Kryminały to idealne książki na długie, jesienne wieczory. Leżąc z kryminałem pod kocem w ciepłym domu możemy zagłębiać się w świat zbrodni i psychologicznych gierek. Przedstawiamy 15 nowości wśród kryminałów na jesień 2022. Wiele z nich to kontynuacja ulubionych cyklów od Remigiusza Mroza, Małgorzaty Sobczak czy Ann Cleeves.
Spis treści
Ten kryminał to kontynuacja dziejącej się w Trójmieście nowej serii autorstwa Małgorzaty Oliwii Sobczak. Podobnie jak w "Szeleście", głównymi bohaterami są dziennikarka Alicja Grabska i śledczy Oskar Korda. Znowu w centrum intrygi mamy nowoczesne technologie oraz kilka planów czasowych, bowiem historia zaginięcia córki lokalnego polityka splata się z zabójstwem sprzed lat. Okazuje się, że dziewczyny wiele łączy, czy również wspólny zabójca? Wartka akcja, ciekawe tło psychologiczne oraz skomplikowana więź łącząca głównych bohaterów powoduje, że ciężko się oderwać od "Szumu", chociaż zniechęca do jesiennego wypoczynku w Sopocie, w którym najwyraźniej roi się od kryminalistów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kryminał dla miłośników Agathy Christie. W odciętym od lądu domu na wysepce w Kornwalii Daisy Darker wraz z całą rodziną świętuje z rodziną 80. urodziny babci, znanej pisarki. Rodzina, na którą składa się babcia, rozwiedzeni rodzice oraz 3 dorosłe córki, nie widziała się od ponad dekady. Wraz z rozwojem tego Halloweenowego wieczoru dowiadujemy się więcej o sekretach Darkerów, zaś z każdym ujawnionym sekretem dochodzi do nowego zabójstwa. Trup ściele się gęsto, zaś rodzina musi rozwikłać zagadkę czy w domu jest ktoś obcy czy może mordercą jest ktoś z rodziny… Bardzo przyjemna lektura, w której klimat buduje urokliwy wiktoriański dom, deszczowa noc i zagadka z przeszłości. Uwaga, zakończenie może zdenerwować część czytelników!
Wyświetl ten post na Instagramie
Mroczny kryminał, kolejny spod pióra Macieja Kaźmierczaka dziejący się w Łodzi. W jednym z łódzkich parków odnaleziono truchła psów. Pod nimi znajdowało się także ciało zaginionego przed tygodniem chłopca. Świadkiem odkrycia tego makabrycznego cmentarzyska była Malwina Król. Tego samego dnia okazuje się, że z domu dziecka, w którym pracuje Malwina, zniknął jeden z podopiecznych - dziewięcioletni Marcin. Chłopiec pobiegł za uciekającym psem i już nie wrócił. Policja nie łączy obu tych spraw, do momentu aż do śledczych z Łodzi zgłasza się komisarz z Gdańska.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ten kryminał/thriller psychologiczny pokochają fanki „Dziewczyny z pociągu” Pauli Hawkins. Czy niewinna rozmowa z przypadkową osobą poznaną w pociągu może zamienić poukładane życie idealnej rodziny w kompletny chaos? Jak w przypadku „Nieznajomych z pociągu” Hitchcocka, szybko zostajemy wciągnięci w wyrafinowaną grę psychologiczną. Ale kto kim pogrywa i dlaczego? Już na początku kryminału odkrywamy, że rodzina Seleny nie jest tak idealna jak na Instagramie. Kiedy znika jej opiekunka do dziecka, z którą jej mąż miał romans, ona sama staje się celem policyjnego śledztwa. Okazuje się jednak, że nie ona jedna w rodzinie ma mroczne sekrety. Na podstawie powieści Netflix nakręci serial, w którym w główną bohaterkę wcieli się Jessica Alba.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jesienią 2022 będziemy czytać nowy kryminał Igora Brejdyganta, autora bestsellerowych kryminałów takich jak "Wiatr" (wybranego jednym z najlepszych kryminałów 2021 roku). Uwaga, prawa do ekranizacji tego kryminału zostały sprzedane jeszcze przed premierą!
