Koreański serial "Squid Game" to najpopularniejszy serial Netflixa od początku istnienia tej platformy streamingowej. W ponad 90 krajach na całym świecie, "Squid Game" zajmuje pierwsze miejsce na liście najchętniej oglądanych produkcji. Tymczasem w rodzimej Korei serial nie zebrał najlepszych recenzji... I to nie jedyny zaskakujący fakt dotyczący "Squid Game"!
Fabuła "Squid Game" może niektórym wydawać się znajoma. Oto grupa zdesperowanych bohaterów bierze udział w brutalnej rywalizacji na śmierć i życie, dostarczając w ten sposób krwawej rozrywki znudzonym bogaczom. Podobną historię widzieliśmy już w filmach "Igrzyska śmierci", "Piła", "Nerve" czy kultowym "Cube" z 1997 roku. I to był właśnie główny zarzut koreańskich krytyków "Squid Game". Jak więc wobec tego wytłumaczyć międzynarodowy sukces tej produkcji?
Świat już od jakiegoś czasu zachwyca się koreańskimi serialami, ale dotąd ten zachwyt dotyczył głównie K-dramas będących skomplikowanymi historiami miłosnymi. Tymczasem "Squid Game" to krwawa jatka w cukierkowych dekoracjach i - co doceniają uważniejsi widzowie oraz surowi koreańscy krytycy - komentarz do współczesnej sytuacji ekonomicznej i społecznej.
Tytułowa squid game to szczególnie popularna w latach 70. i 80. gra zasadami przypominająca trochę nasze "Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy". Tylko, że w popularnym koreańskim serialu - w takich dziecięcych grach - ceną za przegraną jest życie, a walczy się o fortunę. Wszyscy uczestnicy gry, których początkowo jest 456, są zdesperowanymi dłużnikami, którzy mają szansę wygrać prawie 46 miliardów wonów południowokoreańskich.
Tak jak już wspominaliśmy, serial "Squid Game" okazał się światowym hitem. I jak zwykle przy okazji takich fenomenów, pojawia się mnóstwo "ekspertów", głębokich analiz fabuły oraz zaskakujących faktów wydobywanych na światło dziennie przez wiernych fanów. Oto najciekawsze naszym zadaniem informacje:
1. Twórca "Squid Game" wpadł na pomysł filmu (!) w 2008 roku, kiedy sam był w poważnych tarapatach finansowych. Inspirację znalazł jednak nie tylko w swoim życiu prywatnym, ale też w... mandze, a konkretnie w lekturze popularnej serii "Battle Royal".
2. Stworzenie scenariusza "Squid Game" zajęło Hwang Dong-hyuk'owi rok, ale dopiero po 10 latach bezskutecznych poszukiwań udało mu się znaleźć producenta. W 2019 roku jego scenariusz zgodził się zrealizować Netflix. Po drodze zmieniła się też znacząco koncepcja "Squid Game" i to, co miało być pierwotnie filmem, zostało przerobione na 9-odcinkowy serial.
3. Wcielająca się w postać Kang Sae-byeok - uciekinierki z Korei Północnej - HoYeon Jung karierę telewizyjną rozpoczęła w koreańskim show "Next Top Model" (chociaż jako modelka pracowała już wcześniej). Jung prezentowała na wybiegach stroje między innymi Lanvin, Chanel, Jacquemus czy Dolce & Gabbana. W październiku 2021 roku 27-latka została ogłoszona nową ambasadorką marki Louis Vuitton. Jej konto na Instagramie obserwuje 17 mln ludzi!
View this post on Instagram
4. Na potrzeby nagrania scen gry, w której wykorzystywane są ciasteczka dalgona (nazywane też ppopgi), na plan serialu sprowadzono specjalizującego się w ich wypiekaniu cukiernika. A dzięki popularności "Squid Game", popularność zyskał też ten tradycyjny koreański przysmak. Wzrosło na przykład zainteresowanie samym przepisem na ten wypiek. A filmik na Tik Toku, którego twórca z powodzeniem powtarza zadanie z ciasteczkiem z serialu, został obejrzany ponad 58 milionów razy.
5. Podczas gry polegającej na przeciąganiu liny aktorzy zmagali się z... maszyną. W ten sposób twórcom serialu udało się uzyskać efekt prawdziwego wysiłku.
6. Odpowiedzialny za wizualną oprawę serialu Chae Kyung-sun, tworząc maski strażników w "Squid Game" inspirował się maskami szpadowymi używanymi przy szermierce oraz maskami Hahoetal używanymi podczas tradycyjnych koreańskich przedstawień.
7. Mało brakowało, a Lee Yoo-mi nie wystąpiłaby w "Squid Game". Przez 10 lat grana przez nią postać była w oryginalnym scenariuszu... mężczyzną. Dopiero niedługo przed rozpoczęciem pracy nad serialem, zdecydowano, że w grupie głównych bohaterów potrzebna jest jeszcze jedna młoda kobieta i postać Ji Yonga została zamieniona Ji Yeong.
View this post on Instagram
8. Syn aktora Parka Hae-soona, który w "Squid Game" gra Sang-woo urodził się w dniu oficjalnej premiery serialu.
9. Anupam Tripathi, czyli serialowy Ali, przyszedł na świat w Indiach, a do Korei przeprowadził się w 2010 roku, żeby studiować w Seulu.
10. Numer telefonu, który uczestnicy gry znajdują na podrzuconych im wizytówkach, okazał się być prawdziwy. Po emisji serialu jego właściciel otrzymywać dziennie 4000 telefonów.