Kosmetyki z lawendą kojarzą ci się wyłącznie z płynami do kąpieli lub balsamami do ciała na dobranoc? Warto nadrobić zaległości! Faktycznie, kosmetyki na bazie lawendy stosowane wieczorem pomagają się zrelaksować i wyciszyć przed snem, jednak mają też wiele innych właściwości. Działają przeciwzapalnie, pobudzają przepływ limfy i regenerują skórę. Co jeszcze potrafią? I czy kobiety w ciąży mogą ich używać?
Ich delikatny zapach uspokaja. Jednak to nie jedyna zaleta kosmetyków na bazie lawendy. Chociaż to głównie aromaterapeutyczne właściwości olejku eterycznego z fioletowych kwiatów cieszą się dobrą sławą (jego zapach pomaga zwalczać bezsenność i depresję), nie można zapomnieć również o jego działaniu pielęgnacyjnym. Co sprawia, że lawenda jest tak wszechstronna?
Żeby zrozumieć jak skuteczne są kosmetyki z lawendą, warto przeanalizować jej skład. Do produkcji kremów czy balsamów wykorzystuje się głównie olejek eteryczny uzyskiwany z jej kwiatów w procesie destylacji parą wodną. W ten sposób otrzymuje się po pierwsze złoty płyn, a po drugie równie cenny hydrolat o właściwościach tonizujących, nawilżających i antyseptycznych. Sam olejek ma bardzo bogaty skład. Znajdziesz w nim linalol, który choć jest przede wszystkim substancją zapachową, działa również antybakteryjnie; garbniki o działaniu ściągającym i wzmacniającym skórę oraz kumarynę wykorzystywaną w preparatach antycellulitowych i kosmetykach do cer naczyniowych.
Lawenda sprawdza się też w pielęgnacji skór dojrzałych, ponieważ zawiera ona fitoestrole, którym przypisuje się zdolność pobudzania syntezy kolagenu (kluczowego białka podporowego skóry) oraz blokowania elastazy przyczyniającej się do rozpadu elastyny. Z kolei kolagenazę (enzym powodujący rozpad wiązań kolagenowych) powstrzymują flawonoidy - także zawarte w olejku lawendowym. Wzmacniają one również antyoksydacyjne działanie witaminy C znajdującej się w kosmetykach.
Dla jakiej cery najodpowiedniejsze będą kosmetyki na bazie lawendy? Ze względu na działanie antyseptyczne, a także regenerujące usatysfakcjonują osoby o skórach tłustych i trądzikowych. Lawenda reguluje produkcję sebum redukując łojotok, a dodatkowo przyspiesza gojenie ran i zapobiega powstawaniu blizn. Łagodzi też egzemę. Kosmetyki na bazie lawendy warto stosować na noc, ponieważ efektywnie wspierają procesy naprawcze skóry. Regenerujące działanie olejku z fioletowych kwiatów wykorzystują także producenci kremów przeciwzmarszczkowych. Poza tym ten cenny składnik doskonale nawilża, więc każda cera zyska na jego stosowaniu. Uwaga: nie ograniczaj się do kremów. Serum, hydrolat czy czysty olejek (który jednak stosuj po zmieszaniu z innym lub dodaj do kremu!) to także wspaniałe wsparcie dla skóry.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jeśli lubisz masaże, a jednocześnie walczysz z cellulitem - olejek lawendowy będzie twoim sprzymierzeńcem. Zabieg z jego użyciem powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych i stymuluje przepływ krwi - a przecież to właśnie problemy z krążeniem są jedną z głównych przyczyn pojawiania się "skórki pomarańczowej". Dodatkowo masaż, a nawet sama aplikacja olejku lawendowego, przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się płynów w organizmie i zastojom limfy.
Fakt, że lawenda tak często pojawia się w kosmetykach rekomendowanych do stosowania na noc, nie wynika jedynie z jej aromaterapeutycznych walorów. Drugi, równy ważny powód to ten, że zabezpiecza ona skórę przed utratą wody i wspiera odnowę warstwy hydrolipidowej. Dlatego balsamy, kremy do stóp czy do dłoni z zawartością oleju lawendowego zaleca się zwłaszcza przy skórach suchych i wymagających regeneracji.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Lawenda to również składnik dodawany do kosmetyków pielęgnujących włosy. W szamponach występowanie lawendy tłumaczy głównie jej działanie regulujące pracę gruczołów łojowych. To właśnie w produktach do włosów przetłuszczających się gra ona zwykle główną rolę. Nie tylko zmniejsza wydzielanie sebum, ale też dokładnie oczyszcza skórę głowy dając uczucie odświeżenia i nawilżenia. Na stosowaniu lawendowych kosmetyków do włosów skorzystają też osoby, które obserwują, że fryzura się przerzedza i traci objętość. Olejek lawendowy wzmacnia cebulki pobudzając krążenie, stymuluje wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
W pierwszym trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania olejków eterycznych (wyjątkiem jest cytrynowy), a tym samym i zawierających je kosmetyków. Jednak na dalszym etapie, czyli od trzeciego miesiąca lista dozwolonych produktów na bazie płynnego złota znacznie się wydłuża. Olejek lawendowy uchodzi nawet za najbezpieczniejszy i najbardziej wszechstronny - poza walorami kosmetycznymi, ceniony jest za łagodzenie bólu, stresu i przeciwdziałaniu depresji poporodowej.