Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na opowieść o modzie damskiej oczami Gosi Baczyńskiej. Kreacje projektantki można zobaczyć teraz w ramach galerii stałej MNK Szołayscy "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku".
Gosia Baczyńska należy do grona najwybitniejszych polskich projektantek mody tworzących w XXI wieku. Od momentu założenia swojej marki w 1997 roku, Baczyńska zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej kolekcje prezentowane były na najważniejszych wybiegach mody. Jako jedyna projektantka z Polski, przyciągnęła uwagę międzynarodowego świata mody i została zaproszona do udziału w pokazach paryskiego Fashion Week.
Projekty Gosi Baczyńskiej charakteryzują się nie tylko doskonałym krojem i precyzją wykonania, ale także unikalnym podejściem do materiałów i detali. Projektantka często łączy tradycyjne techniki krawieckie z nowoczesnymi trendami, tworząc ubrania, które są jednocześnie klasyczne i awangardowe. Nazwisko Baczyńska stało się synonimem luksusu, elegancji i innowacyjności.
Gosia Baczyńska współpracowała m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, tworząc kostiumy do „Traviaty” Giuseppe Verdiego, w reżyserii Mariusza Trelińskiego, do „Iwony Księżniczki Burgundy” w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego oraz do baletu „Sen nocy letniej” w reżyserii Izadory Weiss.
Jej kreacje noszą największe gwiazdy polskiego show-biznesu, a także międzynarodowe ikony stylu: księżna Walii Kate Middleton i aktorka Halle Berry. Olga Tokarczuk w sukni autorstwa Gosi Baczyńskiej odbierała literacką Nagrodę Nobla.
Warto podkreślić, że Gosia Baczyńska nie ogranicza się tylko do projektowania ubrań. Jest również aktywna w innych dziedzinach sztuki, takich jak scenografia czy projektowanie wnętrz. Jej wszechstronność i kreatywność sprawiają, że jest postacią niezwykle inspirującą dla młodych twórców.
W Muzeum Narodowym w Krakowie na ekspozycji zobaczymy kreacje pochodzące z najważniejszych kolekcji Gosi Baczyńskiej. Pokaz otwiera suknia z 2008 roku drukowana w motyw draperii zaczerpnięty z XV-wiecznego obrazu. Zobaczymy także projekty pochodzące z kolekcji „Wielkie Pranie”.
W atmosferę artystycznego performance’u „Balladyna” prezentowanego na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, wprowadzą nas kreacje dla bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego Aliny i Balladyny.
W karierze projektantki bardzo ważny okazał się rok 2013, kiedy jej kolekcja „I Feel Love” została włączona w oficjalny program pokazów Paryskiego Tygodnia Mody. Gosia Baczyńska wykorzystała w niej elementy stylu „disco” i mody estradowej lat osiemdziesiątych, nawiązując do postaci Donny Summer i Davida Bowie.
Na wystawie będzie można obejrzeć również projekty z tej kolekcji, a także więcej modeli pochodzących z okresu paryskiego m.in. „Yalta”, „Frankenstein’s Dream” i „Black Spring”.
Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie pozwoli lepiej poznać i zrozumieć twórczość Baczyńskiej, w całej jej różnorodności. Pokaz realizowany jest w ramach galerii stałej MNK Szołayscy „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku”, gdzie prezentowane są najciekawsze przykłady designu ostatnich 120 lat, od projektów graficznych, przedmiotów codziennego użytku, przez modę i meble, po gry komputerowe.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. „Budowa kolekcji designu MNK – Zakup kolekcji ubiorów projektu Gosi Baczyńskiej”.