Ciekawi cię, jak nazywa się pachnący kwiat, który rośnie na skraju łąki, jakie stworzenie zostawiło ślady na leśnej ścieżce albo co za ptak śpiewa pod twoim oknem? W rozpoznawaniu gatunków zwierząt i roślin pomogą smartfonowe aplikacje przyrodnicze. Przydadzą się podczas letnich spacerów.
Jaka to roślina?
Aplikacja Garden Answers (w wolnym tłumaczeniu: Ogrodnik odpowiada)ułatwia rozpoznawanie popularnych roślin i kwiatów. Po zainstalowaniu programu w smartfonie (bezpłatnie) możesz sfotografować interesujący cię okaz. Aplikacja porówna zdjęcie z bazą fotografii roślin. Jeśli kwiaty będą podobne, program wyświetli nazwę po angielsku i łacinie wraz z opisem. Garden Answers to nie tylko sprawdzian z botaniki, ale też z angielskiego. Aplikacja rozwija się w miarę jak przybywa użytkowników, którzy dodają do bazy własne zdjęcia przyrody. Podobne: PlantSnap, PictureThis – Plant Identification, PlantNet, Co to za kwiat (wszystkie bezpłatne)
Poznaj po głosie
Aplikacja Bird Song ID pomaga zidentyfikować ptaka po jego trelach czy świergotach. W jaki sposób? Najpierw kolegę śpiewaka trzeba nagrać smartfonem. Podejdź możliwie blisko (ale tak, by go nie spłoszyć) i skieruj mikrofon w telefonie w odpowiednim kierunku. Upewnij się, że śpiewu nie zagłuszają inne dźwięki (choćby silny wiatr) i nagraj 30-sekundową próbkę. Algorytm w aplikacji porówna twoje nagranie z bazą ptasich szczebiotów i podpowie, kogo właśnie słyszałaś. Dla cierpliwych. Cena: 18,99 zł Podobne: Merlin Bird ID, Ptaki Polski, Atlas ptaków FREE (bezpłatne), Collins Bird Guide (64,99 zł)
Na tropie dzikich zwierząt
Jenot, kuna, a może lis? Czyja łapka odcisnęła ślad na twojej działkowej ścieżce? Odpowie ci aplikacja iTrack Wildlife Lite (bezpłatna). Program pyta o wielkość i kształt śladu, liczbę palców, odcisk pazurów itp. W ten sposób zbliża cię do odpowiedzi, czyj trop mogłaś zaobserwować. Płatna wersja aplikacji (69,99 zł) jest rozszerzona do 700 gatunków zwierząt. Podobne: MyNature Animal Tracks (bezpłatna), Critter Trax Animal Tracks (8,99 zł)
Idziemy na grzyby
Poradnik mykologiczny podczas grzybobrania? Bezcenny. Zwłaszcza jeśli jest w telefonie.
Używając polskiej aplikacji o nazwie Atlas grzybów, możesz rozpoznać znaleziony właśnie okaz. Autorzy programu zamieścili w nim krótkie opisy kilkudziesięciu grzybów jadalnych i trujących z podaniem występowania i stopnia toksyczności. Dodali też zdjęcia w różnych stadiach rozwoju. Aplikacja zawiera dodatkowo ABC grzybiarza z praktycznymi radami, np. „Nie oceniaj grzybów po smaku – muchomor sromotnikowy wcale nie jest gorzki”. W wersji podstawowej program jest bezpłatny, w bogatszej – z większą liczbą gatunków, kosztuje 13,99 zł. Podobne: Mashroomer (bezpłatna)
Jesteśmy w lesie
Czy liść z drzewa, który trzymasz w ręku, to grab, a może olcha? W odróżnieniu pomoże polskojęzyczna aplikacja Czyj to liść (bezpłatna), która zawiera opisy 44 popularnych gatunków. Została stworzona przez specjalistów z Lasów Państwowych, z myślą o początkujących znawcach dendrologii. Jak działa? Pomaga zidentyfikować gatunek dzięki twoim odpowiedziom na szereg pytań naprowadzających, np. „Czy liście od spodu są pokryte meszkiem?”. Aplikacja zawiera też miniatlas z krótką charakterystyką gatunków, ciekawostkami i zdjęciami. Umożliwia również prowadzenie e-zielnika – bazy własnych zdjęć. Podobne: Forest Tree Identification, Leaf Spot – Plant Identification (bezpłatne)
Te, co skaczą i fruwają
Jeśli do tej pory spośród motyli rozpoznawałaś tylko cytrynka i bielinka, ta aplikacja jest dla ciebie. To kieszonkowa encyklopedia motyli. Oprócz pięknych zdjęć zawiera informacje na temat obszaru i okresu ich występowania oraz nazwy roślin, którymi się żywią. Przestrojnik, osadnik czy skalnik nie będą miały już przed tobą tajemnic. Podobne: Dragonfly and Damselfly Field Guide (bezpłatna), InsectSnap – Insect Identifier (13,99 zł)
Sztuka obserwacji
iNaturalist to serwis społecznościowy i bezpłatna aplikacja zarówno dla przyrodników amatorów, jak i zawodowych biologów, którzy regularnie obserwują naturę i chcą dzielić się spostrzeżeniami. Społeczność ma około 400 tysięc użytkowników i stale się powiększa. Program nie tylko pomaga rozpoznać interesujące cię rośliny i zwierzęta. Korzystając z niego, można też prowadzić w telefonie osobisty dziennik obserwacji fauny i flory np. w ulubionym parku, a potem udostępniać go innym. Aplikacja pozwala również śledzić projekty prowadzone przez pozostałych użytkowników iNaturalista w różnych zakątkach świata. Dzięki podobnym platformom amatorzy wymieniają się wiedzą z profesjonalistami, a wolontariusze, prowadząc własne obserwacje, pomagają w pracy zawodowym badaczom. To popularny teraz nurt tzw. nauki obywatelskiej. Podobne: Project Noah (bezpłatna, dostępna tylko przez amerykański App Store)
Wyświetl ten post na Instagramie.