4. sezon "Sukcesji" kończy tę popularną produkcję. Z tej okazji podsumowujemy ostatni sezon i przypominamy ciekawostki o serialu "Sukcesja". Części z nich nie znają nawet najwięksi fani serialu o rodzinie Logana Roya.
Od momentu swojego debiutu w 2018 rok "Sukcesja" wzbudza zainteresowanie milionów widzów skomplikowanymi losami rodziny Royów, walczącej o kontrolę nad wartym miliardy koncernem prasowym Waystar RoyCo, w skład którego wchodzi prasa, telewizja, portale internetowe, park rozrywki oraz linie wycieczkowe. Dramatyczny serial w szekspirowskim klimacie ukazujący zażartą walkę o władzę, intrygi i niewyobrażalne bogactwo to powody, dla których nie możemy się doczekać, aby poznać losy bohaterów "Sukcesji" w czwartym sezonie.
Sukcesja 4 sezon. Kiedy premiera serialu? Nowy zwiastun "Sukcesji"
4. sezon "Sukcesji" został zatwierdzony już jesienią 2021 roku, przed emisją trzeciego sezonu serialu. "Sukcesja" wrócił z 10-odcinkowym 4. sezonem 27 marca. Finałowy odcinek "Sukcesji" zobaczymy 29 maja 2023 roku.
Sukcesja 4 sezon. O czym opowiada finałowy sezon "Sukcesji"?
3. sezon "Sukcesji" zostawił widzów w stanie zawieszenia. Doszło do zdrady ze strony męża Shiv, Roya oraz dzieci ze strony Logana Roya. W 4. sezonie będą trwały prace nad sprzedażą konglomeratu medialnego Waystar Royco technologicznemu wizjonerowi Lukasowi Matssonowi (Alexander Skarsgard). Rodzina zastanawia się nad przyszłością, w której ich znaczenie w sensie kulturowym i politycznym jest znacznie ograniczone. Każdy członek rodziny na jednak swoje interesy, które będzie chciał ugrać przy okazji sprzedaży. Kendall, Shiv i Roman spróbują również swoich sił w nowych przedsięwzięciach. Jednocześnie cała rodzina będzie musiała stawić czoła niespodziewanej tragedii. W cieniu tych wydarzeń odbędzie się również ślub Connora na wycieczkowcu.
Każdy odcinek 4. sezonu obejmuje 1 dzień. W sumie 10-odcinkowy sezon opowiada o 10 następujących po sobie dniach.
Sukcesja 4 sezon. Kto wróci do serialu?
W 4. sezonie ponownie zobaczymy nestor rodu Logana Roya (Brian Cox) oraz jego dzieci: Kendalla (Jeremy Strong), Shiv (Sarah Snook) i Roman (Kieran Culkin) oraz męża Shiv, Toma (Matthew Macfadyen, pan Darcy w "Dumie i uprzedzeniu" z 2011 roku) oraz kuzyna Grega (Nicholas Braun). W niedawnym wywiadzie dla "W Magazine" Jeremy Strong, który w ubiegłym roku stał się celem krytycznego artykułu w "New York Timesie", z uwagi na swoją grę aktorską metodą Stanisławskiego, zdradził że w trakcie grania Kendalla nosi cały czas ubrania swojej postaci.
Nie wiem, czy to umiejętność, czy sekret, ale moda to pasja - powiedział Strong w wywiadzie - Wybieram całą garderobę dla Kendalla Roya, mojej postaci w "Sukcesji", i żyję w tych ubraniach, kiedy kręcimy serial. Ubrania zdobią człowieka, a estetyka jest sprawą bardzo osobistą.
Alexander Skarsgård powróci jako Lukas Mattson, a w związku z zwiększeniem się znaczenia jego postaci część 4. sezonu będzie się rozgrywać w Norwegii (m.in. na znanej z ostatniego Bonda Drodze Atlantyckiej i w luksusowym hotelu Juvet Landscape).
Norwegia miała wszystko, czego szukaliśmy — w po prostu wspaniałym otoczeniu - mówi producent serialu Scott Ferguson.
