Nie trzeba być influencerem czy cyfrowym twórcą, aby spędzać przed ekranem komputera i telefonu długie godziny. Przebywanie przez wiele godzin dziennie w cyfrowym świecie wpływa nie tylko na naszą zdolność koncentracji czy samopoczucie, ale również na … wzrok. Jak więc wyglądają nasze cyfrowe nawyki i jak wpływają na nasz wzrok?
Ile czasu spędzamy przed ekranami?
W drodze do pracy z nudów sięgamy po telefon. W pracy wpatrujemy się w ekran komputera, zaś wieczorem siadamy przed telewizorem. Przeciętnie w tygodniu spędzamy przed ekranem komputera lub telefonu 10,4 h. – wynika z raportu „Godzina dla oka” zrealizowanego dla Hyal Drop Multi. Nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej czasu spędzają tak pracownicy biurowi oraz osoby w wieku 26-40 lat.
Trochę lepiej sytuacja wygląda w weekendy. Jednak chociaż deklarujemy, że wolny czas najchętniej spędzamy z rodziną, to na drugim miejscu plasuje się oglądanie telewizji lub korzystanie z serwisów streamingowych, a na trzecim korzystanie z social mediów. Czyli znowu czas przed ekranem! W weekendy przed ekranami spędzamy w sumie 6,2 h, przy czym więcej z czasu ekranowego korzystają najmłodsi (ponad 7 godzin!).
3 błędy, które warto naprawić, aby lepiej zadbać o oczy
Korzystanie z urządzeń elektronicznych jest częścią naszej rzeczywistości i raczej nie planujemy tego zmienić. Dlatego warto zwrócić uwagę jakie najczęściej popełniamy błędy przy korzystaniu z cyfrowego świata. Należy do nich m.in. używanie telefonu przed snem. Jakie nawyki warto zmodyfikować?
Niewystarczająca ilość snu
Właściwy odpoczynek ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego wzroku. Jak wynika z raportu „Godzina dla oka” w ciągu tygodnia aż 32 proc. z badanych spało max. 6 h dziennie, zaś 57 proc. zalecane 7-8 h. Lepiej sytuacja wygląda w dni wolne od pracy, kiedy tylko 12 proc. badanych spało poniżej 6 h.
Zasypianie przed ekranem
W kwestii spania liczy się nie tylko ilość, ale i jakość snu. Korzystanie przed snem z urządzeń elektronicznych, emitujących światło niebieskie (przypominające światło słoneczne), nie tylko utrudnia nam zasypianie, ale również pogarsza jego jakość. Jak wynika z raportu "Godzina dla oka", aż połowa z nas godzinę przed snem ogląda telewizję lub seriale na platformach streamingowych, zaś 35 proc. pisze wiadomości na Messengerze czy przegląda Instagrama. Tylko co trzecia osoba nie wykonuje przed snem działań angażujących wzrok.
Odpoczynek przed ekranem
Spacery, spotkania ze znajomymi, praca w ogrodzie. 90 proc. z nas w wolnych chwilach decyduje się na aktywności, które nie męczą wzroku. Jednocześnie niemal równie często (80 proc. z nas) w ramach relaksu spędzamy czas przed ekranami: oglądamy telewizję, angażujemy się w mediach społecznościowych czy gramy w gry komputerowe – zajmuje nam to ponad 6 h.
Jak zadbać o wzrok?
Wiemy już ile czasu spędzamy przed telefonem, ale co to znaczy dla nas? 75 proc. badanych zwróciła uwagę, że korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych źle wpływa na nasz wzrok. Jak wynika z raportu „Godzina dla oka”, ponad połowa ankietowanych zauważyła w ciągu ostatnich dwóch lat pogorszenie wzroku (wpływ na to miało zapewne również zamknięcie w domach z powodu pandemii i wzmożone w związku z tym korzystanie z elektroniki), zaś 28 proc. zwróciło się do okulisty o wsparcie. Wśród osób, które doświadczyły pogorszenia wzrok to osoby, przeważają Ci, którzy przed ekranem spędzają ponad 10 h dziennie oraz osoby powyżej 41. roku życia.
Osoby spędzające dużo czasu przed ekranami komputerów czy telefonów są bardziej narażone na Zespół Suchego Oka. Wśród badanych 48 proc. doświadczyło łzawienia oczu, pieczenia 42 proc., zaczerwienienia oczu 39 proc. oraz swędzenia (38 proc.) i uczucia piasku pod oczami (33 proc.), czyli właśnie typowych objawów Zespołu Suchego Oka. Ponad połowa badanych doświadczała problemów z oczyma przynajmniej raz w tygodniu.
Co zatem robimy, aby zadbać o wzrok? Ponad połowa respondentów dba o utrzymanie odpowiedniej odległości od komputera (Amerykańska Akademia Optometryczna zaleca odległość na wyciągnięcie dłoni), 39 proc. używa kropli nawilżających, zaś 34 proc. stara się co godzinę zrobić przerwę od pracy na komputerze.
Jak jeszcze warto zadbać o wzrok? Dobrze wyrobić dobre nawyki takie jak:
Po więcej tipów odnośnie dbania o wzrok zapraszamy tutaj.