Pandemia zmieniła w zasadzie każdy aspekt naszego życia. Nawet tak prozaiczny jak makijaż. Zasłaniająca usta i nos maseczka sprawiła, że główną formą wyrazu stały się oczy. I to na nich teraz skupiamy swoje makijażowe wysiłki. Jak odpowiednio zrobić makijaż oczu, aby trzymał się przez wiele godzin? I co, jeśli nie po drodze nam z wodoodpornymi kosmetykami?
Ręka w górę, jeśli w ciągu ostatnich miesięcy zdarzyło ci się spojrzeć w lustro i ujrzeć w nim odbity na powiekach, nieestetycznie rozmazany tusz. To niestety makijażowy efekt uboczny noszenia maseczki. Skąd się bierze? Wydychane ciepłe powietrze wydostaje się górą maseczki, dociera do oczu i osiada na rzęsach. W efekcie sprawia, że tusz zaczyna z tych rzęs spływać. Zimowe powietrze potrafi ten stan rzeczy jeszcze pogarszać. Aby temu przeciwdziałać, warto postawić na kosmetyki wodoodporne. I przy okazji zatroszczyć się jeszcze bardziej o skórę wokół oczu. Właśnie na oczach skupia się teraz w głównej mierze uwaga naszego rozmówcy.
Aby makijaż dobrze wyglądał na oku, warto zadbać w pierwszej kolejności o kondycję skóry w tej okolicy. To właśnie tutaj jest ona najcieńsza i wymaga specjalnie dobranej pielęgnacji. Podczas gdy skóra twarzy ma ok. 2 mm grubości, skóra wokół oczu - raptem 0,5 mm. Znajdujące się tu włókna kolagenowe i elastynowe są bardziej delikatne. Dlatego skórę w okolicy oczu warto wspierać produktami dedykowanymi tylko dla niej.
Nakładaj je rano i wieczorem - zawsze po oczyszczeniu całej i skóry ale przed nałożeniem kremu na twarz. Pierwsze kurze łapki w okolicy oczu pojawiają się już między 20. a 30. rokiem życia i choć są mało widoczne, warto opóźnić ich pogłębianie się. W kremie pod oczy szukaj składników nawilżających (kwas hialuronowy), łagodzących (pantenol), niwelujących obrzęki (kofeina), antyoksydantów (witaminy C oraz E), ujędrniających peptydów, oraz filtrów przeciwsłonecznych.
Jeśli wypoczęte spojrzenie znajduje się chwilowo poza twoim zasięgiem, sięgnij po korektor. Ten kosmetyk potrafi nie tylko rozświetlić skórę wokół oczu, ale przy okazji podkreślić jeszcze bardziej samo spojrzenie. Rozjaśnia cienie, maskuje zaczerwienienia i worki pod oczami. Odcień korektora powinien być o ton lub dwa tony jaśniejszy od odcienia podkładu - wklepuj go delikatnie opuszkami palców, pilnując aby granica między korektorem a podkładem nie była widoczna. Nakładaj go stopniowo i oszczędnie - nadmiar obciąży delikatną skórę i stworzy nienaturalną oprawę oczu. Warto aby korektor poza funkcją czysto makijażową, również pielęgnował delikatną skórę wokół oczu i posiadał np. składniki nawilżające czy poprawiające cyrkulację krwi. Jeśli spędzasz większość dnia w maseczce, szukaj korektora o właściwościach wodoodpornych - dłużej będzie spełniał swoje funkcje. Pamiętaj też, że korektor może też spełniać funkcję bazy pod cienie do powiek.
Mówi się, że wodoodporna maskara jest jak dobry przyjaciel - nigdy cię nie opuści. W dobie noszenia maseczki ta właściwość tuszu do rzęs jest na wagę złota. Podkreślaj więc rzęsy wodoodpornymi maskarami. Również makijaż brwi wykonuj odpornymi na wodę żelami i kredkami. Często na opakowaniu kosmetyku możemy spotkać dwie nazwy: "waterproof" oraz "water resistant". Czy oznaczają to samo? Nie do końca. Kosmetyk "waterproof" jest całkowicie odporny na wodę i pozostanie na twoich rzęsach nawet, gdy będziesz nurkować w basenie. Kosmetyk "water resistant" jest z kolei odporny tylko na wilgoć pod postacią potu czy łez. Kosmetyki waterproof zmywają się też zdecydowanie trudniej niż kosmetyki water resistant. Jak więc zmywać wodoodporną maskarę? Delikatnie, bez tarcia i powoli! Najlepiej sprawdzą się płyny dwufazowe do demakijażu lub odżywcze olejki.
Wodoodporne tusze do rzęs, aby mogły spełniać swoje zadania, mogą zawierać szereg substancji chemicznych, które z kolei mogą osłabiać kondycję rzęs. Warto więc dbać o nie specjalnymi odżywkami, które w swoim składzie zawierają pielęgnacyjne składniki - biotynę, peptydy, kwas hialuronowy, pantenol i roślinne ekstrakty. Jeśli nie po drodze ci z kosmetykami wodoodpornymi, możesz wypróbować utrwalacz, który nałożony na tusz, zamieni go jednorazowo tusz w tusz wodoodporny. Aby zadbać o makijaż oczu, pamiętaj też o bazie - niezależnie od tego, czy ma ona funkcje wodoodporne czy nie, zdoła na dłużej utrzymać tusz na rzęsach.