Modne kurtki na jesień 2023 to idealny balans trendów i ponadczasowych fasonów, które są klasyczne, funkcjonalne i pasują do wielu stylizacji. W trendach będą kożuchy w krótkiej wersji, eko futra w stonowanych kolorach, skórzane modele w stylu vintage i eleganckie wersje sportowych bejsbolówek. Poznajcie wszystkie fasony modnych kurtek, które będą hitami nadchodzącego sezonu.
Spis treści
Moda na modele vintage wciąż trwa. W sezonie jesień-zima 2023/24 zdominowała nie tylko trendy uliczne, ale również wybiegi topowych projektantów. Zdecydowanie zmienił się ich rozmiar, ponieważ najlepiej prezentują się w wersjach oversizowych lub wprost z męskiej szafy. Niezmienne pozostają jej klasyczne kolory - na czele z brązami, karmelem i czernią. Wyraźnym kierunkiem są także kroje inspirowane stylem lat 80. Skórzane kurtki w stylu vintage na jesień-zimę 2023/24 dodają rockowego charakteru casualowym stylizacjom i oddają klimat dekady lat 80. w modzie. Warto dodać, że rosnąca świadomość ekologiczna prowadzi do większego zainteresowania ubraniami vintage, co również wpływa na popularność tego trendu nie tylko również wśród generacji Z.
Kożuchy znów święcą triumfy na pokazach na jesień-zimę 2023/24. Jednak w nadchodzącym sezonie zmienia swoje przeznaczenie i formę. Kożuchy stają się mniej obszerne, dopasowane do sylwetki. Wyróżnia je długość do linii pasa, a czasem nawet do linii talii. Istotnymi detalami będą stonowana paleta kolorystyczna i obszycie z beżowego kożucha - zarówno na kołnierzyku, jak i rękawach. Efekt? Esencja estetyki lat 70. i przepis na zmysłowy, casualowy look - obowiązkowo w duecie z rozkoszowanymi jeansowymi spodniami, sukienkami maxi czy modnymi fasonami cargo.
Nowością wśród modnych kurtek na jesień-zimę 2023/24 będą kurtki przeciwdeszczowe. Projektanci mody są zgodni, że w nadchodzącym sezonie powinny wyróżniać się eleganckimi krojami w duchu minimalizmu. W niczym nie przypominają obszernych płaszczy czy sportowych parek. Jesienią i zimą 2023/24 kroje kurtek przeciwdeszczowych inspirowane są eleganckimi, pudełkowymi żakietami. Doskonale uzupełniają garderobę kapsułową, w której dominują ponadczasowe fasony i trend na "quiet luxury".
Lekka, ciepła i funkcjonalna, taka powinna być idealna kurtka puchowa w sezonie jesień-zima 2023/24. Domy mody od kilku sezonów stawiają na eksperymenty. W efekcie puchówki stały się ich nowym obiektem zainteresowań i zaskakujących, nowoczesnych wersji. W nadchodzącym sezonie, sportowe pikowane kurtki zyskują nowoczesny charakter dzięki minimalistycznym formom i stonowanej kolorystyce. Są ciepłe, ale bardzo lekkie, a krojem przypominają eleganckie peleryny. Wyróżniają je obszerne fasony i różnorodne długości: od mini do talii po oversizowe kurtki sięgające linii bioder.
Sportowe bombery na długo zniknęły z radaru projektantów, aby w sezonie jesień-zimę 2023/24 powróciły na nowo. Za to w zupełnie nowej formie i z nowymi funkcjami. Dizajnerzy są zgodni, że bombery w nadchodzącym sezonie to doskonałe towarzystwo dla eleganckich spodni palazzo, sportowych spodni cargo, a także ołówkowych spódnic. Powód? Doskonale przełamują ich charakter i tworzą wspólnie nonszalancką całość. To nie jedyne zalety. Lekkie sportowe bomberki doskonale chronią przed chłodem i zmienną jesienną pogodą. Finalnie, łączą funkcję eleganckiej kurtki z wyrazista formą bomberek - minimalistycznych, nawiązujących do ascetycznych krojów z szaf Skandynawek.
