Kreska na oku co sezon pojawia się na światowych wybiegach mody. Ten makijaż oka jest wyjątkowo elegancki i – co jest jego dużą zaletą – może być wykonywany na różne sposoby.
Spis treści
Można zaryzykować stwierdzenie, że kobiety dzielą się na takie, które preferują smokey eye, zwolenniczki kreski na oku oraz te, które łączą oba te makijaże oka. Kreska na oku, nazywana także jaskółką, to bardzo charakterystyczny look, który może sprawdzić się zarówno na co dzień, jak i jako element makijażu wieczorowego. Trzeba jednak wiedzieć, jak powinna wyglądać reszta make-upu przy tak podkreślonych oczach. Dużym wyzwaniem jest też samo wykonanie jaskółki – na szczęście dzięki kilku prostym trikom zrobienie kreski na górnej powiece może okazać się zdecydowanie łatwiejsze.
Kreska na oku może być wykonana na różne sposoby i różnie wyglądać. W zależności od tego, na który z rodzajów kreski na oku się zdecydujemy, nasze rzęsy będą wyglądały na gęstsze, oczy będą wydawały się większe, szerzej lub bliżej rozstawione, bardziej owalne lub lekko skośne.
View this post on Instagram
Kreska na oku w swojej najbardziej podstawowej postaci – dość cienka, namalowana tuż przy rzęsach i w niewielkim stopniu wystająca poza zewnętrzną krawędź oka – zapewni nam maksymalnie naturalny efekt. Taka kreska na oku głównie optycznie zagęści nam rzęsy.
View this post on Instagram
Im dalej narysowane na górnych powiekach linie sięgają w kierunku wewnętrznych kącików oczu, tym mocniej są one podkreślone, ale też tym bliżej siebie wydają się ona osadzone. A im dalej w kierunku skroni sięga "skrzydełko" kreski na oku, tym to oko wydaje się większe, a jego rzęsy dłuższe.
View this post on Instagram
By uzyskać wrażenie dużo większego oka, rysuje się kreskę na górnej powiece oraz na dolnej powiece. Za zewnętrzną krawędzią oka obie kreski nie powinny łączyć się w jedną linią, ale biec równolegle w kierunku skroni. Przy tak wykonanym makijażu, z odległości nie widać, że mamy do czynienia z dwoma równoległymi kreskami na oku – jedną znajdującą się na górnej powiece, i drugą znajdującą się na dolnej powiece. Mamy za to złudzenie, że oko jest większe.
View this post on Instagram
Odpowiednio wykonana jaskółka może sprawić, że oczy będą sprawiały wrażenie większych, jednak zasadniczo poleca się ten makijaż paniom, które mają dość duże oczy. Dlaczego? Bo zbyt długa kreska na górnej powiece spowoduje, że oczy będą wydawały się mniejsze i na dodatek bliżej siebie osadzone. Równocześnie odpowiednio namalowana kreska na oku może pomóc w ukryciu opadających powiek – i właśnie z tego powodu Azjatki bardzo lubią ten rodzaj makijażu oka.
Przede wszystkim jednak, kreska namalowana na górnej powiece sprawia, że rzęsy sprawiają wrażenie bardziej gęstych, a oczy wydają się być bardziej owalne – kształtem przypominają migdał. A im dalej w kierunku skroni pociągniemy namalowaną na górnej powiece kreskę, tym bardziej "kocie" będą nasze oczy (dlatego w języku angielskim taki rodzaj makijażu określany jest także jako "kitten eyeliner", czyli "eyeliner kociaka").
W klasycznym makijażu, którego jednym z najważniejszych elementów jest jaskółka, kresce na oku towarzyszą zwykle podkreślone intensywną czerwienią usta. Ale, tak jak już wspominaliśmy, kreska na górnej powiece często jest też malowana przy makijażu smokey eye. Kreska na oku nie jest też zarezerwowana tylko dla mocnego makijażu czy makijażu wieczorowego – można nosić ją również na co dzień. Wystarczy by była krótsza (nie sięgała zbyt daleko w kierunku skroni) lub była namalowana kredką albo cieniem do powiek.
