Zanim Kamala Harris została prawniczką, senatorką i wiceprezydentką Stanów Zjednoczonych, była małą dziewczynką, która uwielbiała superbohaterów i superbohaterki. Może to było motywacją, by użyć swoich mocy i sięgnąć po marzenia? Wiceprezydentka USA chciałaby, aby wszystkie dzieci umiały znaleźć w sobie moc, by wierzyły w siebie i dlatego napisała dla nich książkę "Wszyscy mamy supermoce". Premiera w dniu wyborów w USA, 5 listopada.
"Wszyscy mamy supermoce", mówi Kamala Harris i wydaje ilustrowaną książkę dla dzieci, która opisuje jaki wpływ na jej rozwój i życie miały osoby z najbliższego otoczenia. Pokazuje w niej, że superbohaterem może być każdy – matka, która opiekuje się domem, czy zaangażowany nauczyciel w szkole. Może być także ona, niegdyś dziewczynka, która marzyła, by zostać superbohaterką a dziś wiceprezydentka ubiegająca się o najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych.
Kamala Harris opowiada, że to postawa najbliższych kształtuje rozwój człowieka, a także przyczynia się do odniesionych w przyszłości sukcesów. Ta książka to ilustrowana historia jej życia, opisana w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla dzieci, oraz zdjęcia z jej prywatnego archiwum. Widzimy na nich Kamalę na różnych etapach w życiu – od dzieciństwa aż do chwili obecnej.
Harris miała w dzieciństwie szczęście. Trafiła, dzięki edukacyjnemu programowi eksperymentalnemu z Berlekley, do wyjątkowej, zintegrowanej rasowo szkoły. Dzięki programowi dzieci z ubogich „czarnych dzielnic” dowożono autobusami do szkół w bogatych częściach miasta. Zyskiwały tam lepszą edukację, stykały się z innym światem i zdobywały niedostępne wcześniej doświadczenia. Kamala wiele im zawdzięcza.
Szczęście to dziedzictwo Harris. Również jej matka walczyła w hinduskiej rodzinie o prawo do edukacji, choć zwyczajowo powinna mieć aranżowane małżeństwo i pozostać w domu. Na szczęście jej rodzice powiedzieli, że dadzą jej pieniądze na rok studiowania medycyny w USA, ale potem musi radzić sobie sama. Poradziła sobie, została endokrynologiem, poślubiła zbuntowanego studenta z Berkley, potomka imigrantów i razem mieli dwie córki. Szybko została samotną mamą Kamali jej siostry, ale i z tym dała sobie radę. Harris miała zdecydowanie dobre wzorce do naśladowania. I chciała sięgać po swoje marzenia.
Książkę „Wszyscy mamy supermoce” zilustrowała Mechal Renee Roe, przełożyła Agata Mietlicka, a wydawcą jest Wydawnictwo Tekturka.
Wydawnictwo Tekturka, data premiery: 5 listopada 2024r, dzień wyborów w USA