Wiosenna aura sprawia, że coraz częściej będziemy odsłaniać ciało, między innymi dekolt, na którym wiele osób w ciągu roku nie skupia uwagi tak bardzo jak na twarzy, dłoniach czy szyi. A skóra w tej okolicy jest delikatna i bardzo podatna na pojawianie się na niej oznak starzenia. Jak im zaradzić? Tłumaczy nasz ekspert dr Michał Rutkowski, lekarz medycyny estetycznej.
Spis treści
Skóra na dekolcie jest cieńsza niż na twarzy, zawiera także mniej istotnych dla procesu regeneracji gruczołów łojowych niż w pozostałych partiach ciała. Dlatego też najszybciej w tym obszarze widać oznaki starzenia i rzeczywisty wiek kobiety. Na gorszy wygląd dekoltu często wpływa także to, że kobiety bagatelizują jego pielęgnację i nie dbają o jakość skóry w tej okolicy.
Profilaktyczne zabiegi opóźniające pojawienie się oznak starzenia najlepiej rozpocząć już w wieku 30-35 lat. Dekolt to obszar, na którym bardzo łatwo pojawiają się fotouszkodzenia (przebarwienia), naczynka, a czasem utrata sprężystości skóry oraz wyraźne linie na dekolcie – efekt ucisku tej okolicy przez biust czy też związane z pozycją w czasie snu.
Przebarwienia to bardzo ważny temat z estetycznego punktu widzenia. Skóra dekoltu łatwo ulega uszkodzeniom słonecznym, czego objawem są przebarwienia oraz widoczne "pajączki" naczyniowe. Objaw ten wyraźnie wpływa na wygląd dekoltu, postarza go.
Niewątpliwie spanie na wznak spowolniłoby proces powstawania linii na dekolcie, jednak nie każdy jest w stanie się wyspać w tej pozycji. "Myślę, że lepiej jest korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które dobrze sobie radzą z tym problemem, niż próbować stosować działania, które mogą mieć wpływ na jakość snu", przekonuje dr Michał Rutkowski. "Do najważniejszych zaleceń moim zdaniem należą:
Działanie wspomagające kondycję skóry na dekolcie (a także szyi) mają masaże ujędrniające, jednak nie zastąpią one profilaktyki przeciwstarzeniowej i zabiegów rewitalizujących. Ważne jest także to, że w przypadku wyraźnych objawów starzenia na dekolcie ciężko jest uzyskać silny efekt poprawy, dlatego tak istotna jest profilaktyka.
Konsultacja: Dr Michał Rutkowski, lekarz medycyny estetycznej z kliniki Dermamed, Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii we Wrocławiu