Kryminał "Sieroty" opowiada o Ani i Marcinie, rodzeństwie których rodzice 12 lat temu zostali brutalnie zamordowani we własnym domu. Brat z siostrą trafili do prowadzonego przez zakonnice domu dziecka, zaś policja nie odnalazła nigdy mordercy. Teraz Ania i Marcin na własną rękę szukają sprawiedliwości, mając do pomocy wujka, ciotkę, zakochanego policjanta oraz mafioza. Korzenie zbrodni okazują się jednak sięgać poza rodzinę tytułowych sierot, zaś ślady naprowadzają ich na kolejne zbrodnie. Uwaga, w książce czytamy o przemocy wobec dzieci!
Wyświetl ten post na Instagramie
Kryminał, a raczej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Dobry trop dla osób, które mają dosyć kryminałów rozgrywających się w Warszawie czy innym wielkim mieście, bowiem akcja osadzona jest w Bielsku-Białej. Kornelia Pliszka jako młoda dziewczyna została niesprawiedliwie potraktowana przez policję. 11 lat później nadal kontakt z organami ścigania nadal budzi w niej niechęć, jednak kiedy ktoś rozbija jej szybę i zostawia pełne groźby liściki musimy zwrócić się do policji. Pechowo trafia na tego samego policjanta, który prowadził jej sprawę przed laty. Który chcąc chronić swojego kumpla, nie dał wiary słowom skrzywdzonej dziewczyny. Czy sytuacja się powtórzy, a może wyjdzie z niej coś dobrego?
Wyświetl ten post na Instagramie
Trzecia część serii o prokurator Gabrieli Seredyńskiej to kryminał niemal metafizyczny. Kiedy prokurator przybywa na miejsce zbrodni do luksusowego wieżowca Cosmopolitan sprawa wydaje się prosta. Plama krwi i nieżywe ciało. Dokładne oględziny 150-metrowego apartamentowca wydobywają na światło dzienne jednak kolejne, niepasujące do siebie szczegóły. Jednocześnie rozwija się historia niespełnionego malarza, mieszkańca tej złotej klatki, który zaczyna wierzyć, że leży w śpiączce, zaś jego życie jest w rzeczywistości snem. Jak odróżnić prawdę od fałszu? Atmosfera tego kryminału jest bardzo klaustrofobiczna, mimo że paradoksalnie dzieje się w miejscu z jednym z najbardziej spektakularnych widoków na Warszawę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Bardziej thriller psychologiczny niż kryminał. Siedemnastoletnia Mindy Wright, utalentowana narciarka odnosząca sukcesy, ma szansę na miejsce w reprezentacji Stanów Zjednoczonych na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Podczas jednego ze zjazdów ulega jednak poważnemu wypadkowi i doznaje otwartego złamania nogi. Widmo przekreślonej kariery sportowej traci jednak na znaczeniu, gdy w trakcie operacji lekarze odkrywają, że nastolatka ma ciężką postać białaczki. Jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest przeszczep komórek macierzystych. Zazwyczaj dawców szpiku szuka się wśród osób spokrewnionych z chorym pacjentem, więc rodzice, Lauren i Jasper Wrightowie, zostają poddani badaniu zgodności tkankowej. Wyniki testów ujawniają szokujące fakty: okazuje się bowiem, że Mindy i jej rodziców nie łączą więzy krwi. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem, którego stawką jest życie dziewczyny. Czy to możliwe, by w szpitalu doszło do pomyłki i Mindy jako noworodek została zamieniona z innym dzieckiem? W śledztwo zostaje zaangażowana ciotka dziewczyny, pracująca dla CBI. Książka rozkręca się powoli, ale od połowy książki wyraźnie przyśpiesza. Napięcie buduje również historia ze szpitala psychiatrycznego.