Cukrzyca to choroba metaboliczna, która nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Diabetycy, u których poziom cukru we krwi nie jest wyrównany są między innymi bardziej narażeni na chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu czy uszkodzenie nerek. Dzięki systemowi FreeStyle Libre dużo łatwiej jest ich uniknąć.
Stale przybywa osób chorych na cukrzycę. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) upublicznionych w 2016 roku wynika, że liczba osób chorych na cukrzycę na świecie wzrosła ze 108 milionów w 1980 roku do 422 milionów w 2014 roku. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF, International Diabetes Federation) szacuje, że do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 642 milionów.
Podobnie sytuacja wygląda w Polsce. Zgodnie z danymi *NCD-RisC - grupy naukowców współpracujących z WHO, którzy zajmują się udostępnianiem danych na temat czynników ryzyka chorób niezakaźnych - w naszym kraju, w latach 1980-2014 stale wzrastała liczba dorosłych osób chorych na cukrzycę i obecnie jest ich prawie 3 miliony.
Cukrzyca to choroba przewlekła, uciążliwa i niebezpieczna. Jedynym sposobem na uniknięcie występujących przy niej groźnych powikłań jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi. Jeszcze do niedawna najpopularniejszymi metodami kontroli glikemii był pomiar z wykorzystaniem glukometru, do którego wprowadzano pasek testowy z kroplą krwi pobraną przez nakłucie opuszka palca. Teraz pojawiło się nowe rozwiązanie - system FreeStyle Libre, który pozwala na pomiar poziomu cukru bez konieczności nakłuwania palca.
Nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań. Uszkodzenie nerek, wzroku czy tak zwany zespół cukrzycowej stopy, który może doprowadzić do utraty kończyny to tylko niektóre z niebezpieczeństw czyhających na diabetyków. Jedynym sposobem na ich uniknięcie jest kontrolowanie choroby i dążenie do wyrównania poziomu glukozy we krwi.
Osoba chora na cukrzycę, znając swoje stężenie glukozy dostosowuje do niego swoją dietę, w odpowiedni sposób dawkuje sobie insulinę, przygotowuje się do aktywności fizycznej czy wykonywania obowiązków zawodowych. By uzyskać miarodajne dane diabetyk musi dokonywać pomiaru stężenia glukozy nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Dlatego właśnie diabetolodzy polecają swoim pacjentom systemy ciągłego monitorowania glikemii, które pozwalają na jej znacząco łatwiejszy, bezbolesny i dokładny pomiar. I jednym z takich systemów ciągłego monitorowania poziomu stężenia glukozy we krwi jest FreeStyle Libre firmy Abbott.
· System FreeStyle Libre pozwala na pomiar poziomu cukru bez konieczności nakłuwania opuszki palca. Osoba cierpiąca na cukrzycę zakłada sobie na tylną część ramienia mały, wodoodporny sensor, który automatycznie mierzy i zapisuje poziom cukru. Żeby poznać wartość glikemii, wystarczy zeskanować sensor smartfonem, na który uprzednio ściągnie się dostępną bezpłatnie aplikację.
Podczas każdego skanowania sensora aplikacja prezentuje aktualny odczyt stężenia glukozy, dane o glikemii z ostatnich 8 godzin oraz kierunek i tempo zmian w najbliższym okresie. Sensor mierzy poziom glukozy przez całą dobę. Pomiary są przechowywane do 90 dni, a dane z aplikacji można na przykład przesłać do lekarza lub opiekuna - co jest szczególnie ważne, gdy diabetykiem jest dziecko lub osoba starsza.
Nowoczesne metody stałego monitorowania glikemii zapewniają osobom z cukrzycą poczucie bezpieczeństwa i komfort, pomagają im panować nad chorobą i chronić się przed jej niebezpiecznymi skutkami ubocznymi. Dzięki tego typu urządzeniem zdecydowanie poprawia się ich jakość życia. Z systemu FreeStyle Libre mogą korzystać zarówno diabetycy, jak i kobiety z cukrzycą ciążową.
ADC-38818v1.0
*NCD-RisC (NCD Risk Factor Collaboration) to organizacja zrzeszająca naukowców zajmujących się zdrowiem na całym świecie. Dostarcza ona dokładnych i aktualnych danych na temat czynników ryzyka chorób niezakaźnych (non-communicable disease, NCD) dla 200 krajów i terytoriów. NCD-RisC ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).