Przekroczyć 40-stkę i nie używać okularów korekcyjnych? To możliwe! Dzięki najnowszym technologiom w okulistyce, jak zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki, możesz nie tylko pozbyć się zaburzeń widzenia, ale także uniknąć w przyszłości zaćmy. Poznaj tajniki zabiegu RLE, który może ulepszyć jakość Twojego życia na zawsze.
Obserwujesz u siebie pogorszenie widzenia na bliskie odległości? To może być prezbiopia – częste zaburzenie widzenia spowodowane zmniejszającą się zdolnością akomodacji oka, która postępuje wraz z wiekiem. Tak jak zaćma, jest bezpośrednio związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu i rozwija się stopniowo po 40. roku życia. Osoby z prezbiopią mają problemy z ostrością widzenia z bliska i na odległości pośrednie, co utrudnia wykonywanie wielu codziennych czynności, jak m.in. czytanie małego druku, korzystanie ze smartfona czy komputera.
Zdolność akomodacyjna oka w dużej części zależy od stanu soczewki. Mniej elastyczna soczewka oznacza gorszą akomodację, czyli dostosowanie się oka do przedmiotów w różnych odległościach od obserwatora. Jak sobie pomóc? Umów się na wizytę u okulisty i skonsultuj z nim swoje objawy. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem w usuwaniu prezbiopii jest zabieg RLE, czyli wymiana naturalnej soczewki oka na wieloogniskową soczewkę wewnątrzgałkową. Wykonanie tego zabiegu rozwiązuje problemy z widzeniem wynikające z wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu oraz pozwala uniezależnić się od okularów. Wszystko to, dzięki zastosowaniu wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych. Poznaj wszystkie zalety tego typu soczewek i dowiedz się, który rodzaj warto wybrać.
Refrakcyjna wymiana soczewki, nazywana też RLE to inaczej wymiana naturalnej soczewki oka na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową u pacjentów bez zaćmy. Technicznie zabieg RLE nie różni się od zabiegu usunięcia zaćmy. Główną różnicą jest cel zabiegu, którym w wypadku RLE jest wyeliminowanie wad wzroku oraz prezdriopii. Zabiegi RLE obok laserowej korekcji wzroku są jedynymi, które pozwalają trwale usunąć wadę wzroku bez konieczności noszenia później okularów czy szkieł kontaktowych.
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE) polega na zastąpieniu naturalnej soczewki oka pacjenta, sztuczną soczewką, która pozostaje w oku do końca życia. Usuwa ona trwale wady wzroku, takie jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopię. To nowoczesny, szybki i bezpieczny zabieg, który technicznie nie różni się niczym od zabiegu usunięcia niewielkiej zaćmy. Główną różnicą jest to, że RLE dąży do uzyskania wyraźnego widzenia u osób z wadą i możliwości zapewnienia widzenia bez okularów na wszystkie odległości. Rodzaj implantu dobierany jest indywidualnie – tłumaczy dr Krzysztof Ochalik, okulista z Krakowskiego Centrum Okulistyki Optica w Krakowie
Jeżeli na co dzień zmagasz się z zaburzeniami widzenia, nie czekaj i skonsultuj się z okulistką w kwestii refrakcyjnej wymiany soczewki. Zabieg RLE polecany jest przede wszystkim osobom:
- po 40. roku życia
- z wysokimi wadami wzroku i prezbiopią
- które z różnych przyczyn, jak np. cienka rogówka czy zespół suchego oka są zdyskwalifikowane do zabiegu laserowej korekcji wzroku
Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu RLE mogą być różne choroby oczu, w tym zwyrodnieni plamki żółtej. Przed kwalifikacją do refrakcyjnej wymiany soczewki, konieczne jest specjalistyczne badanie okulistyczne, podczas którego sprawdzany jest stan pacjenta i dobierana jest odpowiednia soczewka. O kwalifikacji zawsze decyduje lekarz, który bierze pod uwagę wszystkie za i przeciw wykonaniu zabiegu RLE.
Każdy pacjent z zaburzeniami ostrości widzenia może skonsultować ze swoim lekarzem możliwość refrakcyjnej wymiany soczewki. Kolejnym benefitem zabiegu jest uniknięcie problemów z zaćmą i operacją w przyszłości. Wynika to z faktu, że RLE jest takim samym zabiegiem jak operacja zaćmy, w trakcie którego soczewka naturalna zostaje zastąpiona sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, a ta, w przeciwieństwie do naturalnej, nie ulega zmętnieniu.
Podczas zabiegu wszczepiane są dwa typy soczewek wewnątrzgałkowych:
- soczewki wieloogniskowe, które umożliwiają bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży oraz odległości pośrednie
- soczewki toryczne wieloogniskowe, które likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie
Kluczowe jest odpowiednie dobranie wieloogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej do potrzeb i stylu życia pacjenta.
Ważne jest, aby skonsultować każdy aspekt zabiegu z okulistą przed zabiegiem refrakcyjnej wymiany soczewki. Taka rozmowa pomoże Ci się upewnić, że wiesz, jakich efektów możesz się spodziewać i jak dbać o oczy po zabiegu. Jak znaleźć ośrodki, gdzie wykonasz zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki? Na stronie internetowej PanOptix znajdziesz wykaz placówek prywatnych oraz wszelkie informacje dotyczące zabiegu RLE i rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych. Podaruj sobie nową jakość życia i uniezależnij się od okularów oraz zaćmy na zawsze.
PL-ACP-2100024