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ręka do góry, kto szuka nowej wciągającej serii kryminałów? Robert Małecki, mistrz trzymających w napięciu kryminałów takich jak seria o komisarzu Bernardzie Grossie, rusza jesienią 2022 roku z historią o komisarz Marii Herman. Korzenie sprawy sięgają przeszłości: początek lat. 90 i historia uprowadzenia syna Witbergów dręczy policjantów bydgoskiego Archiwum X od lat. Trzy dekady później komisarz Maria Herman walczy z własnymi demonami i nałogiem. Kiedy jej partnerem w dawnej sprawie zostanie Olgierd Borewicz, młody ojciec z mroczną przeszłością, nie wiedzą jeszcze, że przed nimi pojawi się największe wyzwanie w karierze. Próbując rozwikłać tajemnicę sprzed lat trafią do Grudziądza. Rewelacyjny kryminał, który nie pozwoli zasnąć przed ostatnią stroną.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kryminały Katarzyny Bondy uwielbiają czytelnicy, a zwłaszcza serię o psychologu Hubercie Meyarze. "Kobieta w walizce" to już 9. z tej serii kryminał, a premierę miał 9 listopada 2022. Stracono już nadzieję na rozwikłanie zaginięcia Klaudii Janus, aż do momentu kiedy przy drodze wyjazdowej z Ełku przypadkowy kierowca znajduje błękitną walizkę, a w niej szczątki młodej kobiety i złoty naszyjnik z listkiem, takim samym jak ten, który nosiła Klaudia. Ofiara została nie tylko spalona, wcześniej trzymano ją długo w wodzie, a następnie zakopano. Do pomocy w śledztwie wezwano by Huberta Meyera, ale ten czeka w areszcie na własną rozprawę, więc z warszawskiego Wydziału Wsparcia Dochodzeń oddelegowano aspiranta Grzegorza Kaczmarka. Odkrywa on, że to nie jedyna zaginiona dziewczyna w okolicy, a łączy je właśnie naszyjnik z listkiem.
Wyświetl ten post na Instagramie
To już 16 kryminał prawniczy z serii o Joannie Chyłce. Bezwzględna warszawska prawniczka po raz kolejny stoi przed trudną sprawą. Na warszawskim placu zabaw znaleziono zwłoki dziecka. Chyłka chce bronić matki niemowlęcia, naturalnej oskarżonej, ale sprawa trafia do jej męża. Czy uda się im pogodzić życie małżeńskie z zawodową rywalizacją? Tych, którzy są fanami serii, do książki przekonywać nie trzeba. Ci, którzy nigdy nie czytali serii o Chyłce, szybko jednak połapią się w relacjach między bohaterami. Akcja jest wartka, a dla stylu Mroza raczej się nie czyta (chociaż można zapoznać się z menu popularnej sieci kawiarni). Dla fanów Chyłki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Idealny kryminał na listopad (premiera 16 listopada 2022). Londyńczycy Laura i Daniel udają się w ostatnią szaloną podróż po Europie przed założeniem rodziny. W pociągu spotykają dwoje Rumunów – Iona i Alinę, z którymi wdają się w długą rozmowę. Za ich namową zajmują miejsca w przedziale sypialnym. Gdy się budzą, okazuje się, że skradziono im bilety, paszporty oraz pieniądze. Sprzeczka z funkcjonariuszami straży granicznej doprowadza do tragedii. Laura i Daniel zostają wyrzuceni z nocnego pociągu w szczerym polu. Aby dotrzeć do jakiejś cywilizacji, idą wzdłuż torów. Po drodze w dziwnych okolicznościach znika ich towarzyszka Alina. Szukając jej, zapuszczają się w głąb lasu W oddali słyszą krzyki i przerażające odgłosy – one doprowadzają ich do opuszczonego domu. To co ich tam spotka, zmieni ich życie w prawdziwy koszmar… Po powrocie do Londynu Daniel i Laura przysięgają, że nie będą nigdy rozmawiać o tym, co wydarzyło się tamtej nocy. Jednak upiorna przygoda odzywa się w ich życiu ponurym echem. Daniel szuka zapomnienia w alkoholu, Laura jest w psychicznej rozsypce. Co się wydarzyło w domu na odludziu? Co zmieniło życie Daniela i Laury w prawdziwe piekło?