W 4. sezonie "Sukcesji" wrócą też dobrze znane postaci drugoplanowe: Dagmara Domińczyk jako Karolina, Arian Moayed jako Stewy, Juliana Canfield jako Jess, asystentka Kendalla, Annabelle Dexter-Jones jako Naomi Pierce, Hope Davis jako Sandy Furness i Cherry Jones jako Nan. Ponownie zobaczymy również Justina Kirka jako prawicowego kongresmena Jeryda Menckena.
Czy będzie 5. sezon Sukcesji?
Pod koniec lutego 2023 roku szef HBO Casey Bloys potwierdził, że serial "Sukcesja" zakończy się na czwartym sezonie i stacja nie planuje 5. sezonu historii ani żadnych spin-offów "Sukcesji".
Już w 2022 roku Brian Cox zdradził, że nieodnowiono kontraktów aktorom. Jak dodał, nie chciałby też, aby serial trwał za długo i porównał sytuację z inny serialem - "Billions", który trwał dłużej niż powinien.
Co warto wiedzieć o "Sukcesji?" 18 ciekawostek o serialu
Serialowa rodzina Royów została zainspirowana historią prawdziwych medialnych rodów takich jak Murdchowie czy rodzina Hearst, jednak serialowi bohaterowie nie nawiązują do prawdziwych postaci.
Jednocześnie przedstawiciele sportretowanych rodów chętnie podkreślają autentyczność serialu. Wnuczka Ruperta Murdocha Charlotte Freud zdradziła, że część serialowych scen wydaje się żywcem wzięta z jej dzieciństwa, zaś modelka Jerry Hall, była żona Murdocha, również jest fanką serialu.
Pierwotnie scenarzysta serialu, Jesse Armstrong, planował nakręcić film opowiadający o 78. urodzinach Ruperta Murdocha, który miał się rozgrywać w obliczy skandalu związanego z podsłuchami stosowanymi przez gazetę "New of the World". Ostatecznie uznał, że historia lepiej sprawdzi się jako serial.
Z kolei wypadek samochodowy z finału 1. sezonu "Sukcesji" inspirowany był prawdziwym wydarzeniem, w którym udział brał Ted Kennedy.
Serial kręcony jest w Nowy Jorku, zaś apartament Logana Roya znajduje się na słynnej Billionaire's Row (ciąg ultraluksusowych apartamentowców w Wielkim Jabłku). Z kolei sceny z siedziby korporacji Waystar RoyCo kręcone są w najwyższym budynku na Manhattanie One World Trade Center.
W 2. sezonie poznaliśmy również letni dom Royów w Hamptons, który "grany" jest przez dom wybudowany dla wnuka Henry Forda. Pierwotnie na siedzibę Royów wybrano rezydencję Gold Coast of Long Island, w której kręcono "Wielkiego Gatsby'ego". Ostatecznie ta rezydencja pojawiła się w serialu jako węgierski dwór, w którym odbyła się słynna scena polowania.
Część scen kręcono w Wielkiej Brytanii m.in. odcinek ze ślubem SHiv i Toma kręcony był w Eastnor Castle niedaleko Ledbury w Herefordshire. Natomiast scena powrotu Logana Roya do rodzinnego Dundee rzeczywiście była kręcona w Szkocji. Grający Logana Brian Cox rzeczywiście pochodzi z Dundee, ale postać nestora rodów pierwotnie miała urodzić się w Kanadzie. Scenarzyście zdecydowali o zmianie dopiero pod koniec 1. sezonu.
Serial wykorzystuje specjalnych konsultantów ds. bogactwa, którzy doradzają scenarzystom jak naprawdę żyją bardzo bogaci ludzie: jak się ubierają (scena z 4. sezonu, kiedy dziewczyna kuzyna Grega zostaje wyśmiana za dużą torebkę, sugerującą że porusza się komunikacją publiczną), dekorują dom czy urządzają przyjęcia. Przykładowo wskazują, że takie osoby nie noszą do pracy płaszcza, ponieważ jadą tam prywatnym samochodem lub helikopterem i nie potrzebują zimą nakrycia. Doradzali równie aktorom m.in. jak wysiadać z helikoptera, by nie schylać głowy (bogacze są przyzwyczajeni do śmigłowców i wiedzą dokładnie, gdzie jest śmigło).
