiej bluzki z długim rękawem. Może być wykonana np. z wiskozy, popeliny czy jedwabiu. Warto pamiętać, aby unikać printów, haftów i zdobień. Monochromatyczne elementy garderoby zawsze będą bardziej zgodne z formalnym charakterem spotkania w sprawie pracy. Alternatywą do bieli jest jasny błękit.
Elegancka koszula tworzy świetne duety z garniturowymi spodniami, ołówkową spódnicą, rozkloszowaną midi czy damskim garniturem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wybór odpowiedniego dołu stylizacji jest zależny od Twoich preferencji, komfortu i pory roku, która pasuje za oknem. Jeżeli jesteś zdecydowana wybrać na rozmowę kwalifikacyjną spódnicę, najlepiej postaw na fason klasycznego ołówka z wysokim stanem. Przy nieco luźniejszym dress codzie możesz pozwolić sobie na spódnicę w kształcie litery „A”, np. delikatnie plisowany fason. Warto pamiętać, aby spódnica nie była krótsza niż przed kolano. Do spódnicy odkrywającej nogi powinno dobrać się cieliste rajstopy o delikatnym stopniu krycia, najlepiej 6 DEN.
Jeżeli chodzi o spodnie, jest o wiele więcej możliwości. Cygaretki, culotte, szwedy, palazzo i klasyczne garniturowe spodnie− wybór jest naprawdę szeroki. Najważniejsze jest jednak, żeby spodnie wykonane były z cięższej, szlachetniejszej tkaniny, np. garniturowej wełny. Najbardziej elegancko prezentować będą się spodnie w kant, które kończą się w okolicach kostki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną − akcesoria w dobrym tonie
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej szczególnie ważne jest pierwsze wrażenie. Dlatego warto dopracować swoją stylizację na spotkanie z przyszłym pracodawcą do perfekcji. Diabeł tkwi w szczegółach, więc poświęć więcej czasu na dobór akcesoriów.
Biżuteria powinna być minimalistyczna i stonowana. Jeden delikatny łańcuszek na szyi, delikatna bransoletka, subtelny pierścionek czy niewielkie kolczyki w zupełności wystarczą, aby dodać trochę blasku i prezentować się profesjonalnie.
Na rozmowę kwalifikacyjną wybierz średniej wielkości, elegancką torebkę w stonowanych kolorach. Powinna być minimalistyczna i nie odciągać uwagi od klasycznej stylizacji.. Jeżeli potrzebujesz większej torebki, która pomieści np. teczkę z dokumentami, wybierz duży rozmiar eleganckiej torebki o sztywnym kształcie. Nigdy nie w typie shopper bag, która ma fason worka.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jakie buty wybrać na rozmowę o pracę? Jeżeli lubisz obcasy, najlepiej sprawdzą się klasyczne czółenka na niewielkim słupku. Obcas nie powinien być wyższy niż 8 cm. Wybierz buty w stonowanych kolorach, które pasują do całości stylizacji, jak czerń, cielisty kolor czy ciemnoszary. Jeżeli w butach na obcasie nie czujesz się komfortowo, postaw na eleganckie płaskie buty, jak lordsy czy wiązane półbuty w męskim stylu.
Gdy temperatura za oknem przekracza 25 st. C, wybranie odpowiedniej stylizacji na rozmowę o pracę nie należy do najłatwiejszych. Łatwiej jednak o modową wpadkę, gdy z nieba leje się skwar. Pamiętaj, że wakacyjna pogoda nie oznacza, że na rozmowę o pracę możesz wybrać stylizację, która nie spełnia zasad formalnego looku. Unikaj stylizacji, które odkrywają ramiona i dekolt, nie zakładaj sandałów, nie rezygnuj z cielistych rajstop. Twój strój powinien być równie elegancki, jak w bardziej dogodnych warunkach pogodowych. Wybierając stój, postaw na lżejsze naturalne tkaniny i jaśniejsze kolory. Świetnie sprawdzi się biała marynarka, zamiast czarnej i sukienka midi z długim rękawem jako alternatywa dla garsonki.
Zimowa aura za oknem nie ułatwia stworzenia idealnej stylizacji na rozmowę o pracę. Pomimo mroźnej pogody i opadów śniegu warto wystrzegać się popełniania tych modowych błędów: czarne kryjące rajstopy, kozaki lub botki na grubej platformie czy wybranie swetra. Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się zimą, warto zadbać o formalny charakter stylizacji pomimo mroźnej pogody. Unikaj swetrów i postaw na ciepłą wełnianą marynarkę. Pod białą koszulę możesz także założyć biały podkoszulek. Będzie prezentował się schludnie i elegancko. Jeżeli w swojej szafie nie masz kozaków o klasycznym fasonie, który pasowałby do garsonki, postaw na spodnie. Stylizacja z damskim garniturem jest o wiele wygodniejsza w zimowe miesiące. Gwarantuje komfort, ciepło i o wiele łatwiej dobrać do niej buty. Świetnie sprawdzą się minimalistyczne botki na niewielkim obcasie. Wybierając spodnie, nie musisz także martwić się o dobór odpowiednich rajstop.
Wyświetl ten post na Instagramie