Twoje włosy szybko się przetłuszczają? A może są oklapnięte i wypadają? Zadbaj o swoją skórę głowy, tak jak dbasz o skórę na twarzy i na ciele - zastosuj peeling. Ten niepozorny i często pomijany w urodowej rutynie kosmetyk szybko przynosi zachwycające efekty.
Zdrowa skóra głowy to klucz do pięknych włosów. Często zapominamy o tej zasadzie, dbając przede wszystkim o kondycję samych kosmyków. A to błąd! Regularnie złuszczamy martwy naskórek z twarzy i ciała, dlaczego zapominamy więc o skórze głowy? Peeling skóry głowy to bardzo łatwy (i jakże przyjemny!) zabieg, a jego efekty potrafią nie tylko poprawić wygląd włosów, ale realnie i długofalowo wpłynąć na ich stan. Dlaczego peelingowanie skóry głowy jest tak ważne? I jaki peeling wybrać?
Pierwszym powodem, dla którego powinniśmy regularnie złuszczać skórę głowę jest po prostu jej oczyszczenie. Oprócz martwego naskórka, który należy regularnie z niej usuwać, na naszej skórze zostają resztki kosmetyków takich jak szampon czy lakier do włosów. Choć są niewidoczne gołym okiem, ich obecność nie jest obojętna dla stanu naszych włosów i naszej fryzury. Tylko peeling pomoże nam dokładnie się tych resztek pozbyć. Co jeszcze potrafi zdziałać peeling?
W sklepach możemy znaleźć 2 rodzaje peelingów: mechaniczny oraz enzymatyczny. To, który z nich wybierzemy zależy głównie od naszych preferencji oraz od tego, czy nasza skóra jest wrażliwa.
Peelingi mechaniczne to produkty zawierające drobinki, które dzięki tarciu usuwają ze skóry głowy martwy naskórek. Zazwyczaj są one pochodzenia naturalnego: pestki owoców, mielona kawa, sól, cukier. Podczas aplikacji można zrobić przy okazji bardzo przyjemny masaż, trzeba jednak uważać, aby nie był zbyt mocny. Peeling mechaniczny będzie więc raczej najlepszą opcją dla mało problematycznej skóry. Dla skóry wrażliwej i naczynkowej ten peeling może okazać się zbyt agresywny.
Peeling enzymatyczny (lub kwasowy) to z kolei taki peeling, który dzięki zawartym w nim enzymom (lub kwasom), chemicznie rozpuszcza osadzające na naskórku zanieczyszczenia i resztki np. kosmetyków. Wystarczy nałożyć go na skórę, odczekać odpowiedni czas, spłukać i gotowe. Działa nie tylko powierzchniowo, tak jak peeling mechaniczny, ale dociera również do mieszka włosowego i usuwa zalegający w nim łój, sebum czy naskórek. Intensywność działania zależy od tego, jakie enzymy zawiera, może być bardzo intensywny albo bardzo delikatny, dlatego będzie dobry również dla osób z wrażliwą skórą.
Peelingowanie powinniśmy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu. Ten etap powinien poprzedzać naszą tradycyjną pielęgnację głowy szamponem, odżywką albo maską. W pierwszej kolejności zmocz włosy oraz skórę głowy i odciśnij nadmiar wody. Nałóż na skórę głowy peeling. Jeśli używasz peelingu mechanicznego wmasuj go w skórę głowy. Jeśli wybrałaś enzymatyczny – zaaplikuj go według instrukcji na opakowaniu i pozostaw na odpowiedni czas. Po upływie czasu wskazanym przez producenta kosmetyku, bardzo dokładnie spłucz produkt ze skóry głowy. Szczególnie zwróć uwagę na zmycie wszystkich drobinek - bardzo lubią pozostawać na włosach. Na koniec umyj włosy zgodnie ze swoją normalną pielęgnacją.