Jak rozpoznać, że twój związek jest przemocowy?
Fot. istock

Jak rozpoznać, że twój związek jest przemocowy?

Opowiada Renata Kim, autorka Dlaczego nikt nie widzi, że umieram, wstrząsającej relacji osób, którzy doświadczyli w życiu przemocy psychicznej. 

1. Bądź ostrożna

Jeśli po pierwszej eksplozji uczuć, kiedy codziennie słyszałaś, że jesteś najpiękniejsza, wspaniała, jedyna, że wszystkie przed tobą to były złe kobiety i wariatki, następuje gwałtowne załamanie. To może być kłamstwo, awantura z dziwnego powodu, naruszenie lojalności albo pierwsza zdrada. Coś, co cię zaskoczy i rozczaruje, w innym świetle pokaże człowieka, który tak cię oczarował.

2. Nie ufaj

Jeśli po pierwszym przykrym zdarzeniu twój partner będzie przepraszał i obiecywał poprawę, a za jakiś czas zrobi to samo. Znowu cię okłamie, oszuka lub zdradzi, a kiedy go na tym przyłapiesz, wszystkiego się wyprze. Albo zacznie ci wmawiać, że wszystko sobie uroiłaś, jesteś chorobliwie podejrzliwa i histeryczna, powinnaś się wstydzić. Właśnie zaczął tobą manipulować.

3. Wierz  rozumowi

Nie emocjom. Jeśli widzisz, że w twojej relacji dzieje się źle, nie jesteś szanowana i kochana, tylko wykorzystywana, poniżana i oszukiwana,  nie daj się uspokoić zapewnieniami, że tylko ci się wydaje, a partner cię kocha, ma wobec ciebie dobre zamiary i czyste intencje. Spróbuj spojrzeć na swoją sytuację tak, jakby dotyczyła twojej siostry lub przyjaciółki. Zastanów się, czy chciałabyś, aby ktoś je tak traktował, jak ty jesteś traktowana. Jeśli uznasz, że nie, będzie ci łatwiej przestać się oszukiwać, że ktoś, przez kogo płaczesz, jest dla ciebie dobry.

4. Zastanów się

Dlaczego tak trudno jest ci skończyć wasz burzliwy i pełen cierpienia związek. Ludzie, którym się ze sobą nie układa, zwykle po prostu się rozstają. Tymczasem ty ciągle wracasz, mimo że wiesz, że nie powinnaś. Kiedy próbujesz uciekać, twój partner zawsze znajdzie sposób, by cię przekonać do powrotu. Powie, że jesteście sobie przeznaczeni, że bez ciebie życie nie ma sensu, zaproponuje odkreślenie przeszłości grubą kreską. A ty znowu ulegniesz, bo jesteś już uzależniona od tej trującej relacji. Wolisz cierpieć, niż żyć bez niej.

5. Obserwuj swoje ciało

Jeśli z powodu nieustannego napięcia nie możesz jeść, bo gryzienie potraw jest zbyt trudne, jeśli nie możesz spać, a jak ci się uda zasnąć, masz koszmary, jeśli uspokaja cię tylko alkohol albo inne używki – masz  problem. Jeśli bez przerwy myślisz, co się teraz w twoim związku wydarzy, z której strony spadnie kolejny cios, a uspokajasz się jedynie wtedy, gdy twój partner jest blisko i masz na niego oko – twój problem jest jeszcze poważniejszy. Człowiek, którego jak ci się wydaje, kochasz, stopniowo cię niszczy. Widzi to, ale się nie przejmuje. Jesteś tylko kolejną złą kobietą, wariatką. Zaraz cię porzuci, poszuka innej ofiary.

6. Nie czekaj

Uciekaj pierwsza. Utnij wszelkie kontakty, nie pozwól, by dalej stosował wobec ciebie przemoc. On za nic się do tego nie przyzna. Ty też nie próbuj mu niczego udowadniać - nie zrozumie, nie przyjmie do wiadomości. Pogódź się z tym, że nigdy cię szczerze nie przeprosi. Nie umie. Ratuj się, uciekaj. 

Więcej na twojstyl.pl

Zobacz również