Wnętrza mają znaczenie. Jeśli oglądając serial macie wrażenie, że wnętrza apartamentów rodziny Roy są bezduszne - taki właśnie był zamiar. Apartamenty miały być piękne zaprojektowane, ale podkreślać brak korzeni postaci. Jednocześnie wykorzystane na planie dekoracje są autentyczne i zostały kupione w sklepach z antykami. Dodatkowo mieszkania i biura rodziny Roy specjalnie są wielkie i puste, aby podkreślić bogactwo rodziny. W Nowy Jorku, gdzie słono płaci się za każdy metr kwadratowy, puste przestrzenie są wyrazem zamożności.
Kieran Culkin, który gra zadufanego w sobie Romana, pierwotnie miał grać kuzyna Grega. Z kolei Jeremy Strong, czyli serialowy Kendall, początkowo starał się o rolę Romana. Z kolei Alan Ruck, serialowy Connor, omal nie dotarł na przesłuchanie, ponieważ zabrał dzieci na zajęcia muzyczne, na których nie można było używać telefonów. Po zajęciach odkrył 7 wiadomości, aby udał się na przesłuchanie. Kiedy przyjechał, nie znał swoich kwestii w związku z tym.
Serial "Sukcesja" w dużej mierze opiera się na improwizacji. Jak zdradził aktor Nicholas Braun (kuzyn Greg) scena z pilota serialu przy rodzinnej kolacji była w niemal całości improwizowana, podobnie jak scena załamania się Kendalla. Jesse Armstron zachęca aktorów do zabawy rolą, ponieważ dodaje to typowego dla "Sukcesji" humoru do scenariusza.
Jednocześnie twórcy serialu dbają o autentyczność. Kiedy Gerri zostaje prezesem i otwiera komputer, to chociaż kamera nie pokazuje nam skrzynki pocztowej, aktorka dostała maile z gratulacjami od pozostałych serialowych postaci. Aktorzy mają również w telefonach smsy wysyłane między postaciami, których nie widać w serialu.
Aktora J. Smith-Cameron (serialowa Gerri) i jej mąż od dawna przyjaźnią się z Kieranem Culkinem. Para dla żartu zaczęła flirtować ze sobą na planie 1. sezonu "Sukcesji", co wykorzystali scenarzyści tworząc nietypową relację między Gerri a Romanem.
Nicholas Braun, serialowy Greg, został uznany przez obsadę za osobę najbardziej podobną do swojej postaci z charakteru.
Producentem "Sukcesji" jest .. popularnym aktor komediowy Will Ferrell. Wraz z producentem Adamem McKay ("Nie patrz w górę") Ferrell odpowiadał za wszystkie 4 sezonu serialu.
Jeremy Strong znany jest z tego, że wciela się w postać korzystając z metody Stanisławskiego. Jego serialowy Brian Cox nie kryje w wywiadach, że uważa to za bardzo irytujące. Strong m.in. układa playlistę dla swojej postaci na każdy sezon. Jak zdradził, w 4. sezonie na playliście Kendalla znalazły się takiej utwory jak New Level by A$AP Ferg, Moon by Kanye West i I Don’t Care Anymore by Phil Collins. Z kolei po zakończeniu kręcenia każdego sezonu aktor ma również rytuał powrotu do swojego "cywilnego" życia, który polega na ponownym założeniu całej swojej biżuterii m.in. rodowego sygnetu.
Jeremy Strong jest żonaty z psychiatrą i dokumentalistką Emmą Wall. Para doczekała się 3 córek, wszystkie urodziły się w trakcie kręcenia "Sukcesji". Również serialowa Shiv, Sarah Snook, zaszła w ciążę kręcenia 4. sezonu "Sukcesji". Aktora spodziewa się dziecka ze swoim mężem Davem Lawsonem.
Serialowy Logan Roy miał umrzeć pod koniec 1. sezonu, zaś reszta produkcji miała opowiadać o walce o schedę po ojcu. Ostatecznie scenarzyści zmienili zdanie po rozmowie z Brianem Coxem.