Znajomość swoich priorytetów ułatwia podejmowanie decyzji i budowanie życia o jakim marzymy. Jak jednak wybrać jedno, najważniejsze zadanie, na którym się skupimy? Podpowiadają autorzy książki „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć” Gary Keller i Jay Papasan.
Spis treści
Mark Twain powiedział kiedyś: "Sekretem postępu jest rozpoczęcie. Sekret rozpoczęcia to rozbicie swoich złożonych, przytłaczających zadań na małe, łatwe do zrealizowania działania i rozpoczęcie od pierwszego". W teorii brzmi świetnie, ale jak wybrać to pierwsze zadanie? Od czego zacząć? Jak ustalić swój priorytet?
Tutaj z pomocą przychodzą Gary Keller i Jay Papasan, którzy w swojej książce „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć” skupiają się na tym jak wybrać priorytet, który naprawdę przyniesie nam najlepsze rezultaty. W tym celu warto zadać sobie dwa pytania.
Jeśli jesteś do mnie podobna, pewnie od czasu do czasu tworzysz listy rzeczy do zrobienia, aby zebrać w jednym miejscu zadania do wykonania. Ale kiedy już masz swoją to-do listę, jak decydujesz, które zadanie wykonać jako pierwsze? Czy zaczynasz od najbardziej czasochłonnych, czy najpierw załatwiasz mniejsze zadania? A może po prostu realizujesz je w kolejności, w jakiej zostały zapisane? Ja najbardziej lubię zacząć od małego, łatwego do zrealizowania punktu. Jednak Gary Keller i Jay Papasan uważają, że to błąd. Jak piszą, takie podejście nie uwzględnia kluczowego punktu: nie wszystkie pozycje nie są równie ważne. W rzeczywistości prawdopodobnie tylko kilka z nich będzie miało głęboki wpływ na nasze życie. I to właśnie te zadania powinny otrzymać najwyższy priorytet.
Ten wniosek wyciągnęli z pracy Josepha M. Jurana, pioniera zarządzania kontrolą jakości. Pracując dla General Motors Juran odkrył, że większość wad w samochodach pochodziła tylko z kilku wad produkcyjnych i to właśnie ich naprawa powinna być priorytetem dla firmy. Duran nazwał swoje odkrycie zasadą Pareto, na cześć włoskiego ekonomisty Vilfredo Pareto, który napisał model rozkładu bogactwa i dochodów w XIX-wiecznych Włoszech. W modelu Pareto pokazał, że 80% ziemi było własnością 20% ludzi. Duran zauważył, że te proporcje pasowały do jego własnych. 80% wad pochodziło zaledwie z 20%. Duran zdał sobie sprawę, że zasada 80-20 może być w rzeczywistości uniwersalnym prawem. 80% twoich wyników lub efektów zawsze pochodzi z 20% twojej pracy lub wkładu.
Jak wprowadzić w życie zasadę Pareto? Priorytetyzuj swoje zadania tak, aby skupić się na tych, które dadzą ci największą korzyść.
To pytanie Gary Keller i Jay Papasan nazwali "skupiającym", czyli pozwalającym skupić się na naszych priorytetach. W swojej książce pytają "co jest jedną rzeczą, którą mogę zrobić, taką, że robiąc to, wszystko inne stanie się łatwiejsze lub niepotrzebne"?
Powyższe pytanie można zadać na dwóch poziomach. Po pierwsze, na poziomie makro, pytanie skupiające może pomóc zobaczyć szerszy obraz i zidentyfikować twój ogólny cel w każdej ważnej dla ciebie kategorii, np. zdrowiu, karierze, relacjach. Powiedzmy, że jedną rzeczą, na której chcesz się skupić w obszarze zdrowia jest lepsza dieta, ponieważ dzięki temu np. unikniesz cukrzycy lub nadciśnienia.
Wtedy przechodzimy do poziomu mikro, skupionego na praktycznym i krótkoterminowym wymiarze. Szukamy zadania łatwego do osiągnięcia, ale dającego szybkie efekty. Na przykład eliminujemy słodycze z naszej listy zakupów lub tworzymy menu na przyszły tydzień, aby ułatwić sobie zdrową dietę.
W skrócie, pierwszy poziom dotyczy znalezienia właściwego kierunku w życiu. Drugi dotyczy wyboru właściwego działania. Ciągłe zadawanie sobie pytania skupiającego pozwala pozostać skoncentrowanym na priorytecie. W ten sposób osiągamy ciągły postęp niewielkim wysiłkiem.
Gary Keller jest współzałożycielem i przewodniczącym rady Keller Williams Realty International, firmy, którą rozwinął z małego biura w Austin w Teksasie do największej firmy nieruchomościowej w USA. Jego poprzednie trzy książki tworzyły serię „Millionaire Real Estate” i wszystkie były bestsellerami. Jay Papasan jest redaktorem wykonawczym i wiceprezesem ds. wydawnictw w Keller Williams Realty oraz prezesem Rellek Publishing. Współautor wielu bestsellerowych książek, w tym serii „Millionaire Real Estate”.