Każda z nas chciałaby być wiecznie piękna i młoda, ale jak mówi znane przysłowie "Natury nie oszukasz". Już od około 25. roku życia nasza skóra zaczyna się biologicznie starzeć i ubywa z niej kolagenu. Dzisiaj świadomość wiedzy na temat dobroczynnego działania tego składnika jest na tyle duża, że doskonale wiemy, że nie jest to zwykły chwyt marketingowy.
Kolagen odpowiada za jędrność, gęstość i elastyczność skóry, czyli to wszystko, co decyduje o jej młodym wyglądzie. Upływ czasu sprawia, że z roku na rok ubywa nam kolagenu. Dodatkowo proces starzenia się skóry przyspieszają czynniki zewnętrzne: stres, toksyny, promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenie powietrza. Czy można spowolnić ten proces i jaką rolę ogrywa tu kolagen?
Kolagen to produkowane przez organizm białko, stanowiące około 30 proc. wszystkich białek ludzkich. To główny składnik tkanki łącznej. Kolagen pełni funkcję zachowania integralności tkanek i narządów. Białko to uczestniczy w odnowie komórkowej skóry, zapewniając jej odpowiednią elastyczność, gładkość, dobre napięcie oraz nawilżenie. Pomaga w spowalnianiu procesów starzenia się skóry, opóźniając proces tworzenia się zmarszczek. Zapobiega suchości skóry, a także poprawia wchłanianie składników mineralnych, co z kolei wpływa na zwiększenie gęstości kości. Warto podkreślić, że dobroczynne działanie kolagenu to nie tylko jego wpływ na skórę.
Kolagen bierze udział w procesach ochronnych i naprawczych zachodzących w tkance chrzęstnej. Co więcej, poprawia kondycję stawów, odpowiada za zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych, szybsze gojenie się ran oraz zrastanie złamanych kości, regenerację tkanek, ochronę narządów wewnętrznych. Kolagen jest budulcem kości, zębów, chrząstek, ścięgien czy rogówki oka. Nie bez powodu nazywany jest "białkiem młodości".
Znając właściwości kolagenu i jego dobroczynny wpływ na nasz organizm, łatwo odgadnąć, że jego niedobory niosą za sobą wiele zgubnych skutków. Najbardziej są one widoczne na twarzy i szyi, gdzie skóra staje się sucha i wiotka, a na jej powierzchni powstają zmarszczki czy bruzdy. Jest to spowodowane tym, że więcej komórek kolagenu obumiera, niż jest wytwarzana. Zmniejszenie ilości kolagenu może prowadzić także do osłabienia i łamliwości włosów, pogorszenia stanu paznokci, pojawienia się cellulitu i rozstępów. Możemy zacząć odczuwać bóle bioder, łokci, kolan, kości i mięśni, doskwierają nam kłopoty z kręgosłupem, karkiem, barkami. Brak kolagenu zaburza również funkcjonowanie organów wewnętrznych i prowadzi do spadku odporności.
Skąd zatem czerpać kolagen? Kolagen znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego: rybach, mięsie (podroby, kurze łapki), owocach morza, galaretach warzywnych i owocowych, żelatynie spożywczej. Kolagen znajduje się też w roślinach strączkowych, które dodatkowo bogate są w koenzym Q10. Warto wiedzieć, że wytwarzanie kolagenu zwiększa witamina C, dlatego wybierając kolagen, zwróćmy uwagę na ten aspekt. Nie należy zapominać także o witaminie E, która zapobiega sztywnieniu włókien kolagenowych.
Dieta kolagenowa powinna być też bogata we flawonoidy, które zapobiegają rozpadowi kolagenu. Znajdziemy je między innymi w brokułach, sałacie, zielonej herbacie, winogronie, czerwonej papryce i aronii. Produkty bogate w kolagen najlepiej spożywać w postaci surowej i gotowanej, a nie smażonej.
Aby wyjść naprzeciw oznakom starzenia się skóry i zanikaniu produkcji kolagenu, warto go suplementować. Spośród wielu produktów na rynku, ważne, żeby wybierać te skuteczne, sprawdzone i wysokiej jakości, jak na przykład KolagenCito od niemieckiej firmy Reutter. Czym wyróżnia się właśnie ten kolagen?
Fot. Materiały prasowe
KolagenCito w każdej pastylce ma aż 400 mg cennego, wysokogatunkowego kolagenu, który wspiera odbudowę organizmu i wpływa na wygląd naszej skóry. Zawiera także odpowiednio dobraną dawkę witaminy C, która wspomaga proces odbudowy włókien kolagenowych.
KolagenCito jest chroniony prawem patentowym na świecie.
Producent zaleca spożywanie regularnie do 3 pastylek dziennie.
Produkt jest dostępny w aptekach i sklepach medyczno-zielarskich w cenie ok. 35 zł.