Odpowiednio obcięte i ułożone włosy optycznie wyszczuplają twarz. Fryzury dla okrągłej twarzy powinny przede wszystkim mieć odpowiednią objętość i częściowo osłaniać czoło i jeden lub oba policzki. Chcąc sobie wyszczuplić twarz bez konieczności przechodzenia na ekstremalną dietę warto rozważyć odważne pocieniowanie włosów oraz wyposażyć się w prostownicę używaną jak lokówka i kosmetyki strukturyzujące.
Spis treści
Fryzury dla okrągłej twarzy charakteryzuje przede wszystkim objętość. Dlatego niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na niezmiennie modnego boba, kontrowersyjnego mulleta, inspirowane latami 70. shaggy hair czy którąś z grzywek, powinniśmy przede wszystkim dążyć do tego, żeby nasze włosy sprawiały wrażenie gęstych i nieokiełznanych. A do osiągnięcia takiego efektu niezbędne jest zarówno odpowiednie cięcie, jak kosmetyki.
Niewiele jest kobiet, które - mając okrągłą twarz - mogą zignorować powyższe wskazówki i pozwolić sobie na idealnie gładką fryzurę. Jednym z takich wyjątków jest modelka Miranda Kerr. Piękna Australijka dość często robi sobie przedziałek po środku głowy, gładko zaczesuje włosy i związuje je w niski kucyk lub kok.
I chociaż ma jedną z najbardziej rozpoznawalnych okrągłych twarzy w modelingu, nadal wygląda doskonale. Jak to możliwe? Miranda Kerr może pozwolić sobie na taką fryzurę pomimo swojej okrągłej twarzy przede wszystkim dlatego, że ma szeroko rozstawione oczy oraz dość gęste i szerokie brwi. I właśnie te elementy wyglądu modelki optycznie zmieniają proporcje jej twarzy i sprawiają, że okrągła buzia Mirandy jest jej olbrzymim atutem.
View this post on Instagram
Nie raz zdarzyło mi się pojawić w salonie fryzjerskim ze zdjęciem jakiejś gwiazdy i domagać się odtworzenia jej uczesania. I nie raz fryzjer – na szczęście – odwiódł mnie od planowanej metamorfozy, powołując się na różnice w kształtach twarzy. Ja i celebrytka, której fryzurę chciałam skopiować często miałyśmy czoła o różnej wysokości, nasze brody różniły się kształtem, a żuchwy szerokością. A to oznaczało, że we fryzurze Charlotte Gainsbourg czy Françoise Hardy po prostu byłoby mi nie do twarzy.
Bo to, czy jakaś fryzura nam pasuje zależy od wielu czynników: rodzaju włosów (cienkie czy grube, proste czy kręcone), rozstawienia oczu, wysokości kości policzkowych i kształtu twarzy. Ten ostatni określa się właśnie biorąc pod uwagę wysokość czoła, szerokość żuchwy, linię włosów, wielkość i kształt brody oraz stosunek długości twarzy do jej szerokości.
Ze względu na te ostatnie wartości wyróżnia się twarz owalną, okrągłą i prostokątną. Długość twarzy owalnej jest o 1/3-1/5 większa niż jej szerokość. Przy twarzy okrągłej obie te wartości – długość i szerokość – są niemal takie same. Za to przy twarzy prostokątnej szerokość szczęki jest prawie taka sama, jak szerokość czoła.
Biorąc pod uwagę pozostałe elementy wyglądu twarzy wyróżnia się jej kolejne kształty: twarz kwadratową i w kształcie serca (określana czasami także jako twarz trójkątna). Twarz kwadratowa ma dość mocno zarysowaną linię żuchwy oraz jest prawie tak samo długa, jak szeroka. A twarz w kształcie serca charakteryzuje się dosyć szerokim czołem, mocno zwężającą się żuchwą i szpiczastą brodą.
Dobrana do kształtu twarzy fryzura pozwala ukryć jej mankamenty – na przykład zasłonić grzywką zbyt wysokie czoło lub osłonić odpowiednio przystrzyżonymi pasmami mocno zarysowaną linię żuchwy. Ze względu na kształt twarzy można także dobrać najbardziej schlebiający jej sposób stylizacji włosów i na przykład unieść je u nasady, by w ten sposób optycznie ją wydłużyć.
Dobry fryzjer zaproponuje odpowiednie do kształtu twarzy cięcie i stylizację włosów. Może też zaproponować koloryzację, która doda fryzurze objętości, czyli pasemka lub refleksy. O fryzury najczęściej sugerowane osobom z okrągłymi twarzami zapytaliśmy Karolinę Chodzeńską, fryzjerkę z warszawskiego salonu Zwierzenia Grzebienia i trenerkę marki Davines.