Cykl kryminałów J.K. Rowling (pod pseudonimem Robert Galbraith) zyskał dużą popularność, zaś na bazie serii o agencji detektywistycznej Cormorana Strike’a i Robin Ellacott powstał serial telewizyjny. W najnowszej części cyklu do naszych ulubionych prywatnych detektywów z prośbą o pomoc zwraca się Edie Ledwell, współtwórczyni popularnej kreskówki Serce jak smoła. Od lat prześladuje ją w Internecie osoba posługująca się nickiem Anomia. Zdesperowana Edie prosi o ustalenie jej prawdziwej tożsamości, jednak Robin z kilku powodów odmawia przyjęcia sprawy. Jakiś czas później na cmentarzu Highgate, gdzie rozgrywa się akcja kreskówki, zostaje popełniona wstrząsająca zbrodnia. Poruszeni nią Robin i Cormoran przyjmują zlecenie schwytania mordercy. Para detektywów musi zmierzyć się z wirtualną rzeczywistością i wniknąć w skomplikowaną sieć nicków, sprzecznych interesów i nabrzmiałych konfliktów. Jednocześnie Robin i Cormoran próbują, mimo wielu traum z przeszłości, zrobić krok na przód w swoim życiu prywatnym. Ten kryminał zyskał zainteresowanie mediów z powodu odniesień do prywatnego życia autorki (J.K. Rowling spotkała się z dużym potępieniem w Internecie po tweecie na temat osób transpłciowych).
Wyświetl ten post na Instagramie
Miłośnikom psychologicznych kryminałów nie trzeba przedstawiać autorki. Ann Cleeves zyskała popularność dzięki sadze szetlandzkiej. Teraz porzuca mroźną Północ na rzecz Devonu i nowego cyklu kryminałów „Dwie rzeki”, którego Krzyk czapli jest drugą odsłoną. W Północnym Devonie trwa upalne lato, a wybrzeże zapełnia się turystami. Detektyw Matthew Venn zostaje nagle wezwany do lokalnej komuny artystycznej, nad którą czuwa milioner-ekscentryk. Trafia tam na misternie upozorowane morderstwo - doktor Nigel Yeo został śmiertelnie ugodzony odłamkiem jednego z rozbitych wazonów swojej córki, która zajmuje się ręcznym wytwarzaniem szkła. Yeo na pierwszy rzut oka nie wydaje się typem człowieka, który mógłby paść ofiarą zbrodni, ale okazuje się, że jego praca polegała na śledzeniu nieprawidłowości w służbie zdrowia. Czy to mogło być powodem zbrodni? A może motyw był bardziej osobisty? Sprawy dodatkowo się komplikują, gdy detektyw Venn odkrywa bliskie relacje łączące córkę zmarłego z jego mężem, Jonathanem. Sprawa zaczyna niebezpiecznie ocierać się o prywatne życie śledczego. Gdy dochodzi do kolejnego zabójstwa, Matthew Venn wie, że przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z mordercą, ale też z kłamstwami powtarzanymi w samym sercu jego społeczności. Kryminały Ann Cleeves cechuje psychologiczna głębia, zaś dzięki skomplikowanym motywom nie łatwo odkryć prawdziwego mordercę.
Kryminał inspirowany prawdziwą historią z lat 90. to opowieść o fascynacji, która przerodziła się w obsesję. Kiedy latem 1996 roku do redakcji lokalnej wrocławskiej gazety wpada wzburzony mężczyzna i żąda od jednej z dziennikarek, aby skontaktowała go z Agatą Szklarską – Miss Polski, która po 4 latach spędzonych za oceanem wróciła właśnie do kraju, nikt nie wie jeszcze jaki będzie finał tej historii. Darek koniecznie chce się z nią spotkać i przypomina sobie pierwszy moment sprzed 6 laty, kiedy poznał Agatę, piękną modelkę, która stała się jego obsesją.
Wyświetl ten post na Instagramie