Kształt brwi ma istotny wpływ na odbiór naszych twarzy. W zależności od ich wyglądu, twarz może wydawać się wesoła lub smutna, bardziej okrągła lub smuklejsza... Dlatego warto poświęcić trochę uwagi temu, jak nasze łuki brwiowe prezentują się światu i nadać im z pomocą kosmetyków jak najbardziej korzystny kształt.
Nie ma jednego idealnego kształtu brwi dla wszystkich. Stylizując nasze łuki brwiowe, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki kształt ma nasza twarz, jak szeroko mamy rozstawione oczy i jakie aspekty naszego wyglądu chcemy z pomocą brwi podkreślić lub zniwelować. Dopiero wiedząc, na osiągnięciu jakiego efektu nam zależy, możemy zacząć korygować grubość i długość naszych brwi oraz wysokość i kształt ich łuku.
Zmieniając kształt brwi, w istotny sposób wpływamy na kształt naszej twarzy. Ale czego konkretnie mają dotyczyć te zmiany – jakie części brwi należy korygować, chcąc nadać brwiom inny kształt z pomocą pęsety, wosku, henny czy kosmetyków do makijażu? Najważniejsze jest to, w którym miejscu brwi się zaczynają, a w którym kończą.
Kolejną ważną cechą kształtu brwi, która w istotny sposób wpływa na odbiór twarzy, jest wysokość i kształt łuku brwiowego. Decydujemy więc jak mocno zarysowany i jak wysoki jest najwyższy punkt na łuku brwiowym.
Innymi ważnymi cechach brwi, które warto jest mieć pod kontrolą są ich grubość i kolor. Ostatnio przewidywano powrót modnych w latach 90. cienkich brwi, popularności gęstych i dość szerokie brwi raczej nic nie zagraża.
Podsumowując, chcąc uzyskać najładniejszy kształt brwi, będziemy korygować to, w którym miejscu one zaczynają się i kończą, gdzie znajduje się ich najwyższy punkt oraz jaka jest ich szerokość. Przy czym wszystkie ewentualne zmiany należy dostosować do indywidualnych cech naszej twarzy.
Przyjęło się, że najważniejsze cechy brwi – ich długość (a konkretnie miejsca, w których zaczynają się i kończą) oraz ich najwyższy punkt – określa się w odpowiedni sposób przykładając do twarzy linijkę. Do wykonania takiego pomiaru i określenia kształtu brwi będą więc potrzebne linijka oraz kredka do oczu, którą zaznaczymy na skórze najważniejsze punkty na naszych łukach brwiowych. Ważne jest to, żeby w trakcie wyznaczania kształtu brwi trzymać głowę prosto i patrzeć przed siebie. Wyznaczając kształt brwi należy również pamiętać o tym, że nasze twarze nigdy nie są idealnie symetryczne, a brwi powinny być siostrami, ale nie bliźniaczkami.
Zaczynamy od określenia miejsca, w którym brwi powinny się zaczynać. Robimy to, przykładając linijkę do twarzy tak, żeby połączyła ona dwa punkty: zewnętrzną krawędź skrzydełka nosa i wewnętrzny kącik oka. Początek brwi to miejsce, w którym linijka łącząca te dwa wymienione wcześniej punkty dotknie miejsca na twarzy powyżej oka, na czole.
Najwyższy punkt na łuku brwiowym określimy, przykładając linijkę do twarzy tak, żeby dotykała zewnętrznej krawędzi skrzydełka nosa i przechodziła przez środek źrenicy. Miejsce, w którym łącząca te dwa punkty linijka przetnie brew, powinno być jej najwyższym punktem.
Koniec brwi wyznaczymy, przykładając linijkę do twarzy tak, żeby łączyła zewnętrzną krawędź skrzydełka nosa i zewnętrzny kącik oka. Miejsce, w którym przyłożona w ten sposób do twarzy brew przetnie łuk brwiowy powinien być końcem brwi.
Zanim określimy najbardziej nam pasujący kształt brwi, dobrze jest upewnić się co do kształtu naszej twarzy. Żeby to zrobić, najlepiej jest gładko zaczesać włosy do tyłu, stanąć na wprost lustra i zasłonić uszy dłońmi. Na jakie elementy twarzy warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na wysokość czoła, widoczność kości policzkowych, pucołowatość policzków, szerokość brody oraz to jak mocno zarysowaną mamy linię żuchwy.
Kiedy już ustalimy, jaka jest nasza twarz – owalna, okrągła, kwadratowa, trójkątna albo pociągła – dobieramy dla niej najładniejszy kształt brwi zgodnie z zasadą przeciwieństwa. Co oznacza, że im twarz ma mocniejsze kontury, tym łagodniejszy powinien być łuk brwi, i na odwrót.
Tak, jak w przypadku fryzur, twarz owalna stwarza najwięcej możliwości. Osoby z takimi twarzami mogą mieć brwi o bardziej zaokrąglonym, łagodnym łuku, albo mieć wyraźnie zaznaczony ich najwyższy punkt.
Okrągłą twarz rozpoznamy po pucołowatych policzkach i stosunkowo niskim czole. Przy takim kształcie twarzy najbardziej korzystne będą brwi o wyraźnie zaznaczonym najwyższym punkcie końcówkach. Taki brwi optycznie wyostrzą ryzy twarzy i wizualnie ją wydłużą.
Kwadratową twarz charakteryzują dość ostre rysy oraz szerokość czoła zbliżona do szerokości szczęki. Kształt brwi powinien delikatnie złagodzić kanciastość kwadratowej twarzy. Dlatego właśnie osobom z kwadratowymi twarzami polecamy delikatnie zaokrąglone, łagodnie się wznoszące i łagodnie opadające łuki brwiowe.
Szerokie czoło, czyli najbardziej rzucającą się w oczy cechę trójkątnej twarzy, można optycznie zwęzić, decydując się na odpowiedni kształt brwi. Warto, wydłużając je po ich wewnętrznej stronie makijażem lub henną, delikatnie je do siebie przybliżyć. Łuki brwi powinny być wyraźnie, ale też dość łagodnie wygięte.
Twarz pociągła jest wyraźnie dłuższa niż szersza, i w odpowiedni sposób stylizując brwi, warto tę dysproporcję chociaż trochę zniwelować. Przy takim kształcie twarzy polecane są proste brwi, bez wyraźnego najwyższego punktu.