View this post on Instagram
– Jedną z popularniejszych propozycji jest long bob. To kształt, w którym włosy przy twarzy powinny zachować jednolitą formę bez różnicowanej długości, z wydłużonym konturem zewnętrznym i dodatkowo – ale nie koniecznie – z przedziałkiem z boku. Taka forma wizualnie "rozciąga" okrągły kształt twarzy, a boczny przedziałek dodatkowo powoduje kontrast asymetryczny wzmacniający efekt optycznego wydłużenia – tłumaczy Chodzeńska.
View this post on Instagram
Na szczęście, osoby z okrągłymi twarzami nie są skazane tylko na long boba (loba) z bocznym przedziałkiem. Bob może być zdecydowanie krótszy, a przedziałek może być zrobiony po środku głowy. Przy takiej fryzurze musimy jednak zadbać o to, żeby włosy były uniesione przy nasadzie, okalały twarz lekko pofalowanymi pasmami, które – dla wzmocnienia efektu – powinny być w jaśniejszym o 1-2 tony odcieniu.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Posiadaczki okrągłych twarzy mogą też cieszyć się długimi włosami. Przy czym wskazany będzie kontrolowany chaos na głowie, użycie grubej lokówki i tak jak w przypadku boba i loba – spreju teksturyzującego. Przy długich włosach i okrągłej twarzy warto jest też zdecydować się na jedną z dwóch grzywek: curtain bangs albo lekko postrzępioną i kończącą się na wysokości brwi.
View this post on Instagram
Pierwsza z tych grzywek – curtain bangs – to grzywka z przedziałkiem po środku głowy. Jest ona dość długa i sięga zazwyczaj za kości policzkowe. Ten rodzaj grzywki osłania częściowo czoło i policzki, sprawiając, że twarz wydaje się być szczuplejsza i bardziej owalna. Żeby mieć pewność, że będzie ona ładnie okalała twarz, dobrze jest ułożyć ją (lekko wywijając na zewnątrz) z pomocą grubej lokówki lub umiejętnie używanej prostownicy.
View this post on Instagram
Druga z proponowanych często bywa nazywana grzywką francuską, gdyż jest ona wyjątkowo popularna wśród stylowych mieszkanek Paryża. Zazwyczaj sięga ona co najmniej brwi, bywa lekko postrzępiona i nigdy nie jest starannie uczesana.
View this post on Instagram
Osoby z okrągłą mogą też pozwolić sobie na ostre cięcie. Polecamy im zwłaszcza modne pixie cut – którtką fryzurkę z dość ciężką i zaczesaną na bok grzywką. Właśnie dzięki tej grzywce pixie cut optycznie wyszczupla twarz. Ponadto takie ciecie sprawia, że kości policzkowe wydają się być wyższe.
Tak, jak już wspominaliśmy, dla osób z okrągłymi twarzami objętość fryzury to kwestia zasadnicza. Karolinę Chodzeńska podkreśla, że objętości włosom dodajemy już na etapie... ich mycia. – W myśl zasady, że ze zdrowej skóry wyrastają zdrowe włosy, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry głowy oraz włosów – wyjaśnia stylistka fryzur z salonu Zwierzenia Grzebienia.
– Kolejnym krokiem podczas budowania objętości jest zapewnienie i utrzymanie odpowiedniego nawilżenia włosów – mówi Chodzeńska. – To zadanie ułatwią nam produkty zawierające składniki akumulujące wodę we wnętrzu włosa na dłużej. Jest to istotne, ponieważ włosy posiadają naturalną właściwość pochłaniania wody i jej przewodzenia w swoim wnętrzu, tak żeby utrzymać swoją zdrową kondycję i elastyczność podczas nadawania im pożądanych kształtów. Dlatego też właściwym rozwiązaniem będzie na przykład połączenie dwóch produktów jednocześnie – nawilżającego i nadającego objętość.
Karolina Chodzeńska poleca też produkty do stylizacji budujące objętość – spreje teksturyzujące, pianki, fluidy, pudry, które unoszą włosy u nasady. Szkoleniowiec marki Davines podpowiada też, żeby włosy suszyć z głową pochyloną do tytułu oraz modelować je podczas suszenia, używając do tego okrągłej szczotki. A co zrobić, jeśli nie mamy w zwyczaju stylizować włosów? – Dbajmy o to, by regularnie zmieniać miejsce przedziałka – podpowiada Chodzeńska.
View this post on Instagram
Jeśli zaś chodzi o uczesania idealne dla osoby z okrągłą twarzą, Karolina Chodzeńska rekomenduje wszelkie podpięcia i upięcia konstruowane z tyłu głowy – na przykład wysoko upiętego kucyka. Ważne jednak, żeby związanie włosów poprzedzić ich lekkim natapirowaniem na czubku głowy oraz dodać im objętości za pomocą pudru teksturyzującego.