Skandynawska moda zdobywa nasze szafy. Cenimy ją za pomysłowość, jakość, wyrazistość. To projekty tworzone na lata, z poszanowaniem dla środowiska. Fasony i dobór materiałów są przez projektantów skrupulatnie przemyślane. Przedstawiamy sześć cenionych w świecie marek prosto z Kopenhagi. Każda inna, każda ciekawa.
Moda skandynawska - innowacyjność i ekologia
Moda skandynawska się zmienia. Dalej jest funkcjonalna, ale śmielej sięga po wyraziste, spektakularne kolory. Fasony są dziś bardziej efektowne, a detale – wyrafinowane. I jeszcze jeden wspólny mianownik, który łączy marki z północy – dbałość o środowisko. Każda firma realizuje swoje pomysły, by tworzyć modę bardziej zrównoważoną. W Rains nie znajdziesz materiałów pochodzenia zwierzęcego. Projekty są innowacyjne, mają służyć ochronie przed deszczem i nagłymi zmianami warunków pogodowych. Marka Samsøe Samsøe, która od lat tworzy kolekcje w duchu eko, do 2024 roku planuje o sto procent zwiększyć zaangażowanie w modę zrównoważoną. Skandynawskie kolekcje szyte są z certyfikowanych materiałów – bawełny, wełny, wiskozy, lyocellu, kaszmiru, poliestru z recyklingu. Firma Remain ma swój kodeks postępowania – warunki pracy, jakie gwarantują dostawcy, są weryfikowane. Remain działa zgodnie z wytycznymi United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes. Ubrania i dodatki z aktualnych kolekcji skandynawskich marek znajdziesz na Modivo.pl. Produkty powstałe z dbałością o środowisko są oznaczane na stronie zieloną plakietką „eco-friendly”.
Zobacz, co na ten sezon proponują znane skandynawskie marki.
Za odważną, lubiącą odsłaniać ciało i przebojową wizją kobiety stoi Sanne Sehested. Założycielka i dyrektor kreatywna Gestuz w modzie lubi drapieżność, odwagę, nawiązania do poprzednich dekad. Aktualna kolekcja to sukienki z ekologicznej wiskozy, skórzane komplety, swetry z wełny z domieszką poliestru z recyklingu. Wiodące kolory: niebieski, zieleń, czerwony, odcienie brązu.
Nazwa pochodzi od imienia i nazwiska założycielki. Birgitte Herskind projektuje dla kobiet, które lubią klasyczne fasony i szukają pierwszorzędnej jakości. W jesienno-zimowej kolekcji zachwycają płaszcze uszyte z wełny pozyskiwanej w etyczny sposób, dzianinowe sukienki podkreślające sylwetkę.
Kultowa już dziś marka powstała w 2012 roku, pierwsze projekty były wariacją na temat płaszcza przeciwdeszczowego. Dziś Rains ma wszystkie elementy ubioru oraz dodatki: plecaki, torby, czapeczki typu bucket, rękawiczki. Uszyte z innowacyjnych wodoodpornych materiałów, m.in. z miękkiego nylonu. Kolekcje są unisex.
Dyrektor kreatywna Notes du Nord Sara Sode łączy w swoich projektach fantazję i wygodę. Obszerne sukienki, koszule i spodnie pasują na każdą sylwetkę, można je nosić na wiele sposobów. Ulubione desenie projektantki? Motywy kwiatowe (Sara uwielbia komponować bukiety) i panterka. Jest też sporo czerni. Kolekcje są eleganckie, a detale nawiązują do lokalnych tradycji. Niektóre projekty, jak sukienka na górze, przypominają kreacje z sielskich obrazów.
Miks fasonów klasycznych i bardziej odważnych, sezonowych. Marka Remain Birger Christensen słynie z sukienek – chętnie noszą je duńskie influencerki. Kolejnym znakiem firmowym są płaszcze: wełniane lub skórzane, gładkie, o mocno zaznaczonej linii ramion i o minimalistycznych krojach.
Historia marki sięga roku 1993, kiedy bracia Klaus i Preben Samsøe otworzyli pierwszy niewielki butik w Kopenhadze. Dziś skandynawski brand słynie z wygody i przemyślanych zrównoważonych kolekcji. Na ten sezon projektanci proponują m.in. dżinsowe zestawy oversize, dzianinowe sukienki, garnitury. Kolekcje szyte są z materiałów przyjaznych środowisku, z certyfikatami, m.in. GOTS (Global Organic Textil Standard) i RWS (Responsible Wool Standard).