Aloes to roślina, której właściwości lecznicze i pielęgnacyjne są znane i wykorzystywane od dawna. Współcześnie aloes znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Sok z aloesu działa między innymi przeciwzapalnie, bakteriobójcze i łagodzące. W domu możemy stosować sok wyciśnięty z liści lub korzystać z dostępnych w drogeriach żeli aloesowych.
Aloes to sukulent rosnący w Afryce, Hiszpanii, Australii, Meksyku, Wenezueli i na niektórych obszarach Ameryki Północnej. Miąższ aloesu w prawie 98 procentach składa się z wody. Pozostałe dwa procent to ponad 200 składników aktywnych - witamin, mikroelementów czy kwasów tłuszczowych - którym aloes zawdzięcza swoje lecznicze i pielęgnacyjne właściwości. Stosowany doustnie, sok z aloesu działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeczyszczająco i jest między innymi polecany osobom zmagającym się z wrzodami. A jak aloes działa na skórę czy włosy?
Właściwości aloesu - co kryją liście sukulenta
Tak jak już wspominaliśmy, miąższ liści aloesu zawiera szereg substancji o dużej aktywności biologicznej. Wśród tych ponad 200 składników znajdziemy między innymi witaminy z grupy B (B1, B2, B4 - cholinę, B6, B9 - kwas foliowy, B12), witaminę C, beta-karoten (prowitaminę A), alpha-tokoferol (związek wchodzący w skład witaminy E), aminokwasy, saponiny, kwasy tłuszczowe, mikroelementy (np. magnez, potas, cynk), związki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie (między innymi lupeol i związki siarkowe), olejki eteryczne oraz cukry.
Jak stosować soku z aloesu lub żel aloesowy z drogerii?
W pielęgnacji skóry lub włosów można używać soku z aloesu wyciśniętego z miąższu liścia lub rozciętym liściem smarować wybrane partie skóry. Można także - żeby nie niszczyć rośliny oraz dla większej wygody - korzystać z gotowych żeli aloesowych zawierających dużą ilość soku z aloesu. Używając aloesu w którejkolwiek z tych postaci należy pamiętać o tym, że może on wywołać reakcję alergiczną lub podrażnić szczególnie wrażliwą skórę.
Aloes w pielęgnacji:
Oparzenia: żel aloesowy i sok z aloesu są szczególnie polecane przy poparzeniach słonecznych. Nie tylko przyspieszają one regenerację skóry, ale też zmniejszają nieprzyjemnie odczucia. Radzimy przed aplikacją żelu aloesowego włożyć go na 30 minut do lodówki.
Trądzik: aloes - dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu - przyspiesza gojenie się krostek. Zawarty w aloesie beta-karoten reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając przetłuszczanie się cery. A wchodzące w jego skład saponiny przyczyniają się do zmniejszenia widoczności porów skóry. Można stosować go punktowo na zmiany lub raz w tygodniu robić sobie maseczkę aloesową na całą twarz.
Suche i puszące się włosy: aloes nawilża, więc nałożony na kilka minut na wilgotne pasma doskonale zastąpi odżywkę i "zdyscyplinuje" puszące się włosy.
Łupież: aloes pomoże złagodzić objawy tej nieprzyjemnej dolegliwości. Łupież jest skutkiem nadmiernego namnażania się naturalnie występującego na naszej skórze grzyba. A aloes działa przeciwgrzybiczo, więc zmniejsza ilość przyczyniających się do łupieżu drobnoustrojów. Aloes zmniejsza także swędzenie oraz łuszczenie się skóry.
Przebarwienia: dzięki wysokiej zawartości witaminy C aloes rozjaśnia przebarwienia.
Starzenie się skóry: aloes zawiera szereg silnych antyoksydantów - beta-karoten, witaminę C i alpha-tokoferol. Substancje te chronią skórę przed przyspieszającymi jej starzenie się wolnymi rodnikami. Dlatego właśnie warto szukać aloesu w kremach lub... je nim zastąpić.
Podrażnienia i krostki po depilacji: aloes polecamy wszystkim osobom, których skóra po depilacji maszynką jest podrażniona, pokrywa się krostkami lub wrastają w nią włoski. Za sprawą jego łagodzącego i regenerującego działania świeżo ogolona skóra szybko przestanie być zaczerwieniona i podrażniona. A dzięki jego działaniu antybakteryjnemu, nie pojawią się na niej krostki, a w miejscu wrastania włosków - stany zapalne.
redaktorka Twojstyl.pl. Dziennikarka urodowa, która ze studiowania składów kosmetyków uczyniła swoje hobby. Prywatnie nie może żyć bez książek i swoich zwierzaków.