W Święta wszystko toczy się wokół stołu. Dbamy o jego wystrój, ozdobną porcelanę, ładną zastawę, piękny obrus. Oczywiście, są one ważne, ale to, co najważniejsze, to dobre relacje z tymi, którzy przy tym stole z nami siedzą. Oto zasady savoir-vivre, którymi warto kierować się nie tylko w Święta.
Stół ‒ serce polskiego domu. To przy nim spotykają się pokolenia, by spędzić wspólnie Wigilię. Biały obrus i zastawa stołowa to już tradycja. Najważniejsze jednak jest rozwijanie relacji z najbliższymi. Znajomość zasad savoir-vivre pozwoli okazać im życzliwość i szacunek.
Dbałość o gości i atmosferę świątecznych spotkań to priorytet w każdym domu. Jednak same chęci nie wystarczą. Należy to robić świadomie i umiejętnie. Dużą część czasu pochłania przygotowanie jedzenia i słusznie, bo jest to wyraz polskiej tradycji. Na tym jednak nie kończy się organizacja Wigilii.
Dobre przygotowanie do Świąt wymaga zrozumienia charakteru okazji i świadomości potrzeb swoich gości. Odpowiedzialność za przygotowanie kolacji spoczywa na wszystkich domownikach ‒ rozłożenie obowiązków na kilka osób sprawi, że każdy będzie miał czas zadbać o swój wygląd, nie będzie przemęczony, a spotkanie wigilijne będzie doświadczeniem o wiele przyjemniejszym.
Co ważne, do spotkań świątecznych przy posiłku warto się przygotować tak, by wszyscy czuli się przy stole komfortowo. Można to osiągnąć rezygnując z kontrowersyjnych tematów np. politycznych oraz okazując gościom szacunek i życzliwość poprzez umiejętność odpowiedniego zachowania podczas posiłku.
Na półmiskach podawane są tradycyjne potrawy. Gdy przekazujemy je wokół stołu uśmiechnijmy się do osoby obok, zaproponujmy nałożenie jedzenia, przytrzymajmy półmisek. "Zachowanie przy wigilijnym stole jest tak samo ważne jak jedzenie na nim", powiedziała Hanna Dymek-Jara, ekspertka w zakresie etykiety i komunikacji, autorka programu szkoleniowego Postaw na Stół, "w Święta warto okazać uprzejmość, życzliwość i szacunek najbliższym osobom".
Świąteczny czas to okazja kiedy stół może wyjątkowo zabłysnąć. Można pozwolić sobie na więcej ekspresji i kreatywności w komponowaniu stroików. Wyszukane i kosztowne ozdoby są zbędne. Sprawdzą się raczej te, które przyciągną wzrok i będą nieco odbiegać od utartych standardów.
Na stole mogą pojawić się nie tylko świece i iglaste gałązki, ale także bombki, figurki i owoce. Możliwości jest wiele. Piękne dekoracje umilą atmosferę spotkania i zachęcą do pozostania za stołem dłużej. Mogą stanowić punkt wyjścia do ciekawych rozmów o zrelaksowanym tonie. Wpłynie to pozytywnie na jakość wspólnego doświadczenia bliskich osób.
Wigilijny stół od wieków łączył ludzi – przy nim gromadziły się pokolenia bliskich dziękując za dobry rok, opowiadając rodzinne historie i składając sobie nawzajem najlepsze życzenia. To wyjątkowa okazja, by wypróbować ciekawych połączeń w nakryciu stołu. Można wyciągnąć z kredensu obrus odziedziczony po mamie lub zastawę po babci. Nowoczesnego sznytu starej porcelanie doda technika mix & match polegająca na łączeniu tego, co stare z nowymi elementami. Tak przygotowany stół będzie wyglądać ciekawie i olśniewająco i stanie się pretekstem do rodzinnych opowieści.