Tradycja celebrowania rocznic zawarcia małżeństwa jest stara, a nazwy rocznic ślubu – niewiele młodsze. Zdradzamy, kiedy świętuje się drewnianą, glinianą czy bawełnianą, oraz skąd pochodzi ten zwyczaj.
Spis treści
O tym, że wytrwać w małżeństwie nie jest łatwo wiedzieli już starożytni Rzymianie i to właśnie im zawdzięczamy zwyczaj świętowania ważnych rocznic ślubu – a konkretnie 25. i 50. rocznicy. W Cesarstwie Rzymskim po 25 latach małżeństwa mąż wręczał żonie srebrny wieniec, za to po 50 latach złoty.
Warto dodać, że dekorowanie wieńcem miało dla starożytnych Rzymian szczególne znaczenie. Wieńczenie zwycięskiego wodza było ceremonią i praktyką religijną, a corona triumphalis była odznaczeniem wojskowym. A złoty wieniec, corona aurea, zwycięski wódz składał jako wotum w świątyni Jowisza.
Można więc zaryzykować stwierdzenie, że małżeństwo w okresie Cesarstwa Rzymskiego mogło przypominać pole bitwy, a jego przetrwanie zależało od kobiety. Możliwe jednak, że taka interpretacja jest dużym nadużyciem, bowiem – jak podkreślają historycy badający status społeczny starożytnych Rzymianek – miały one na tyle ograniczone prawa, że zasadnym byłoby określić je jako "wiecznie małoletnie".
Istnieją również teorie, zgodnie z którymi, nazwy rocznic ślubu pochodzą ze średniowiecznych Niemiec. Ale solidne dowody wręczania prezentów z okazji rocznicy zawarcia małżeństwa pochodzą z XVIII wieku. Wtedy to srebrny wieniec z okazji 25. rocznicy ślubu, a złoty z okazji 50. rocznicy, wręczali żonie przyjaciele pary małżonków.
W XIX wieku w Wielkiej Brytanii temat rocznic ślubu, ich nazw oraz stosowanych prezentów poruszany był w podręcznikach etykiety, poradnikach domowych oraz słownikach powiedzeń. To z nich można było się między innymi dowiedzieć, że pierwsza rocznica ślubu jest papierowa, piąta jest drewniana, dziesiąta cynowa, 25. srebrna, 50. złota, a 76. diamentowa.
Nazwy rocznic ślubu, a dokładnie opisujące je materiały, mają za zadanie wskazywać, jak mocna jest relacja małżonków. Im dłuższej trwa związek małżeński, tym bardziej trwały oraz bardziej szlachetny materiał go symbolizuje. Zazwyczaj od 1. do 15. rocznicy ślubu co rok obowiązuje inna jej nazwa. A od 15. do 90. rocznicy nazwy rocznic ślubu nadaje się co pięć lat. Można znaleźć także listy, na których nazwy rocznic ślubu występują co rok, od 1. do 90. rocznicy małżeństwa.
Nazwa pierwszej rocznicy ślubu podkreśla delikatność związku oraz fakt, że przypomina on czystą kartę, którą małżonkowie wypełnią, wspólnie pisząc swoją historię. Nazwa pierwszej rocznicy ślubu nawiązuje również wykonanego z papieru dokumentu – aktu małżeństwa.
Bawełna symbolizuje drugi rok małżeństwa nie tylko dlatego, że jest ona trwalszym od papieru materiałem. Bawełniana tkanina powstaje w wyniku przeplatania nitek – osnowy i wątku – i ich splot ma symbolizować splecione ze sobą życia małżonków.
Skóra jest trwała i zapewnia skuteczną ochronę. Skórzana rocznica przypomina, że w trzecim roku małżeństwa mąż i żona są dla siebie zabezpieczeniem przez zewnętrznymi zagrożeniami.
W czwartym roku małżeństwa powinno ono rozkwitać, gdyż małżonkowie dobrze się już poznali, "dotarli się" i nareszcie w pełni mogą cieszyć się wspólnym życiem. Czwarta rocznica może być też nazywana owocową, bo w tym okresie na świecie mogą pojawić się "owoce" związku – dzieci. Takimi "owocami" mogą też być wspólne osiągnięcia pary. W krajach anglosaskich czwarta rocznica ślubu jest nazywana lnianą w nawiązaniu do znaczenia jakie len ma w "Biblii", w której symbolizuje czystość, cierpliwość, niezłomność i prostotę.
Para małżonków pięć lat po ślubie jest już mocno zakorzeniona w swoim związku oraz równocześnie rozwija się, wzrasta ku górze, realizując wspólne cele. Drzewo jest też symbolem siły i mądrości.
