Gdzie obejrzeć filmy, które zdobyły nagrody Oscara 2022? Które z nagrodzonych oscarowych obrazów można obejrzeć na Netflix, HBO Max czy Apple Tv+?
Spis treści
Jakie filmy nagrodzone Oscarami 2022 można obejrzeć na platformie Netflix?
Reżyserka Jane Campion nareszcie została doceniona przez Akademię i została wybrana najlepszym reżyserem za obraz "Psie Pazury" (to dopiero trzecia w historii kobieta nagrodzona w tej kategorii). Ten nietypowy western opowiada historię dwóch braci, właścicieli rancha w Montanie w 1925 roku. Kiedy jeden z nich żeni się z niezamożną wdową z nastoletnim synem, między braćmi dochodzi do rozdźwięku, który wpłynie na życie całej rodziny.
Jakie filmy nagrodzone Oscarami 2022 można obejrzeć na platformie HBO Max?
Tegoroczne Oscary zostaną zapamiętane z powodu Willa Smitha i to nie w związku z faktem, że zdobył Oscara dla najlepszego aktora za rolę Richarda Williamsa, ojca najsłynniejszych tenisistek świata - Sereny i Venus Willams. Film opowiada historię Richarda Williamsa, która mimo przeciwności losu, biedy i dyskryminacji, wytrwale dąży, aby jego córki odniosły sukces w świecie zawodowego tenisa, jednocześnie chroniąc je przed przedwczesnym wypaleniem.
Film Denisa Villaneuva na podstawie książek Franka Herberta zdobył najwięcej nagród z tegorocznych nominowanych obrazów. Opowieść science fiction "Diuna" o pustynnej planecie Arrakis i szlachetnym rodzie Atrydów, który ma nią rządzić zdobyła 6 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej: efekty specjalne, scenografię, montaż, dźwięk, muzykę oryginalną i zdjęcia.
Jakie filmy nagrodzone Oscarami 2022 można obejrzeć na platformie Apple Tv+?
Film "CODA" opowiadający o dziewczynie będącej dzieckiem niesłyszących rodziców w reżyserii Sian Heder otrzymał trzy nominacje do Oscarów i we wszystkich trzech kategoriach zdobył statuetki – za najlepszy film roku, scenariusz dla Sian Heder oraz najlepszą rolę drugoplanową dla Troya Kotsura, który został pierwszym w historii niesłyszącym aktorem nagrodzonym Oscarem (pierwszą niesłyszącą laureatką była jego koleżanka z planu filmu CODA Marlee Matlin).
Piosenka Billi Ellish "No time to die" została wybrana najlepszą piosenką filmową. W ostatniej odsłonie przygód Jamesa Bonda z Danielem Craigem w roli agenta 007, Bond walczy nie tylko z tajemniczym złoczyńcą, ale również wraca do dawnej ukochanej. Film można obejrzeć na VOD.
Historia o buntowniczych początkach Cruelli de Mon (w tej roli Emma Stone) w reżyserii Craiga Gillespie został nagrodzony za najlepsze kostiumy (główna bohaterka jest zresztą projektantką mody). Film można obejrzeć na VOD.
Film dokumentalny "Summer of the Soul" opowiada o zapomnianym festiwalu, które stało się świętem czarnej historii, kultury i mody.
Akcja anonimowanego filmu Alberto Mielgo rozgrywa się częściową w zatłoczonej kafejce, a częściowo na plaży, zaś jego bohaterowie zastanawiają się czym jest miłość. Nagrodzony również na festiwalu w Cannes film można obejrzeć na Youtube.
Ariana DeBose zdobyła Oscara za drugoplanową rolę Anity w remake'u klasycznego musicalu "West Side Story". Film w reżyserii Stevena Spielberga jest historią dwóch rywalizujących gangów w Nowym Jorku w latach 50. Kiedy związani z rywalizującymi grupami Tony i Maria zakochują się w sobie dochodzi do tragedii.
Obecnie film nie jest dostępny online, można go obejrzeć w niektórych kinach.
Opowiadający o konflikcie w Irlandii Północnej film "Belfast" opowiada o życiu młodego chłopca i jego robotniczej rodziny w burzliwych latach sześćdziesiątych XX w. Reżyserem i autorem scenariusza jest Kenneth Branagh, zaś jego biografia służyła za kanwę filmu. Film "Belfast" można obejrzeć w kinach.
Aktor teatralny i reżyser odkrywa, że żona go zdradza. Niedługo później żona niespodziewanie umiera, a bohater musi nauczyć się godzić ze stratą. Film w reżyserii Ryûsuke Hamaguchi powstał na podstawie opowiadania japońskiego pisarza Haruki Murakamiego.
Wśród filmów, których nie można obecnie obejrzeć online ani w kinach jest obraz "Oczy Tammy Faye" za który Jessica Chastain zdobyła Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową. To opowieść o sukcesach i porażkach telewizyjnej ewangelistki Tammy Faye Bakker, która w latach 70. i 80. zbudowała z mężem największą na świecie religijną sieć medialną oraz chrześcijański park rozrywki. Tammy wyróżniała się życzliwością i otwartością, ale również charakterystycznym głosem i makijażem, który wygrał w kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury. Nie obejrzymy również najlepszego filmu animowanego długometrażowego "Moje Magiczne Encanto" , o dziewczynce z kolumbijskiej rodziny posiadającej magiczne moce.