Krem na przebarwienia na twarzy to kosmetyk, który nie tylko rozjaśnia plamy powstałe w skutek działania promieni słonecznych czy towarzyszących trądzikowi stanów zapalnych. Krem na przebarwienia często też czyni sprawia, że skóra jest gładsza i bardziej sprężysta oraz zyskuje młodzieńczy blask.
Spis treści
Równomierny koloryt to niezmiennie jedna z najważniejszych cech pięknej skóry. Ale rzadko kto może się nią pochwalić. Rumień, pękające naczynka czy przebarwienia to najczęstsze przeszkody na drodze do idealnej cery. Przy czym te ostatnie najczęściej dotyczą kobiet (zaburzenia pigmentacji stwierdza się u 35% kobiet po 30. roku życia i u 90% kobiet po 50. roku życia) i pojawiają się u nich zwykle jako skutek uboczny zachodzących w organizmie zmian hormonalnych.
Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe, będące efektem wzmożonego nagromadzenia pigmentu – melaniny – w skórze. Melanina, czyli naturalny barwnik występujący w skórze, powstaje w melanocytach w procesie melanogenezy. Melanocyty występują między innymi w warstwie podstawnej naskórka, w błonie naczyniowej oka, w uchu wewnętrznym i w oponach rdzeniowo-mózgowych.
Zadaniem melaniny jest przede wszystkim ochrona głębszych warstw skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Dzięki swoim właściwościom fotoabsorbujące (pochłanianiu szkodliwego promieniowania), melanina jest w stanie skutecznie rozpraszać do 99,9% zaabsorbowanego promieniowania ultrafioletowego. Od melaniny zależy też kolor naszej skóry, włosów i tęczówki, to, jak się opalamy i czy mam skłonność do powstawania przebarwień.
Tak, jak już wspominaliśmy, przebarwienia to zaburzenia barwnikowe. Możemy mieć do nich genetycznie uwarunkowaną skłonność oraz nabawić się ich na skutek działania promieni słonecznych. Szczególnie narażone na powstawanie przebarwień są osoby:
A dlaczego przebarwienia na skórze tak często pojawiają się właśnie na twarzy? Czynnikiem najczęściej wywołującym hiperpigmentację jest promieniowanie ultrafioletowe. Twarz to miejsce na ciele najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych – pozostałe miejsca pozostają przez większość czasu osłonięte ubraniem. Nie bez powodu też innymi miejscami prawie w takim samym stopniu narażonymi na powstawanie przebarwień są także mniej osłonięte miejsca na ciele – szyja, dekolt i grzbiety dłoni.
Najczęściej występujące przebarwienia to:
Działanie kremu rozjaśniającego przebarwienia opiera się na działaniu substancji chemicznych, które głównie:
Składniki, które powinien zawierać krem na przebarwienia na twarzy to:
likwirytyna (ekstrakt z lukrecji), która rozprasza melaninę,
glabrydyna (ekstrakt z lukrecji), która jest inhibitorem tyrozynazy,
resweratrol – inhibitor tyrozynazy,
arbutyna – inhibitor tyrozynazy,
nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas linolenowy), które hamują aktywność tyrozynazy (inhibitory tyrozynazy),
kwasy AHA (kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy), które powodują degradację melaniny i melanosomów oraz hamują aktywność tyrozynazy,
kwas BHA (kwas salicylowy), który przyczynia się do degradacji melaniny i melanosomów oraz hamuje aktywność tyrozynazy,
kwas pirogronowy, który jest inhibitorem tyrozynazy oraz powoduje degradację melaniny i melanosomów,
kwasy PHA (kwas laktobionowy, glukonolakton, glukoheptanolakton) – powodują degradację melaniny i melanosomów oraz hamują aktywność tyrozynazy,
kwas cynamonowy – inhibitor tyrozynazy,
retinol i retinoidy, które hamują rozprzestrzenianie się tyrozynazy, zakłócają transfer pigmentu do keratynocytów oraz powodują zagęszczenie warstwy rogowej naskórka i zmniejszenie zawartości melaniny,
peptydy (Oligopeptyd-68), które hamują aktywność tyrozynazy,
kwas azelainowy, który hamuje rozprzestrzenianie się tyrozynazy, zakłóca transferu pigmentu do keratynocytów, powoduje zagęszczenie warstwy rogowej naskórka oraz zmniejszenie zawartości melaniny.
Przebarwienia po trądziku to jedne ze wspomnianych przez nas wcześniej przebarwień pozapalnych. Te plamy w różnych odcieniach brązu i różu pojawiają się na skórze zmienionej zapalnie. Na twarzy są to najczęściej policzki, obszar żuchwy, czoło i skronie. Ale przebarwienia pozapalne – zwłaszcza przy trądziku pospolitym – pojawiają się także na plecach i dekolcie. Ze względu na zwiększoną reaktywność melanocytów, ich intensywność i częstotliwość występowania jest większa u osób o o ciemnej karnacji skóry.
Osobom zmagającym się z przebarwieniami potrądzikowymi polecamy szukać kremu na przebarwienia na twarzy, który miałby w swoim składzie przede wszystkim kwasy azelainowy, AHA, BHA i PHA, retinol lub retinoidy, niacynamid i kwas askorbinowy (tego ostatniego w kremie na dzień). Wszystkie te składniki nie tylko rozjaśnią przebarwienia na twarzy, ale też poprawią stan cery trądzikowej – zmniejszą jej przetłuszczanie się, sprawią, że rzadziej będą na niej pojawiały się krostki i zaskórniki, wyrównają jej powierzchnię i przyspieszą gojenie się stanów zapalnych.
Przebarwienia na twarzy pojawiają się u kobiety w ciąży w związku z zachodzącymi w jej ciele zmianami hormonalnymi. W ciąży sukcesywnie wzrasta poziom estrogenów – hormonów, które są między innymi odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży i zmiany zachodzące w macicy ciężarnej kobiety. Ale estrogeny stymulują także malanocyty do zwiększonej produkcji melaniny. A to – zwłaszcza przy zwiększonej ekspozycji na promieniowanie UV– zwiększa prawdopodobieństwo powstania przebarwień na twarzy.
Przebarwienia na twarzy u kobiet w ciąży pojawiają się na tyle często (zaburzenia pigmentacyjne dotyczą nawet 90% ciężarnych), że zyskały własną nazwę – ostuda ciążowa. Ryzyko ich pojawiania zwiększa się zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży. Niestety, w związku z ryzykiem uszkodzenia płodu, kobiety w ciąży muszą zrezygnować ze stosowania kremu na przebarwienia na twarzy zawierającego najskuteczniejsze substancje rozjaśniające przebarwienia – retinol i retinoidy, kwas salicylowy i kwasy AHA. Dopuszcza się – po uprzedniej konsultacji z prowadzącym ciążę ginekologiem-położnikiem – używanie kosmetyków z nisko stężonym kwasem azelainowym, kwasami PHA oraz witaminą C.
Jeśli chodzi o przebarwienia na twarzy, najlepszym rozwiązaniem w trakcie ciąży (i nie tylko!) jest profilaktyka. Najważniejsze jest regularne stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem mineralnym – SPF 50+. Warto też w tym okresie po prostu unikać słońca: zrezygnować z opalania, osłaniać twarz rondem kapelusza.
Zabiegami proponowane w leczeniu przebarwień w gabinetach kosmetycznych i lekarskich to: