Skąd taka popularność wcierek do włosów, czy pomogą każdemu i jakie jest ich działanie? Zapytaliśmy trycholożkę Annę Kuznetsovą.
Spis treści
Wcierki do włosów to preparaty kosmetyczne lub leki w formie płynów na skórę głowy, przeznaczone dla osób, które borykają się z różnymi problemami skóry głowy, którzy chcą zachować zdrowie i piękno swoich włosów. To oznacza, że wcierki albo leczą konkretny problem, albo działają profilaktycznie i po prostu upiększają włosy.
"Wcierka - to płynny preparat, lotion który pomaga w walce z nadmiernym wypadaniem włosów, przyspiesza wzrost włosów, mogą także pomóc w redukcji łupieżu czy zwiększyć gęstość włosów. Zwiększają one również krążenie krwi w skórze głowy, to powoduje lepsze odżywienie mieszków włosowych", tłumaczy Anna Kuznetsova, trycholożka z kliniki Hairmitage. Wcierki do włosów są zatem przeznaczone na konkretne problemy i jeden produkt, który podoba się naszej przyjaciółce, nie musi pomóc nam.
Każdy producent opisuje dokładnie jak używać jego wcierki do włosów i szczególnie przy okazji silnych preparatów koniecznie powinniśmy się do tych zaleceń stosować. "Częstotliwość stosowania wcierek może się różnić w zależności od konkretnego produktu oraz indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj zalecam używanie 2-3 razy w tygodniu, ale są też takie, które można stosować codziennie", tłumaczy ekspertka. Zdarza się, że producent zaleca przeprowadzić kilkutygodniową kurację i po tym czasie należy zrobić przerwę. Oznacza to, że zwykle po tygodniu możemy powrócić do stosowania wcierki.
Niektórzy uważają, że wcierki do włosów są przeznaczone tylko dla osób z problemami. Nie jest to prawdą. "Użycie wcierek przez osoby z zdrowymi włosami może mieć sens pielęgnacyjny, jako profilaktyka, żeby wspierać zdrowy wzrost włosów. Również, żeby poprawić ich gęstość albo przygotować skórę głowy do zmian sezonowych, które mogą wpływać na kondycję włosów. Niektóre wcierki zalecam stosować jako pielęgnacja i ochrona, niekoniecznie tylko w leczeniu problemów", tłumaczy trycholożka.
Anna Kuznetsova zaleca, by wybierając wcierki, zwrócić uwagę na skład produktów – np. ekstrakty roślinne, witaminy, aminokwasy to składniki aktywne które dobrze wpływają na wzrost włosów. "Ważne jest również, by szukać producentów, którzy specjalizują się w produkcji trychologicznych preparatów i mają badania kliniczne. Czytanie opinii innych użytkowników i konsultacja z trychologiem mogą również pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru", tłumaczy ekspertka.
Wcierki do włosów zawojowały rynek kosmetyczny i mogą realnie wzmocnić włosy, dodać im objętości i blasku. I choć ich stosowanie wymaga nieco wysiłku, to grono wielbicielek tych produktów rośnie. Pamiętajmy jednak, że wcierki i domowe sposoby pielęgnacyjne nie pomogą na każdy problem. Do trychologa koniecznie należy udać się w przypadku poważnych problemów takich jak nietypowe, nadmierne wypadanie włosów, łysienie plackowate, zmiany na skórze głowy, swędzenie, łuszczenie, ból skóry głowy. Specjalista przeprowadzi szczegółową diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.
Wcierki do włosów z pewnością mogą wesprzeć nas w pielęgnacji, ale pod warunkiem, że będą dobrane pod konkretny problem oraz, że będziemy je stosować regularnie, zgodnie z opisem producenta. Już sam masaż skóry głowy działa odżywczo na cebulki włosów, zatem stosowanie wcierek dodatkowo motywuje nas do regularnych masaży.