Niacynamid sprawdza się zarówno w pielęgnacji cery dojrzałej, jak i trądzikowej. Dzięki temu składnikowi skóra odzyskuje jednolity koloryt, mniej się przetłuszcza i młodziej wygląda. W jakich kosmetykach go znajdziemy?
Niacynamid to tak zwany amid kwasu nikotynowego lub inaczej nikotynoamid. Ta rozpuszczalna w wodzie forma witaminy B3 (nazywana też witaminą PP) to składnik kosmetyczny, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność.
Co ciekawe, witamina B3 jest – choć w niewielkich ilościach – produkowana w ludzkim organizmie, w którym odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz hormonalnego. Uczestniczy w syntezie hormonów (płciowych, tyroksyny i kortyzolu), reguluje poziom cholesterolu, uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek oraz wpływa na stan skóry i włosów.
W medycynie witamina B3 jest wykorzystywana przy leczeniu miażdżycy oraz do obniżania ciśnienia krwi. Jej suplementowanie bywa zalecane przy leczeniu depresji i trądziku.
Witaminę B3 można i należy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. Duże jej ilości znajdują się w mięsie (głównie drobiowym, cielęcym i wieprzowym), rybach (dorszach, śledziach, mintaju), produktach zbożowych (otrębach pszennych, kaszy gryczanej i jęczmiennej, ryżu), ziemniakach, rośliny strączkowe, roślinach liściastych (sałacie, szpinaku, natce pietruszki) oraz w orzechach arachidowych.
Duża zaletą witaminy B3 jest jej trwałość. Jest ona bowiem odporna na wysokie temperatury oraz promieniowanie UV.
Tak jak wspominaliśmy, od witaminy B3 zależy stan skóry. Objawami jej niedoborów w organizmie są między innymi zaczerwienienie i szorstkość skóry oraz świąd.
Nic więc dziwnego, że pochodna tej witaminy – niacynamid – trafiła do składów kosmetyków. Zwłaszcza, że jest to jedna z najbardziej wszechstronnych substancji pielęgnacyjnych.
Niacynamidu w kosmetykach mogą i powinny szukać osoby z cerą dojrzałą, trądzikową i wrażliwą. I co ważne, różnorodnemu działaniu i dużej skuteczności tego składnika w zasadzie nie towarzyszy ryzyko podrażnienia skóry czy wywołania reakcji alergicznej.
Tak jak wspominaliśmy, niacynamid to jeden z najbardziej wszechstronnych składników. Przede wszystkim witamina B3 jest prekursorem koenzymów biorących udział w przemianach energetycznych komórek oraz syntezie ważnych dla funkcjonowania skóry składników budulcowych.
Niacynamid stymuluje produkcję ceramidów, czyli lipidów, które wypełniają przestrzenie międzykomórkowe warstwy rogowej naskórka, zwiększając jego szczelność i odporność na czynniki zewnętrzne. Stymulując ich syntezę niacynamid hamuje transepidermalną ucieczkę wody i zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie.
Niacynamid hamuje transport zawierających barwnik (melaninę) melanosomów do keratynocytów, czyli komórek naskórka. W ten sposób zapobiega powstawaniu przebarwień i wyrównuje koloryt cery. Witamina B3 rozjaśnia zarówno przebarwienia posłoneczne, jak i przebarwienia pozapalne (potrądzikowe).
Według niektórych danych, przeciwzapalne działanie niacynamidu można porównać do tego, które wykazuje antybiotyk klindamycyna. Witamina B3 wykazuje hamuje też namnażanie się bakterii Cutibacterium Acnes, które wywołują trądzik młodzieńczy.
Niacynamid reguluje pracę gruczołów łojowych, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania sebum i widoczności porów skóry oraz mniejszą ilością zaskórników i krostek.
Witamina B3 uczestniczy w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych, które wpływają na syntezę kolagenu i elastyny, od których zależy elastyczność i sprężystość skóry, i co za tym idzie – jej podatność na powstawanie zmarszczek. Niacynamid zmniejsza też aktywność enzymów (metaloproteinaz), które przyczyniają się do degradacji kolagenu i elastyny.
Niacynamid neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają degradację włókien kolagenowych i elastynowych, uszkadzają barierę hydrolipidową skóry, co skutkuje jej wysychaniem, oraz zaburzają procesy regeneracyjne. W ten sposób, zapobiegając wywoływanemu przez wolne rodniki stresowi oksydacyjnemu, witamina B3 spowalnia starzenie się skóry.
Niacynamid znajdziemy go w serach, kremach, maseczkach oraz w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów (zwłaszcza nadmiernie wypadających oraz przetłuszczających się).
Niacynamid jest skuteczny nawet w niższych stężeniach (między 2 a 5%) i sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Jednak szczególnie polecany jest do walki z pierwszymi zmarszczkami, przebarwieniami i trądzikiem.
Witamina B3 w kosmetykach do cery przetłuszczającej się i trądzikowej jest często zestawiana z cynkiem, który działa ściągająco i przeciwbakteryjnie.
Niacynamid w kosmetykach do cery dojrzałej może występować w towarzystwie rozjaśniającej przebarwienia witaminy C oraz wygładzających skórę i poprawiających jej sprężystość kwasów. Co ciekawe, jeszcze do niedawna odradzano łączenia witaminy B3 z wymienionymi powyżej substancjami, okazuje się jednak, że umiejętnie wybrane i połączone składników pozwala na ich współwystępowanie w jednym kosmetyku.
Witaminę B3 znajdziemy także w silnie regenerujących kremach przeznaczonych do pielęgnacji cery odwodnionej lub suchej. W takich kosmetykach niacynamidowi będą towarzyszyły emolienty, i będzie on w ich odpowiedzialny za odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry oraz jej nawilżenie.