Naturalny makijaż to sprzymierzeniec każdej kobiety. Dlaczego? Cera o równomiernym i ładnym kolorze zdarza się rzadko. Jednak to nie znaczy, że nie możesz takiej mieć. Wystarczy trochę jej w tym pomóc. Delikatny podkład, dobry korektor, odpowiednie aplikatory, znajomość techniki malarskiej – i skóra będzie wyglądać idealnie. To prostsze, niż myślisz.
Naturalny makijaż - jakie kosmetyki i akcesoria będą potrzebne do jego wykonania?
- Podkład: W naturze skóra nie jest ani idealnie matowa, ani mocno lśniąca, dlatego jeśli efekt ma być naturalny, nie nakładaj podkładu matującego czy rozświetlającego. Nasza propozycja: płynny fluid, który w nazwie ma słowa: „nude” (nagi, naturalny), „lightweight” (lekki) czy „invisible” (niewidoczny).
- Aplikator: Jeśli nie musisz nakładać dużo podkładu, by ukryć niedoskonałości, wybierz pędzel. Rozprowadza najcieńszą warstwę kosmetyku, ale nie nadaje się do podkładów wodnistych (z pipetą). Nie sprawdzi się też w przypadku cery z nierównościami (rozszerzonymi porami, bliznami) – zostawi smugi. Gąbki są uniwersalne. Jeżeli chcesz równomiernie nałożyć podkład we wszystkich załamaniach skóry (skrzydełka nosa, dolna linia rzęs), wybierz gąbkę trójkątną lub w kształcie jajka (tzw. beauty blender). Lekko zwilż ją przed użyciem, dzięki temu nie będzie wchłaniać podkładu.
- Korektor: Przebarwienia lub widoczne na skórze naczynka ukryją korektory w sztyfcie, są gęste i najbardziej nasycone pigmentami. Żeby rozjaśnić cienie pod oczami, optycznie wygładzić linie i zmarszczki, użyj lekkiego, rozświetlającego korektora w pędzelku.
- Transparentny puder sypki: jest niewidoczny, matowi strefę T i przedłuża trwałość podkładu na skórze.
- Gruby pędzel: Do nałożenia sypkiego pudru.
Naturalny makijaż - instrukcja krok po kroku
Dobrze dopasowane kosmetyki do makijażu naturalnego to tylko połowa sukcesu. Efekt zależy przede wszystkim od tego, jak je nałożysz.
- Dwie krople podkładu nałóż na czoło. Po jednej na każdym policzku (blisko skrzydełek nosa). Jedną na czubek nosa i jedną na środku brody. Teraz rozetrzyj je palcami lub pędzelkiem. Im bliżej linii włosów, tym warstwa podkładu powinna być cieńsza, by nie odcinał się za mocno od koloru skóry.
- Tam, gdzie nagromadziło się zbyt dużo podkładu, przyłóż czystą, suchą gąbkę, wchłonie nadmiar kosmetyku. A jeśli na skórze nadal widoczne są zaczerwienienia lub plamki, dołóż odrobinę podkładu wilgotną gąbką. Dociskaj ją do skóry (nie przesuwaj!).
- Jeśli wciąż widzisz pojedyncze niedoskonałości, zamaskuj je korektorem. Kosmetyk powinien być zbliżony do koloru podkładu. Po nałożeniu na skórę wklep go delikatnie opuszkami palców. Nie rozcieraj!
- Nabierz na gruby pędzel porcję transparentnego sypkiego pudru, strzep nadmiar kosmetyku. Teraz muśnij twarz w miejscach, w których w ciągu dnia się mocniej błyszczysz. U większości z nas to tzw. strefa T (czoło, nos, broda). Najpierw dociskaj pędzel punkt po punkcie, a na koniec muśnij nim skórę.
Naturalny makijaż - jak zakryć większe niedoskonałości cery?
Niektóre niedoskonałości skóry wymagają mocniejszego kamuflażu. Sprawdź, jak je skutecznie ukryć w naturalnym makijażu.
- Zmarszczki. Zanim zaczniesz robić makijaż, nałóż silnie nawilżający krem. Kiedy się wchłonie, rozprowadź bazę pod podkład, wypełni załamania skóry. Pora na podkład. Najlepszy będzie nawilżający o lekkiej, kremowej konsystencji. Nałóż cienką warstwę. Jeśli kosmetyku będzie za dużo, zacznie się gromadzić w załamaniach skóry i zamiast ukryć zmarszczki, jeszcze bardziej je podkreśli.
- Trądzik. Płaskim, zaokrąglonym pędzelkiem z twardym włosiem nałóż kryjący beżowy lub (jeśli na skórze są zaczerwienione stany zapalne) zielony korektor. Dopiero teraz rozprowadź nasycony pigmentami beztłuszczowy podkład (szukaj w nazwie słów „oil free”). Uwaga! Na tłustej cerze fluid po kilku godzinach może zmienić kolor na ciemniejszy. By tego uniknąć, na koniec malowania grubym pędzlem nałóż sypki puder o ton jaśniejszy od podkładu. Dodatkowo utrwali makijaż.
- Trądzik różowaty. Zaczerwienienia skóry ukryje zielona baza lub korektor oraz podkład z żółtymi pigmentami. Najpierw rozprowadź go opuszkami palców równo na całej twarzy. A później w miejscach, gdzie naczynka i zaczerwienienia są najbardziej widoczne, dołóż wilgotną gąbką dodatkową porcję fluidu. Aplikator delikatnie dociskaj do skóry. Cera naczynkowa nie lubi pocierania!
Naturalny makijaż - te sztuczki wizażowe warto znać!
Co jeszcze możesz zrobić, by wszyscy myśleli, że twoja cera jest z natury perfekcyjna? Dopracuj szczegóły.
- Ton w ton. Podkład powinien być idealnie dopasowany do odcienia skóry. Najlepiej testować go na szyi i oglądać w dziennym świetle. Ale jeśli masz problem z podjęciem decyzji, skorzystaj z dostępnego w największych perfumeriach komputerowego doboru odcienia podkładu.
- Peeling raz w tygodniu. Wyrówna i wygładzi skórę, a na takim tle podkład będzie wyglądał bardziej naturalnie.
- Udane połączenie. Jeśli używasz mocno kryjącego podkładu, zmieszaj go z kroplą korektora lub fluidu rozświetlającego. Dzięki temu pomalowana nim twarz będzie wyglądała naturalniej.
- Cienie i blaski. Odcień skóry nigdy nie jest tak jednolity, jak po nałożeniu podkładu. Dlatego dodaj kilka akcentów kolorystycznych. W szczyt kości policzkowych wklep róż w kremie lub odrobinę pudru rozświetlającego.
- Uwaga na brwi! Podczas nakładania podkładu pigmenty gromadzą się między włoskami. Usuń kosmetyk wilgotną szczoteczką do brwi. Jeśli nie masz takiego aplikatora, użyj szczoteczki do zębów.