Są ciepłe, pluszowe i niezwykle eleganckie. Projektanci mody stawiają na eko futra w stonowanych kolorach. Ich krótkie fasony powodują, że wbrew pozorom nie powiększają optycznie całej sylwetki. Uniwersalnym i ponadczasowym wyborem będzie puchata kurtka w odcieniach beżu, czerni, karmelu i brązu i khaki. Jednak klasyczna forma futra to nie jedyny wybór. Modne będą także pluszowe kurtki, w całości obszyte miękką fakturą. Obie kurtki w tym trendzie są tak nowoczesne i eleganckie, że z powodzeniem zastąpią klasyczne wełniane kurtki. Futra z ekologicznych tkanin, znane również jako futra syntetyczne lub "faux fur", stanowią coraz bardziej popularny wybór z różnych powodów, zarówno etycznych, jak i środowiskowych. Na czele tych zmian w świecie wielkiej mody stoi Stella McCartney, która jako pierwsza zaczęła tworzyć futra z ekologicznych zamienników. Fasony z ekologicznych tkanin mogą być produkowane z materiałów odnawialnych, takich jak rośliny lub recyklingowane tworzywa sztuczne, co minimalizuje ich wpływ na środowisko.
Ramoneska po raz pierwszy zaprojektowana została niespełna sto lat temu. Miała służyć jako praktyczna i wygodna męska kurtka motocyklowa. Po motocyklistach, upodobali ją sobie muzycy rockowi, a chwilę później ramoneska weszła na salony i na dobre zagościła w damskiej garderobie. Fankami ramoneski są m.in. Rihanna, Beyonce, Erin Wasson czy Kate Moss. Angielska supermodelka uczyniła z tej kultowej skórzanej kurtki swój znak rozpoznawczy. Z wielkim powodzeniem nosi ją nie tylko na co dzień. Jej stylizacje nierzadko dowodzą, że ramoneska nadaje się także na wielkie wyjścia. Do tego klasyka powrócili topowi projektanci mody i w sezonie na jesień-zima 2023/24 wracają do prostych, skórzanych ramonesek bez zbędnych zdobień. Ewentualnie rozmiar oversizowe w zupełności wystarczy. Warto pamiętać, że ramoneska należy do symboli ponadczasowego stylu i nigdy nie wychodzi z mody. Jej klasyczny wygląd sprawia, że jest to element, który można nosić przez wiele lat, niezależnie od zmieniających się trendów.
Są wełniane, ciepłe i szalenie eleganckie. Pudełkowe kurtki inspirowane są krojem żakietów, których nie powstydziłaby się sama Coco Chanel. Są bardzo zdecydowane w formie. Kwadratowe, bez wyraźnie zaznaczonej talii, najczęściej dwurzędowe i z niewielkim kołnierzykiem. Od żakietów różni je wyłącznie materiał, bo kurtki w tym trendzie uszyte są z doskonałej jakości wełny, które zachowują ich szykowny kształt. Swoim krojem mocno czerpią z kultowych krojów Chanel. Ikoniczna kolekcja została wprowadzona po raz pierwszy w 1954 roku. Zaprojektowane z myślą o komforcie i praktyczności, te klasyczne, dobrze skrojone żakiety szybko stały się symbolem elegancji i luksusu. Żakiet Chanel był rewolucyjny z kilku powodów. Po pierwsze, zaprojektowany był z myślą o wygodzie - był luźny i nie posiadał żadnych sztywnych fiszbin czy usztywnień. Po drugie, był to element, który można było łatwo dopasować do innych części garderoby, co czyniło go niezwykle wszechstronnym. Trzeba przyznać, że DNA tego projektu zostało zachowane w trendzie na pudełkowe kurtki do dziś.
Trendresearcherzy są zgodni, że to już ostatnie miesiące mody rodem z lat 00. W sezonie jesiennym, nie mogło zabraknąć kurtek charakterystycznych dla tego intensywnego okresu w modzie. To głównie masywne skórzane fasony lub połyskujące bomberki w sportowym stylu. Wyróżniają się połączeniami kolorów i dużych naszywek inspirowanych światem motoryzacji. Nie bez przyczyny te kurtki to jeden z kluczowych elementów stylizacji filmowych bohaterów "Wszyscy i wściekli".