Gdy większości z nas wiosna kojarzy się z radością budzącego się życia, dla alergików to czas nasilających się objawów związanych z czynnikami drażniącymi i alergenami pochodzącymi z otoczenia. Podpowiadamy, po jakie kosmetyki sięgać, by w okresie pylenia otoczyć skórę wrażliwą i alergiczną jak najlepszą opieką.
Spis treści
Skóra wrażliwa, skłonna do alergii i reaktywna ma specjalne wymagania: by pozostawała w dobrej kondycji i mogła pełnić swą funkcję ochronną, potrzebuje nie tylko natychmiastowego ukojenia, ale też solidnego wzmocnienia.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom La Roche-Posay, czyli marka nr 1 w rekomendacjach dermatologów w Polsce, podejmuje ważny temat edukacji konsumentów w obszarze skóry wrażliwej oraz alergicznej. I dowodzi, jak ważna jest odpowiednia rutyna pielęgnacyjna poprzez produkty z gamy Toleriane Dermallergo, które wspierają barierę ochronną naskórka i prawidłową równowagę mikrobiomu.
Według badań wrażliwość skóry deklaruje aż 90% polskich konsumentek dermokosmetyków. Najczęstsze jej symptomy to suchość, zaczerwienienia i uczucie napięcia skóry . Z takimi objawami zmaga się coraz większy odsetek populacji.
Szacuje się, że do 2050 r. co druga osoba na świecie będzie się mierzyć z problemem alergii, a jak wskazują badania, aż 69% alergików odczuwa silne reakcje skórne w postaci m.in. zaczerwienienia czy uczucia pieczenia.
Dlatego La Roche-Posay przybliżając autentyczne historie i doświadczenia influencerów, a także przygotowany przez siebie content edukacyjny, planuje poszerzać wiedzę konsumentów na temat konkretnych przyczyn, cech i objawów skóry wrażliwej oraz skłonnej do alergii.
Skuteczną receptą na nadwrażliwość skóry i problemy z nią związane są produkty z gamy Toleriane, których minimalistyczne składy i kluczowe składniki aktywne pomagają ukoić i wzmocnić barierę ochronną skóry, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko niepożądanych reakcji skórnych. Zapewniają optymalną pielęgnację, a w efekcie niwelują ogólny dyskomfort, który bardzo często wpływa w negatywny sposób na nasze codzienne życie.
Jak się okazuje, konsumenci bardzo często mają problem z odpowiednim zdefiniowaniem swojego typu skóry. Według definicji, wrażliwość skóry to trwała skłonność, przejawiająca się natychmiastową reakcją na szkodliwe czynniki. Najczęstszymi objawami są m.in. ściągnięcie, pieczenie, suchość, zaczerwienienie i uczucie dyskomfortu. Problem może dotyczyć całego ciała, przede wszystkim twarzy.
Z kolei skóra alergiczna daje odczucie świądu, zaczerwienienia, opuchnięcia czy wysypki i jest to skłonność tymczasowa. Objawy pojawiają się w ciągu 24 godzin do kilku dni po kontakcie
z alergenem. Mogą wystąpić nie tylko na twarzy, ale na całym ciele.
Skóra reaktywna natomiast daje wrażenie pieczenia, ściągnięcia, szczypania, łagodnego swędzenia. Mogą pojawić się na niej czerwone plamy (zwłaszcza w okolicy twarzy i dekoltu). To także stan tymczasowy, jak w przypadku skóry alergicznej, ale w przeciwieństwie do niej zmiany pojawiają się natychmiast po kontakcie z negatywnymi czynnikami.
Zaczerwienienie, napięcie czy wysypka pojawiają się najczęściej po kontakcie z kosmetykiem (myjącym, pielęgnacyjnym, upiększającym), ale też w reakcji na zanieczyszczone powietrze, kurz, a nawet samą wodę czy suche powietrze. To, jak skóra reaguje na czynniki podrażniające jest po części sprawą genów, ale w dużej mierze także pielęgnacji. Rosnąca chemizacja życia oznacza coraz więcej szkodliwych związków, a te osłabiają mikrobiom skóry, który jest głównym elementem jej bariery ochronnej.
Mikrobiom to ekosystem mikroorganizmów bytujących na naszej skórze. Wraz z cennymi lipidami tworzy tarczę, która zatrzymuje patogeny i substancje drażniące, by nie wnikały w jej głąb. Nie pomagają mu czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, działanie słońca, twarda woda czy suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale także uszkodzenia skóry wywoływane przez alkohol, ostre przyprawy, zmiany hormonalne czy stres.
Gdy mikrobiom jest narażony na działanie alergenów, słabnie i nasza ochronna bariera przestaje pełnić swoje funkcje. Na skórze zaczynają osadzać się alergeny wywołując pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, opuchnięcia, nawet stan zapalny, przez co staje się ona podrażniona oraz nadmiernie sucha.
Mając świadomość roli bariery ochronnej skóry i czynników, które go osłabiają, marka La Roche-Posay nie ustaje w opracowywaniu formuł, które koją podrażnienia, ale też redukują powstawanie nowych. Wynikiem jej badań jest gama Toleriane dedykowana skórze wrażliwej, alergicznej i reaktywnej. Wśród składników Toleriane są m.in.:
Stworzona przez La Roche-Posay rutyna pielęgnacyjna Toleriane jest kompletna, czyli skomponowana w taki sposób, by dostarczać wszystkich potrzebnych skórze składników. Jest też gwarancją bezpieczeństwa: zapewniamy skórze TYLKO TO, co jej służy. Dermokosmetyki z gamy Toleriane charakteryzuje minimalistyczna formuła. Żaden z produktów nie ma zapachu oraz nie zawiera alkoholu etylowego. Kluczowe składniki aktywne są obecne w formule w optymalnym stężeniu, a każdy z nich został przebadany na skórze bardzo wrażliwej. Produkty posiadają ultra hermetyczne opakowania, które pozwalają na utrzymanie czystości formuł.
W skład rutyny pielęgnacyjnej Toleriane wchodzą:
Sugerowane ceny:
Toleriane Sensitive Krem 40 ml: 57,50 zł
Toleriane Dermallergo Krem / Fluid 40 ml: 92,00 zł
Toleriane Dermallergo Krem pod Oczy 20 ml: 82,50 zł
Toleriane Ultra Dermallergo Serum 20 ml: 136,90 zł
Toleriane Dermallergo Krem na Noc 40 ml: 92,00 zł
Więcej informacji: (https://www.laroche-posay.pl/toleriane)
* Face Care Dermo Cosmetics U&A Study for L’Oréal, GFK 2020
** La Roche-Posay badanie epidemiologiczne (N=11 067) Francja, Rosja, USA, Chiny i Brazylia.
*** Badanie kliniczne, 54 osoby
**** Samoocena, 54 osoby
*****Odczucie pieczenia, podrażnienia skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Test samooceny, 41 osób.
******Test instrumentalny.
*******22 kobiety, fototyp II i III, skóra po nałożeniu produktu vs skóra bez nałożenia produktu.
********Test instrumentalny 1H po nałożeniu produktu.
*********Test instrumentalny.