Włosy po lecie najczęściej są przesuszone, osłabione i pozbawione blasku. Jak rozpocząć jesienny powrót do równowagi i szybko je zregenerować? Oto sposoby, dzięki którym odzyskają dawny blask. Warto je wprowadzić już teraz!
Promienie słoneczne, ciepłe, suche powietrze, chlorowana woda w basenie czy słona woda morska nie sprzyjają kondycji naszych włosów. Dlatego po lecie bardzo często są one przesuszone, osłabione i pozbawione blasku. Codzienna stylizacja włosów i narażenie ich na wysoką temperaturę, na przykład poprzez kręcenie czy prostowanie, może dodatkowo wysuszać i uszkadzać strukturę.
Zadbajmy o odżywienie i wzmocnienie włosów – nie tylko wtedy, kiedy potrzebują dodatkowego wsparcia. Jak to zrobić? Przede wszystkim postawmy na ochronę skóry głowy i włosów przed nadmierną ekspozycją na słońce. Zwyczajny kapelusz lub spray termoochronny zapewni ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Warto stosować regularnie maski i odżywki nawilżające, a także pamiętać o podcinaniu końcówek.
Początek jesieni to idealny moment, aby stopniowo kończyć z letnimi przyzwyczajeniami i zacząć wprowadzać zdrowe nawyki do codziennej pielęgnacji. Włosy nam za to podziękują.
Nasze włosy składają się tak naprawdę z dwóch części: tej zawartej w skórze, czyli cebulki (zwanej również korzeniem włosa) oraz łodygi. Każdy zbudowany jest w 80-85 proc. z keratyny, około 10 proc. z wody, a pozostałe 5-10 proc. to minerały, lipidy oraz pigmenty. Cebulka jest jedyną „żywą” częścią włosa. Oznacza to, że właśnie ona odpowiada za jakość wyrośniętych łodyg. Ogromne znaczenie dla kondycji włosów ma codzienna pielęgnacja, zarówno od zewnątrz, jak i od środka.
Struktura włosa składa się z trzech głównych warstw: rdzenia, który występuje wyłącznie w grubych kosmykach (zapewnia wewnętrzne wsparcie), bezbarwnej powłoczki (której głównym zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV) oraz kory (która stanowi około 80 proc. masy włosa). Kora odpowiada za wytrzymałość i elastyczność włosów, a także zawiera komórki barwnikowe z melaniną, które decydują o naturalnym kolorze.
Nie od dziś wiadomo, że dbanie o kondycję skóry, paznokci czy właśnie włosów, najlepiej zacząć od wewnątrz. Codzienna dieta odgrywa szczególnie ważną rolę w ich odżywieniu. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest obecność w diecie składników niezbędnych do prawidłowej budowy włosa. Mowa tutaj m.in. o cynku, selenie, żelazie czy kwasach omega-3.
Warto również uzupełnić dietę w kolagen. Wspiera on strukturę włosa, dlatego jego obecność w diecie może okazać się pomocna w całym procesie regeneracji. Kolagen nadaje włosom elastyczność, odpowiada za ich blask i nawilżenie. Troska o odpowiedni poziom kolagenu w organizmie może uchronić nas przed niedoborem tego białka. Zbyt niski poziom kolagenu sprzyja osłabieniu i przesuszeniu włosów, które stają się łamliwe i nadmiernie wypadają.
Kolagen może ograniczyć wypadanie włosów. Lepiej odżywione mieszki włosowe oraz odżywiona, nawilżona skóra głowy, mogą przełożyć się na wygląd włosów, ich wzrost i nawilżenie.
Aby zdrowe nawyki weszły na stałe do codziennej rutyny i przynosiły wymarzone efekty, warto zamienić je w rytuały. Wyobraźmy sobie, że każda z tych czynności, to moment luksusu tylko dla nas. Dzięki takiemu podejściu zdrowy styl życia stanie się przyjemnym nawykiem, a efekty będą zachwycające i długotrwałe.
Do nawyków, które warto wprowadzić do codziennego stylu życia, należy regularna suplementacja kolagenu marki Vital Proteins. Ma on neutralny smak i zapach, przez co może stanowić świetny dodatek do porannej kawy, smoothie, czy owsianki. Przemycanie go, jako składnika ulubionych dań, też jest bardzo proste.
Vital Proteins dostępny jest w dwóch wariantach: Collagen Peptides (kolagen wołowy) oraz Marine Collagen (kolagen rybi). Spożycie 2 miarek dziennie, pozwala na dostarczenie organizmowi największej rekomendowanej dziennej porcji tego białka na polskim rynku. Jego obecność w diecie wspomoże nie tylko włosy, ale także skórę, paznokcie czy mięśnie*.
Kolejnym z przyjemnych rytuałów do wprowadzenia jest odpowiednia pielęgnacja. Warto przyjrzeć się stosowanym maskom oraz odżywkom i sprawdzić, czy zawierają witaminy i proteiny, które dodatkowo zregenerują łodygę włosa. Zwrócenie uwagi na zawarte składniki oraz zapach i konsystencję, pozwoli dobrać najprzyjemniejsze i najefektywniejsze w stosowaniu produkty, których stosowanie stanie się miłym momentem dnia. Wspomniane wyżej, zawarte w składzie odżywek proteiny (czyli białka), zbudowane są z aminokwasów i je również warto dostarczać od wewnątrz. Jednym ze sposobów może być właśnie suplementacja kolagenu.
Przed nami kilka miesięcy, aby wprowadzić zdrowe nawyki w diecie i wraz z początkiem zimy zauważyć już pierwsze pozytywne zmiany. Nowy rok powitamy mądrzejsze o dobre praktyki i wyuczone rytuały. To wszystko w trosce o piękne włosy przez cały rok.
* Kolagen jest białkiem. Białka przyczyniają się do utrzymania prawidłowego składu kości i wzrostu masy mięśniowej.
Ostrzeżenie: Suplement diety jest środkiem spożywczym, który nie może zastępować zróżnicowanej i zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia. Suplementu diety nie mogą przyjmować dzieci poniżej 3. r. ż. Zaleca się przechowywanie produktu w sposób niedostępny dla dzieci poniżej 3. r. ż.