W perfumeriach i drogeriach znajdziemy mnóstwo kosmetyków i akcesoriów przeznaczonych do wykonywania kreski na oku. Nie ma też chyba marki beauty specjalizującej się w kosmetykach do makijażu, która nie miałaby w swoim portfolio co najmniej jednego eyelinera. A to, jaki kosmetyk wybierzemy do malowania kreski na oku, powinno przede wszystkim zależeć od naszych umiejętności.
Najłatwiej będzie nam zrobić kreskę na oku za pomocą eyelinera w pisaku. Ten kosmetyk, przypominający narzędzie do kaligrafii, pozwala na dość szybkie namalowanie prostej kreski, której szerokość zależy od kąta pod jakim ustawimy końcówkę pisaka względem powieki (im bardziej kąt jest zbliżony do prostego, tym cieńsza będzie narysowana kreska).
Dość popularnym kosmetykiem do malowania kreski na oku jest eyeliner z płynnym tuszem oraz aplikatorem cieńszym i zwykle mniej elastycznym niż ten w pisaku. Zwykle tusz z takiego eyelinera pozwala na namalowanie kreski, która ma najgłębszy odcień czerni (lub innego koloru) oraz jest najbardziej trwała. Używanie eyelinera z płynnym tuszem polecamy osobom, które mają naprawdę "pewną" rękę.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kosmetyk do malowania kreski na oku może mieć też postać musu lub pasty, które aplikuje się na górną powiekę za pomocą odpowiedniego pędzelka. Do wyboru mamy dwa pędzle: stożkowaty i cienki albo płaski i ukośnie ścięty. Ten pierwszy pozwala na wykonanie precyzyjnego makijażu i naprawdę cienkiej kreski. Za to grubość kreski malowanej płaskim i ukośnie ściętym pędzelkiem zależy od tego, jak go ustawimy względem powieki i którą jego częścią będziemy ją malować. Z eyelinera w musie lub paście będą zadowolone osoby, które dość dobrze radzą sobie z wykonywaniem tego typu makijażu – zwłaszcza, jeżeli do wykonywania kreski na oku mają zamiar używać cienkiego, stożkowatego pędzelka.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ale żeby namalować kreskę na oku, nie trzeba zaopatrywać się w specjalnie dedykowany temu makijażowi kosmetyk. Do malowania jaskółki – zwłaszcza w delikatniejszym, dziennym makijażu – doskonale nadaje się kredka do oczu lub cień do powiek. Przy czym ten ostatni aplikujemy na powieki za pomocą płaskiego i ukośnie ściętego pędzelka.
W sprzedaży dostępne są również specjalne szablony do eyelinera, które działaniem przypominają trochę linijkę – przykłada się je do twarzy i rysuje kreskę wzdłuż ich krawędzi. Można również podczas rysowania kreski na oku posłużyć się taśmą klejącą (zwykłym skoczem lub specjalną taśmą do makijażu).
Wyświetl ten post na Instagramie
Robienie kreski na oku warto poprzedzić wyrównaniem koloru skóry na górnej powiece. Można zrobić to korektorem, matowym cieniem do powiek w kolorze beżowym lub bazą pod cienie. Następnie sięgamy po eyeliner – na przykład w pisaku – i malujemy nim cienką linię tuż przy miejscu, z którego wyrastają rzęsy. Żeby optycznie nie zmniejszyć sobie oczu i uniknąć wrażenia, że są one rozstawione bliżej niż w rzeczywistości, kreseczkę malujemy nie od wewnętrznego kącika oka, a mniej więcej 1/3 długości górnej powieki.
Pierwszy etap malowania jaskółki kończymy na wysokości zewnętrznego kącika oka. Kolejnym krokiem będzie namalowanie "skrzydełka" jaskółki. Dla ułatwienia możemy na tym etapie sięgnąć po pędzelek i jego trzonek przyłożyć pod pod skosem do twarz tak, żeby łączył dwa punkty – zewnętrzny kącik oka oraz czubek ucha. Zaznaczmy na skórze punkt, w którym skrzydełko ma się kończyć, i od niego rysujemy linię biegnącą ku zewnętrznemu kącikowi oka. Następnie poprawiamy tę linię tak, żeby miejsce połączenia "skrzydełka" jaskółki i kreski namalowanej wcześniej wzdłuż rzęs linii miało postać miękkiego łuku. Na tym etapie możemy dla ułatwienia lekko naciągnąć skórę przy zewnętrznym kąciku oka i je zamknąć.
