Jak pomagać innym? Dlaczego warto? Istnieje wiele powiedzeń, które sugerują, że w życiu po prostu warto być dobrym – na pewno słyszałaś o karmie, która wraca. Prawda jest taka, że czynienie dobra przynosi korzyści zarówno tobie, jak i osobie przez ciebie wspieranej. Pomagając innym, pomagasz również sobie. Jak robić to skutecznie?
Emocje i uczucia są ściśle powiązane z procesami chemicznymi zachodzącymi w naszym ciele. Najlepszym dowodem są endrofiny, zwane też hormonami szczęścia, które wprawiają człowieka w stan zadowolenia. Produkowane są w mózgu i rdzeniu kręgowym, kiedy się szczerze uśmiechamy, uprawiamy sport czy wykonujemy inne czynności, które lubimy. Może to być także pomaganie innym. Świadomość, że doprowadziliśmy do rozwiązania problemu bliskiej nam osoby, a tym samym uszczęśliwiliśmy ją, może sprawić, że sami poczujemy się lepiej. Dzięki pomaganiu innym dbamy o własne zdrowie psychiczne, a przy okazji o relacje z innymi ludźmi. A dobre relacje też uszczęśliwiają.
Socjobiolodzy wskazują, że altruistyczne podejście do życia zawsze wiązało się z korzyściami nie tylko dla jednostki, ale także całych społeczeństw. Człowiek z definicji jest gatunkiem stadnym, co oznacza, że potrzebuje obecności innych, aby uznać swoje życie za pełne. Na tej podstawie można wywnioskować, że pomaganie pozwala zacieśniać relacje z ludźmi. Działanie, mimo że bezinteresowne, zobowiązuje do rewanżu i oddania przysługi w przyszłości. Innymi słowy, poświęcając czas na pomoc przyjacielowi, członkowi rodziny, a nawet obcej osobie, można liczyć na to, że ktoś z nich w przyszłości odwdzięczy się tym samym.
Chęć niesienia pomocy wynika z naszych psychospołecznych potrzeb. Poprzez pomoc innym dowartościowujemy siebie samych, a także działamy na rzecz naszego otoczenia. W jaki sposób można to robić na co dzień? Warto zacząć od takich prostych czynności, jak ustąpienie miejsca w tramwaju osobie starszej, kobiecie w ciąży lub komuś, kto bardziej tego potrzebuje. Jeśli to dla ciebie za mało, możesz rozważyć wolontariat lub przekazanie choćby niewielkiej kwoty pieniędzy na cele charytatywne. To doskonałe sposoby nie tylko na niesienie pomocy, ale przede wszystkim robienie tego skutecznie. Zorganizowana praca wielu ludzi potrafi przynieść niezwykłe efekty, a wybór spośród wielu organizacji wspierających bliskie ci idee i wartości sprawi, że poczujesz się dobrze i spokojniej.