Olejek do włosów wygładza, nabłyszcza, poprawia kondycję, wzmacnia, chroni przed zniszczeniami... Może stanowić podstawę w pielęgnacji włosów, ale przydaje się również w ich stylizacji. Właściwie dobrany olejek do włosów potrafi zdziałać na głowie cuda. Jak dobrać olejek idealny? Czy każdy olejek pasuje do każdego rodzaju włosów? I jak go stosować, aby włosy poczuły więcej korzyści niż szkód?
Wybór olejku, jakim będziemy pielęgnować nasze włosy nie powinien być przypadkowy. Zasada ta zresztą dotyczy całej pielęgnacji i stylizacji włosów. Ile razy zdarzyło nam się kupić szampon, który poza oczyszczaniem włosów, dziwnie je obciążał? Albo odżywkę, która robiła z włosów sztywny "hełm" albo błyskawicznie je przetłuszczała. Czym się zatem kierować, dobierając kosmetyk, w szczególności olejek? Hasło klucz to: porowatość włosów. Brzmi tajemniczo, prawda? W rzeczywistości jest to po prostu określenie ogólnej kondycji włosów oraz stopnia rozchylenia łusek, z których zbudowane są włosy. Dokładną odpowiedź na pytanie: "jakie mam włosy?" da trycholog, ale w domu, na własną rękę możemy przekonać się, jaki rodzaj włosów mamy. Pomocne mogą okazać się przeróżne internetowe testy, które przychodzą z pomocą. Jak bez nich określić porowatość włosów?
Jeżeli już, choćby wstępnie, wiemy, z jakim rodzajem włosów mamy do czynienia, możemy zabrać się za dobór olejku. Warto na początek wiedzieć, że oleje zawierają kwasy tłuszczowe i to właśnie od wielkości ich cząsteczek oraz stopnia ich wnikania zależy, z jakim rodzajem włosów będą najlepiej współpracować. Im większe cząsteczki, tym mniej wnikać będą w strukturę włosa. Rodzaje włosów różnią się także od siebie swoimi potrzebami.
Pielęgnacja włosów olejkami może przybrać rozmaite formy - od bardziej zaawansowanego olejowania poprzez delikatniejszą, dorywczą codzienną pielęgnację aż po subtelne wykończenie stylizacji. W każdej z tych opcji olejki się sprawdzą. Olejowanie włosów polega na nakładaniu odpowiednio dobranego olejku na włosy i skórę głowy oraz pozostawianie go przez określony czas. Do olejowania najlepiej używać naturalnych nierafinowanych, zimnotłoczonych olejów lub ich mieszanek - oczywiście dobranych najlepiej do rodzaju włosów: nisko-, średnio- lub wysokoporowatych. W zasadzie cała sztuka olejowania i całe jego powodzenie leży właśnie w odpowiednio dobranym do rodzaju włosów olejku. Druga olejkowa metoda pielęgnacji to odżywianie włosów kosmetykami z zawartością olejków - najczęściej po ich umyciu. Jak je aplikować? Ponieważ olejek ten nie będzie z włosów spłukiwany, ważne aby podczas aplikacji nie nałożyć go na skórę głowy - to może ją szybciej przetłuścić i w efekcie obciążyć też włosy.
Na początku rozcieramy w rękach kilka kropli kosmetyku (również między palcami!), opuszczamy włosy do dołu i zaczynając od ich górnej partii subtelnie rozprowadzamy między kosmykami. Kosmetyku nie wcieramy - raczej delikatnie muskamy nim pasemka. Olejki sprawdzają się też świetnie jako remedium na zniszczone końcówki. Jeśli końcówki włosów potrzebują naprawdę mocnej regeneracji, możemy wetrzeć w nie olejek na całą noc, a po przebudzeniu się umyć włosy.