Żelazo symbolizuje trwałość związku. Cukrowa rocznica ślubu jest obchodzona w Wielkiej Brytanii i ma przypominać małżonkom o słodyczy łączącej ich miłości.
Wełna symbolizuje wygodę i ciepło, które zapewnia pozostawanie w związku od siedmiu lat.
Zarówno spiż, jak i brąz to trwałe stopy różnych metali. A małżeństwo w ósmym roku trwania jest silne połączonymi siłami małżonków.
Glina to materiał, z którego można stworzyć piękne i użyteczne naczynia. Taki jest też trwający dziewięć lat związek pary – ma w sobie potencjał udanego wspólnego życia.
Aluminium to metal, który w odpowiedniej temperaturze dość łatwo daje się kształtować, a gdy ostygnie staje się stosunkowo twardy. Aluminiowa rocznica przypomina o tym, że dwie osoby przez dziesięć lat wspólnego życia uformowały się w dość mocny i trwały związek.
Stal reprezentuje siłę i trwałość. A stalowa rocznica to zapowiedź kolejnych wspólnych lat małżonków pozostających w trwałym związku.
Jedwab to zarówno piękny, jak mocny materiał, wykonany z ciasno ze sobą splątanych nici. To symbol związku, którego dwunastoletni staż zapewnia mu siłę, ale nie pozbawia go piękna wciąż silnej miłości.
Koronkę charakteryzuje misterne piękno oraz delikatność. Koronkowa rocznica przypomina małżonkom, że łącząca ich relacja jest piękna, ale wymaga też uwagi i ostrożności tak, by nie zniszczyć jej nieprzemyślanym działaniem.
Kość słoniowa to piękny, trwały i kosztowny materiał. Kiedyś była synonimem luksusu, teraz niestety kojarzy się z kłusownictwem. Jako symbol związku, przypomina o jego wyjątkowości i niezwykłej wartości.
Kryształ symbolizuje transparentność związku. Po piętnastu latach małżeństwa, mąż i żona znają się na wylot i nie mają przed sobą tajemnic.
Porcelana jest piękna i kojarzy się z luksusem. Porcelanowe filiżanki czy figurki potrafią przetrwać setki lat, i być przekazywane z pokolenia na pokolenie jako cenna pamiątka. Równocześnie porcelana jest delikatna i krucha, trzeba więc ostrożnie się z nią obchodzić. Małżeństwo z 20-letnim stażem to niewątpliwie piękne osiągnięcie, trzeba jednak o nie dbać, gdyż brakiem delikatności łatwo można doprowadzić do powstania w nim "pęknięć".
Srebro to równocześnie twardy metal i szlachetny kruszec. I taki jest związek po 25 latach – trwały, mocny i bardzo cenny.
Perła to symbol ukrytego piękna, ale także czystości, niewinności, uczciwości i mądrości. By dotrwać do 30. rocznicy związku, małżonkowie muszą być mądrzy, uczciwi i nie zawodzić wzajemnie swojego zaufania.
Koral to równocześnie symbol bogactwa, miłości i namiętności, kiedyś był też kojarzony z wysokim statusem społecznym. Koralowa rocznica przypomina, że 35 latach związku małżonkowie mogą nie tylko cieszyć się swoją ustabilizowaną pozycją i zgromadzonym majątkiem, ale też wciąż łączącym ich silnym uczuciem.
Rubin to symbol miłości, piękna, dobrobytu i siły. Ten szlachetny kamień ma też dodawać siły, wigoru i odwagi. Rubinowa rocznica przypomina małżonkom o ich wspólnych osiągnięciach, ale też zachęca, by "nie składali broni" i wciąż podsycali wzajemną miłość oraz odważnie patrzyli w przyszłość.
Szafir to symbol miłości, trwałości i wierności. Bywa też określany jako talizman szczęścia małżeńskiego.
Złoto jest metalem szlachetnym o unikalnych właściwościach fizycznych i chemicznych – jednocześnie ciężkim i poddającym się obróbce oraz wyjątkowo odpornym. Pełni funkcję uniwersalnego pieniądza i jest składnikiem rezerw walutowych w bankach centralnych. Małżeństwo z 50-letnim stażem ma ogromną wartość i powinno być doskonałym "zabezpieczeniem" zarówno materialnym, jak i emocjonalnym dla obojga małżonków.
Szmaragd to symbolem wierności, spokoju i bezpieczeństwa, a także odrodzenia i nowego początku. Szmaragdowa rocznica powinna przypominać małżonkom, że o tym, co daje im ich związek, ale także zachęcać ich do dalszego wspólnego "podbijania" świata.
Diament do kamień bardzo rzadki. Wyróżnia go niezwykłe piękno oraz fakt, że jest najtwardszym minerałem. Diamentowa rocznica to dowód na to, że łączące małżonków uczucie jest wyjątkowe, piękne i mocne.