Kawior to jeden z najskuteczniejszych składników odmładzających. Znajdziemy go w kremach i serach do twarzy oraz w kosmetykach do pielęgnacji włosów.
Spis treści
Zainteresowanie branży kosmetycznej kawiorem zawdzięczamy francuskiej kosmetolożce Ingrid Millet. W 1959 roku Millet stworzyła własną markę z produktami, które swoje działanie pielęgnacyjne zawdzięczały wchodzącym w ich skład – i rewolucyjnym jak na tamte czasy – roślinnym ekstraktom. Jej wiernymi klientkami były między innymi żona prezydenta Francji Claude Pompidou, aktorki Brigitte Bardot i Catherine Deneuve oraz projektantka Paloma Picasso.
Swojego najbardziej przełomowego odkrycia Ingrid Millet dokonała pod koniec lat 60., podczas podróży do Iranu. Miller obserwowała wtedy poławiaczy kawioru i zwróciła uwagę na gładkie i młodo wyglądające dłonie rybaków. Postanowiła sprawdzić, jak na skórę zadziałają kosmetyki z ekstraktem z kawioru. W efekcie, w 1972 roku wprowadziła do sprzedaży ekskluzywną linię Perle de Caviar.
Kawior to ikra (komórki jajowe) ryb jesiotrowatych, dorszowatych i łososiowatych. Słabość do tego luksusowego przysmaku świat zawdzięcza Rosji, która przez lata była jego najważniejszym eksporterem.
Obecnie jednak, odkąd tradycyjny połów kawioru zastąpiono hodowlami, w których rybom podaje się stymulujące owulację hormony, jego produkcją zajmują się między innymi Włosi, Francuzi, Amerykanie i Chińczycy. Jednym z ważniejszych producentów kawioru jest także Polska.
W zależności od gatunku kawior ma kolor stalowoczarny, czerwonawy, zloty lub biały. Jego smak zależy od gatunku ryby, jej diety oraz ilości dodanej do kawioru soli. Powinien on być delikatny, maślany i niezbyt rybny. Kawior może mieć także orzechowy posmak.
Kawior podaje się schłodzony, z pieczywem, krakersami lub blinami. Popija się go dobrze schłodzoną wódką lub koniakiem, szampanem albo białym wytrwnym winem.
Istnieje kilka odmian kawioru. Za najcenniejszy uważa się kawior czarny, pozyskiwany z ryb jesiotrowatych: z bieługi (nazywany także kawiorem astrachańskim), z jesiotra zachodniego, z siewrugi i z sterleta. Inną odmianą jest kawior czerwony, pozyskiwany od ryb łososiowatych – głównie łososia, kiżucza i gorbuszy.
Co ciekawe, w przeciwieństwie do kawioru czarnego, wartość kawioru czerwonego jest odwrotnie proporcjonalna do jego wielkości: im mniejsze są jajeczka, tym więcej trzeba za ten rodzaj kawioru zapłacić. Wyróżnia się jeszcze kawior złocisty pozyskiwany z pstrąga oraz – uchodzący za najdroższy na świecie – biały kawior, czyli ikrę jesiotrów-albinosów. Za 600 gramów białego kawioru trzeba zapłacić nawet 8000 euro.
Ekstrakt z kawioru, który jako pierwsza wykorzystała przy produkcji kosmetyków Ingrid Millet, znajdziemy obecnie w składach kremów, w serach, maseczkach do twarzy czy produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Kawior jest między innymi bogaty w witaminy – w tym przeciwutleniacze. I właśnie za sprawą tych zawartych w nich witamin A, E i D, ekstrakt z kawioru znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach przeciwstarzeniowych.
Kawior przede wszystkim zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych – w tym cenny kwas alfa-linolenowy, który między innymi reguluje wydzielanie sebum, wzmacnia barierę lipidową naskórka i ogranicza przeznaskórkową utratę wody. W jego składzie znajdziemy też mnóstwo witamin, w tym wspomniane już przez nas witaminy A, E i D, które chronią skórę przed przyspieszającymi jej starzenie się wolnymi rodnikami.
Kawior zawiera też szereg witamin z grupy B, które działają przeciwzapalnie, hamują nadmierne wydzielanie łoju, łagodzą podrażnienia i przyspieszają porost włosów (wit. B5) oraz opóźniają procesy starzenia się skóry. W kawiorze znajdziemy także związki chemiczne (m.in. wapń, fosfor, cynk, potas), które między innymi stymulują regenerację skóry, przedłużają jej młodość, nawilżają ją, czynią bardziej sprężystą i wzmacniają chroniącą ją barierę naskórkową.
Kawior jako składnik kosmetyków przyspiesza odnowę komórkową, regenerując uszkodzony naskórek i włosy. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia oraz chroni skórę i włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Głęboko nawilża, uelastycznia i ujędrnia skórę, i chroni ją przed przyspieszającymi jej starzenie się wolnymi rodnikami. Kosmetyki z ekstraktem z kawioru są polecane przede wszystkim do pielęgnacji cery dojrzałej oraz zniszczonych i osłabionych włosów.
Krem na dzień Matis Paris The Cream oprócz przywracającego skórze sprężystość ekstraktu z kawioru zawiera także regenerujący ją kolagen, nawilżający i wygładzający polisacharyd z nasion tamaryndowca, wygładzający i zapobiegający wysychaniu olej z awokado oraz kojący i poprawiający wygląd skóry wyciąg z morszczynu pęcherzykowatego.
Serum ujędrniające La Prairie Skin Caviar Liquid Lift zawiera nie tylko ekstrakt, ale też olej z kawioru. Oprócz tych ekskluzywnych składników znajdziemy w tym kosmetyku także odbudowujące barierę naskórkową ceramidy oraz szereg ekstraktów roślinnych (m.in. ekstrakt z korzenia żeń-szenia, wyciąg ze skrzypu polnego), które stymulują regenerację skóry i chronią ją przed wolnymi rodnikami.
Mario Badescu Caviar Day Cream to kosmetyk, który zaskakuje stosunkowo krótkim składem i prostym działaniem. Składnikiem najbardziej aktywnym i o najbardziej złożonym działaniu jest w nim właśnie ekstrakt z kawioru. Pozostałe substancje – takie jak między innymi hydrolizowana elastyna czy olej mineralny – mają za zadanie przede wszystkim zapobiec odparowywaniu wody ze skóry i ją wygładzić.
W serum Declaré Caviar Perfection, ekstraktowi z kawioru, towarzyszy szereg substancji nawilżających skórę, wygładzających ją i zmiękczających. Są to między innymi wyciąg z drożdży, olej lniany czy hydrolizowane proteiny sojowe.
Krem Holika Holika Prime Youth Black Caviar zasługuje na szczególną uwagę, bo na liście jego składników ekstrakt z kawioru zajmuje pierwsze miejsce, co oznacza, że jest go w tym kosmetyku naprawdę dużo. Inne obiecujące substancje wchodzące w skład tego kremu z kawiorem to między innymi wygładzający skórę i zmniejszający widoczność porów wyciąg z rokitnika zwyczajnego oraz adenozyna, która stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, zwiększa jędrność i elastyczność skóry, a także działa przeciwzapalnie, regenerująco i wyrównuje koloryt cery.