Sałatka jarzynowa zwykle zajmuje honorowe miejsce na wielkanocnym stole, tuż obok święconki. Można jednak zastąpić ją zdrowszą i mniej kaloryczną wersją. Oto kilka najbardziej atrakcyjnych przepisów.
Spis treści
Sałatka jarzynowa, tradycyjna lub – zgodnie z przepisem Magdy Gessler – "wzbogacona" o marynowane kurki, to potrawa stosunkowo prosta do wykonania i posiadająca liczne grono fanów. Można ją jednak zastąpić, którąś z lżejszą wersją, która pozwoli nam potem z czystym sumieniem opychać się mazurkiem czy babką.
Brokuł jest bogaty w szereg substancji działających przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie oraz wspierających regenerację organizmu. Najzdrowszy jest w surowej postaci, i takiego właśnie brokuła proponujemy uczynić głównym bohaterem wielkanocnej sałatki. Dobrze umyte warzywo kroimy na mniejsze części (łodygę zdecydowanie drobniej niż różyczki). Następnie dodajemy do pokrojonego brokuła przekrojone na pół i pozbawione pestek czerwone winogrona, rzodkiewkę i drobno pokrojone suszone pomidory.
Te ostatnie można zastąpić drobno pokrojonym i podsmażanym boczkiem, ale jest to wersja nie tylko bardziej kaloryczna, ale także mniej zdrowa. Dressing do sałatki brokułowej przygotowujemy mieszając dwie łyżki jogurtu greckiego z oliwy z oliwek, pieprzem, solą i odrobiną soku z cytryny. Na koniec posypujemy sałatkę uprażonymi płatkami migdałowymi.
Seler naciowy to kolejne warzywo, które wyjątkowo przysłuży się naszemu zdrowiu. Łodyga selera naciowego zapewnia dużą dawkę witamin A, B i K, kwasu foliowego, wapnia, fosforu potasu. Z jego pomocą możemy między innymi chronić organizm przed stanami zapalnymi oraz neutralizować przyspieszające starzenie się wolny rodniki. Seler naciowy doskonale spisze się na wielkanocnym stole także dlatego, że... wspomaga trawienie
Do przygotowania sałatki z selerem naciowym będą nam potrzebne jego trzy dorodne łodygi, które należy pociąć w niezbyt grube plasterki. Do tak pokrojonego selera dodajemy czerwoną cebulę, posiekaną natkę pietruszki, rodzynki oraz pokrojoną smażoną pierś kurczaka. Z myślą o wegetarianach można pierś kurczaka zastąpić gotowanymi ziemniakami albo sycącymi orzechami nerkowca. Za dressing w naszej sałatce posłuży sos majonezowy. Przygotujemy go mieszając łyżkę majonezu z łyżeczką jogurtu naturalnego, kilkoma kroplami soku z cytryny i połową ząbka czosnku, który należy rozgnieść w tak zwanej prasce.
Burak to bogate źródło składników mineralnych (m.in. cynku, potasu, żelaza), witamin A, B, C, E i K, błonnika, kwasu foliowego i przeciwutleniaczy. Buraki zawierają także duże ilości antocyjanów i flawonoidów, które hamują rozwój nowotworów. Ponadto są niskokaloryczne, a zawarty w nich błonnik zapewnia uczucie sytości po posiłku i tym samym zapobiega przejadaniu się.
Do przygotowania sałatki wielkanocnej wykorzystamy dwa buraki gotowane na parze. Do pokrojonych w kostkę buraków dodajemy trzy pokrojone w plasterki ogórki kiszone, pół drobno pokrojonej czerwonej cebuli i puszkę cieciorki. Bazą dressingu naszej sałatki będzie sos vinaigrette. Do łyżki takiego sosu należy dodać pół łyżeczki miodu i 1/3 łyżki musztardy. Sałatkę można podawać z gotowanym na twardo jajkiem i obficie posypaną posiekaną natką pietruszki.