Kondycja i piękno włosów to nie tylko dobrze dobrane szampony i odżywki. To także właściwie skomponowana dieta, równowaga emocjonalna, harmonia w życiu, regularne oczyszczanie skóry głowy i delikatna pielęgnacja, opowiada trycholożka Agnieszka Trepka z warszawskiej kliniki dr Beaty Dethloff.
Czy możemy samodzielnie poprawić kondycję naszych włosów? Tak, ale to oznacza pielęgnację nie tylko skóry głowy, ale czasem i... duszy. Kondycja włosów jest lustrem całego organizmu. W nich widać nasz styl życia i zdrowie.
"Chcąc mieć piękne i zdrowe włosy powinniśmy nie tylko stosować odpowiedni szampon i odżywkę, ale dodatkowo wesprzeć nasz organizm na kilku płaszczyznach. Wsparcie to jest potrzebne, by finalnie nasze mieszki włosowe były w stanie zapewnić nam taką kondycję włosów o jakich zawsze marzyliśmy lub marzyłyśmy", tłumaczy licencjonowana trycholożka Agnieszka Trepka z warszawskiej kliniki doktor Beaty Dethloff.
"Jako podstawę dbałości o stan naszych włosów postawmy sobie zdrową i zrównoważoną dietę, ponieważ odgrywa ona kluczową rolę w zapewnieniu odpowiednich składników odżywczych dla budowy włosów. Dieta bogata w białko, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy (szczególnie witaminy A, C, D, E, Biotyny - witaminy B7) oraz minerały, takie jak cynk i krzem, może poprawić kondycję włosów", dodaje ekspertka i przypomina, że jest jeszcze jeden ważny czynnik, który potrafi zmienić zarówno nasz stan zdrowia, jak i kondycję włosów, czyli stres.
"Stres może mieć negatywny wpływ także na równowagę hormonalną, co z kolei może znacząco wpływać na kondycję włosów. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, czy regularna aktywność fizyczna, mogą pomóc w redukcji stresu. Nie zapominajmy o tzw. working balanse oraz dbaniu o nasz dobowy, regularny cykl snu", tłumaczy Agnieszka Trepka.
Kolejna ważna rzecz: prawidłowa pielęgnacja włosów. "Dobry reżim pielęgnacyjny może wspomóc w odzyskaniu kondycji włosów. Raz na zawsze obalmy mit, że włosów nie należy myć często. Regularne mycie i nawilżanie włosów (wtedy kiedy mamy taką potrzebę) oczywiście odpowiednio dobranymi produktami, unikanie nadmiernego stosowania gorących narzędzi do stylizacji, ograniczenie używania agresywnych chemicznych środków do stylizacji czy farbowania - wszystko to może pomóc w zachowaniu zdrowych włosów", tłumaczy ekspertka.
Agnieszka Trepka zdradza też, jakie produkty do pielęgnacji włosów poleca: "W zakresie domowej pielęgnacji od wielu lat polecam dwie sprawdzone marki: hiszpańską DSD de LUXE oraz duńską Scandinavian Biolabs, obie dostępne poprzez sklep internetowy lub w wybranych gabinetach trychologicznych. Dołączmy do naszej rutyny pielęgnacyjnej dbałość o kondycję skóry głowy, np. poprzez peeling wykonywany raz w tygodniu oraz stosowanie wcierek dostarczających w pobliże mieszków włosowych substancji potrzebnych do produkcji zdrowych włosów", dodaje.
Nawet jeśli nie obserwujemy drastycznego pogorszenia się kondycji naszych włosów lub ich nadmiernego wypadania powinniśmy choć raz udać się na kontrolną wizytę do trychologa. Celem takiej wizyty jest bowiem sprawdzenie kondycji skóry głowy, dobranie domowej pielęgnacji, która zadba tak o skórę głowy jak i same włosy.
Konsultacja trychologiczna czasem wymaga analizy badań krwi lub innych parametrów funkcjonowania naszego organizmu. Stan naszych włosów jest bowiem dość często odzwierciedleniem niedoborów lub zmian hormonalnych. Omówmy z licencjonowanym trychologiem zakres badań potrzebnych po analizy na pierwszej wizycie, tym samym poprawiając jej efektywność i przyśpieszając start dobranej kuracji.
W niektórych przypadkach nawet zbilansowana dieta może nie wystarczyć. Nie zawsze udaje się jedynie dietą zapewnić odpowiednią ilość niezbędnych składników dla mieszków włosowych. Z pomocą przychodzą nam tutaj: zabiegi wykonywane w gabinecie trychologicznym, wcierki, które są codzienną ich kontynuacją oraz dodatkowa suplementacja dobrana pod kątem zapotrzebowania naszych mieszków włosowych.
Pamiętajmy też, że każdy organizm jest inny, dlatego istotne jest dostosowanie odpowiednich metod pielęgnacyjnych do indywidualnych potrzeb. Zawsze pomaga skonsultowanie się z profesjonalistą, który sprawdzi, jakiej kuracji i pielęgnacji potrzebują nasze włosy i skóra głowy.