Nigdy nie lubiłem jesieni, brakuje mi zawsze słońca, nie przepadam za deszczem, ale jesień jest moją ulubioną porą w gotowaniu! Nie mogę sobie wyobrazić chłodnych dni beż rozgrzewającego kremu z dyni czy bajecznie smacznego makaronu z dynią i szałwią.
Dynia jest rewelacyjnym warzywem, nazywam takie warzywa- warzywami kombo, z których jesteś w stanie przygotować bardzo dużo różnych potraw od dań głównych i zup, po desery. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Dynia jest rewelacyjna, ma mało kalorii, szybko się przygotowuje, jest źródłem wielu witamin oraz minerałów, nie możemy zapominać o niej w codziennej diecie!
Frytki z dyni i batatów
200g obranej dyni
200 g batatów
Olej słonecznikowy
3 łyżeczki majonezu
1 łyżeczka pasty wasabi
Sól, pieprz
Z obranej dyni pozbywamy się pestek i kroimy ja na drobne słupki, to samo robimy z batatami. Pokrojone warzywa pieczemy w 180 stopniach około 20-25 minut, tak na prawdę musimy kontrolować pieczenie, lubię kiedy frytki są mocno przyrumienione i chrupkie. Pokrojone bataty i dynie polewamy nie wielką ilością oleju słonecznikowego, może być również olej rzepakowy, posypujemy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Pomarańczowe cudeńka najlepiej smakują z majonezem wasabi. Wymieszaj 3 łyżeczki majonezu z jedną łyżeczką pastą wasabi. Gotowe!
Krem z dyni
warzywa na wywar :
2 marchewki
2 małe pietruszki
1/2 selera
1/2 pora
Sól
2 litry wody
700g obranej dyni
250g batatów
1 cebula cukrowa
300 ml mleka kokosowego
650 ml wywaru warzywnego
łyżka startego świeżego imbiru
50 g masła
3 łyżki oleju słonecznikowego
1/2 łyżeczki zmielonego imbiru
1/4 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
sok z 1/2 cytryny
sól, pieprz
posiekana natka pietruszki
Muszę przyznać, że nie jestem wielbicielem zup- kremów, ale ta jest obłędna, kremowa, aksamitna i rozgrzewająca , idealna na chłodne, jesiennie dni.
Aby przygotować krem, musimy obrać i pozbyć się nasion z dyni. Przygotować wywar warzywny. Dokładnie myjemy i obieramy warzywa na wywar. Marchewkę, pietruszkę, selera, pora gotujemy w 2 litrach wody z łyżką soli na małym ogniu około 40 minut do momentu kiedy warzywa będą miękkie.
Dynie, bataty oraz cebulę kroimy w małą kostkę, pamiętajmy , że wszystkie składniki będą pózniej blendowane, kostka nie musi być idealna.
W dużym garnku rozgrzewamy masło z oliwą , ja zawsze w tym momencie dosypuje świeżo zmielony pieprz, który nadaje wyrazistego smaku całej potrawie.
Wrzuć do garnka cebule, w momencie kiedy się mocno zeszkli, dodajemy dynie i bataty, smażymy na średnim ogniu około 15 minut. Dodaj łyżkę świeżo startego imbiru , łyżkę soli oraz 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu. Po 2-3 minutach zalej warzywa wywarem warzywnym i gotuj kolejne 15 minut do momentu kiedy dynia i bataty będą miękkie. Dodaj 300 ml mleka kokosowego, 1/2 łyżeczki mielonego imbiru, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej i gotuj kolejne 10 minut, dodaj sok z 1/2 cytryny i wszystko zblenduj na aksamitny krem. Gotowy krem z dyni podaje z drobno posiekaną natką pietruszki.
Pappardelle z dynią i szałwią
250 g włoskiego makaronu pappardelle
400 g obranej dyni
1 biała cebula
1/4 kostki masła
250 ml śmietany 18%
20 startego parmezanu
1/2 łyżki startej gałki muszkatołowej
4- 5 liści świeżej szałwii
sól, pieprz
Cebule kroimy w bardzo cienkie plastry i smażymy na małym ogniu około 4 minuty, dodajemy pokrojoną w kostkę dynie i smażymy kolejne 15 minut. Dynie kroję w kostkę około 1,5 cm x 1,5 cm, dodajemy drobno posiekane świeże liście szałwii, świeżo zmielony pieprz i 1/2 łyżki gałki muszkatołowej, nie zapomnij o łyżce soli. Po 4-5 minutach dodaj śmietanę oraz starty parmezan, duś całość na małym ogniu około 10 minut. W tym daniu ważny jest makaron, zawsze go gotuje aby był al dente. Po ugotowaniu makaronu dodaj do sosu i duś około 2-3 minuty, makaron przejdzie smakiem sosu.
Danie główne gotowe, czas na deser!
Czekoladowe ciasto z dyni
1 szklanka puree z dyni
2 szklanki mąki przennej
3 jajka
2/3 szklanki oleju słonecznikowego
1 szklanka cukru trzcinowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
2 łyżki cukru waniliowego
1 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki zmielonego imbiru, kurkumy, gałki muszkatołowej
70 g gorzkiej czekolady
3 łyżki kakao
1 łyżka wody
garść pestek z dyni
Aby otrzymać puree z dyni, należy upiec pokrojoną dynie bez pestek , a następnie zblendować za pomocą blendera. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę. Do dużej miski przesiewamy przez sitko wszystkie suche składniki oraz przyprawy. W drugiej misce mieszamy jajka z cukrem oraz cukrem waniliowym, dodajemy olej słonecznikowy oraz puree z dyni. Do masy jajecznej należy dodać wymieszane wcześniej suche składniki i starannie wymieszać. Aby uzyskać efekt zebry podziel ciasto na dwie równe części, do jednej dodaj rozpuszczoną czekoladę oraz kakao i łyżkę wody. Ciasto pieczemy w keksówce około 65 minut w temperaturze 180 stopni. Do blaszki wlej część ciasta jasnego, aż wypełni spód, kolejną część ciasta z czekoladą i tak na przemian, wierzch posyp pestkami dyni.