Jeśli kreska na oku okaże się w jakimś miejscu nierówna lub jaskółki namalowane na jednej i drugiej powiece będą się od siebie zbyt bardzo różniły, robimy małe poprawki, wycierając nadmiar kosmetyku patyczkiem do czyszczenia uszu zwilżonym płynem micelarnym. Dobrym sposobem na poprawienie nieidealnej kreski na oku jest skorygowanie jej kształtu za pomocą płaskiego i ukośnie ściętego pędzelka umoczonego uprzednio w korektorze.
Jak narysować kreskę na oku, jeśli nie ma się zbyt dużego doświadczenia w wykonywaniu makijażu? Przede wszystkim warto korzystać z miękkiej konturówki do oczu oraz płaskiego i ukośnie ściętego pędzelka. Dobrze jest też mieć pod ręką patyczki do uszu i płyn micelarny lub korektor, z pomocą których łatwo będzie usunąć ewentualne usterki albo delikatnie skorygować grubość i długość kreski na oku.
Warunkiem powodzenia przy malowaniu kreski na oku jest pewna ręka. Dlatego dobrze jest wykonując ten makijaż ustabilizować ją, opierając na czymś jej łokieć.
Kreskę na oku początkującym osobom radzimy wykonywać wspomnianą wcześniej miękką konturówką do oczu. Kredką rysujemy kreskę na górnej powiece, wzdłuż linii rzęs – od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka albo (jeśli chcemy uniknąć wrażenia, że oczy są osadzone blisko siebie) mniej więcej od połowy górnej powieki do zewnętrznego kącika oka. Następnie paznokciem lub płaskim pędzelkiem przeciągamy wzdłuż świeżo namalowanej linii, "wyciągając" ją poza zewnętrzny kącik oka, w kierunku skroni.
View this post on Instagram
Delikatna kreska na oku doskonale sprawdza się jako element makijażu codziennego i polecamy ją osobom, którym zależy na subtelnym efekcie. Najlepiej jest wykonać ją za pomocą cienia do powiek oraz płaskiego i ściętego ukośnie pędzelka. Cień do powiek używany do takiego makijażu oka powinien być matowy, grafitowy lub brązowy (czerń sprawdzi się tylko w przypadku oczu o wyjątkowo ciemnej oprawie).
Kreskę cieniem do powiek malujemy, dociskając ściętą krawędź pędzelka do górnej powieki tuż przy rzęsach i przeciągając go w kierunku zewnętrznego kącika oka i dalej, ku skroni. Na koniec, żeby wzmocnić skrzydełko naszej delikatnej jaskółki, ponownie nabieramy cień do powiek, strzepujemy nadmiar kosmetyku i dociskamy krawędź pędzelka w miejscu, w którym nasza delikatna kreska na oku wychodzi po za jego zewnętrzny kącik.
Przy malowaniu kreski na oku z opadającą powieką unikamy dwóch rzeczy – naciągania skóry i zamykania oczu. Zaczynamy od namalowania linii wzdłuż rzęs. Kolejnym krokiem jest namalowanie tzw. skrzydełka. I na tym etapie następuje istotna zmiana, bo kreseczkę malujemy na fałdce naszej opadającej powieki – a robimy to cały czas mając otwarte oczy i patrząc przed siebie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kiedy po takim namalowaniu skrzydełka jaskółki zamkniemy oko i przyjrzymy się naszej kresce, zauważymy, że jest ona nierówna. Na tym etapie możemy delikatnie złagodzić tą nierówność dokładając odrobinę kosmetyku. Ważne jednak, żeby nie przesadzać z jego ilością i pamiętać o tym, że nasze oko wraz z namalowaną na nim kreską ma dobrze wyglądać, kiedy jest otwarte, a nie kiedy jest zamknięte. Bo przez większość dnia właśnie tak będziemy prezentować się światu – z otwartymi oczami i narysowanymi na nich (prawie) doskonałymi jaskółkami.
Wyświetl ten post na Instagramie