HER Docs Film Festival jest poświęcony twórczości kobiet. Prezentuje filmy o kobietach, przygotowane przez kobiety, ale... nie tylko dla kobiet. Druga edycja festiwalu odbędzie się w dniach 22-28 października 2021 roku w warszawskich kinach Kinoteka, Muranów i Elektronik, ale to nie jest propozycja wyłącznie dla mieszkanek i mieszkańców stolicy. Filmy w wersji online można oglądać od 22 do 31 października. Najciekawsze propozycje festiwalu wybrała dla nas Weronika Adamowska, programerka.
Artystka wizualna Yael Bartana, która reprezentowała Polskę na Biennale w Wenecji w 2014 roku, w swoim najnowszym filmie zaprasza grupę ekspertek - dyplomatek, polityczek, prawniczek i aktywistek, aby wspólnie zastanowić się nad pytaniem, co by było, gdyby to kobiety rządziły światem.
"Szeptem" reż. Heidi Hassan, Patricia Pérez Fernández
Jeden z najpiękniejszych filmów o kobiecej przyjaźni. Zachwycił jury na najważniejszym festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie, gdzie zdobył nagrodę główną. Jak napisało w swoim werdykcie jury: "Szeptem" to "magiczne, niezwykle oryginalne i odważne filmowe przedsięwzięcie".
"Ogniem pisane" reż. Rintu Thomas, Sushmit Ghosh
Stan Uttar Pradesh na północy Indii. Bohaterkami filmu są dziennikarki "Khabar Lahariya", założonej w 2002 roku pierwszej i jedynej indyjskiej gazety redagowanej przez zespół złożony wyłącznie z kobiet, co więcej – kobiet z prowincji, wiejskiego pochodzenia, należących do najniższej, najbardziej wykluczonej kasty Dalitów, jak również muzułmanek. “Ogniem pisane” zdobyło dwie nagrody na tegorocznym festiwalu w Sundance - Nagrodę Publiczności w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym oraz Nagrodę Specjalną Jury Impact for Change w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym.
"Orgazm, czyli mała śmierć" reż. Annie Gisler
Grupa kobiet w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i preferencjach seksualnych, prowadzi szczerą rozmowę o swoim doświadczeniu orgazmu. Opowiadając o swojej seksualnej historii, bohaterki dzielą się swoimi pragnieniami, tym samym przełamując tabu wciąż ciążące nad kobiecą seksualnością. Polecam nie tylko kobiecej części publiczności.
Na długo zanim street art stał się częścią kultury popularnej, fotografka Martha Cooper dokumentowała nowojorską scenę graffiti, a jej album "Subway Art" zyskał status kultowego i był odbijany na ksero w najdalszych zakątkach świata. Dziś Martha ma 78 lat i nadal jest pełną wigoru, kochającą życie (i graffiti) kobietą.
Wycieczkowiec jako miejsce tak absurdalne, że zachwyca i wizualnie, i antropologicznie. Krytyczna, ale też czuła i brawurowa formalnie obserwacja ludzi, którzy spędzają beztroskie wakacje na morzu, nie przejmując się śladem węglowym. “All inclusive” to jeden z najczęściej nagradzanych filmów krótkometrażowych ostatnich lat.
W programie 2. HER Docs Film Festival znajdzie się ponad 100 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych, animacji i prac wideo, prezentowanych w sekcjach tematycznych (m.in. Sztuka, Ciało, HERstorie, Lepsze jutro?, Nowe twarze) oraz przeszło 20 wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z twórczyniami filmów, rozmowy z zaproszonymi gościniami i gośćmi, warsztaty dla dokumentalistek i impreza muzyczno-performatywna.