Jura to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Miłośnicy natury będą tu szczęśliwi, ponieważ obfituje w przepiękne, bardzo różnorodne krajobrazy i unikatową roślinność. Doskonała baza turystyczna sprawia, że jest świetnym miejscem zarówno na dłuższy wypoczynek, jak i krótkie wypady.
To unikatowy w naszym klimacie obszar lotnych piasków, leżący na granicy wyżyn Śląskiej i Olkuskiej. Nie jest duży – pustynia ma niecałe 10 kilometrów długości i 4 kilometry szerokości. Ponieważ podnosi się poziom wód gruntowych, niektóre części zarastają roślinnością, ale prowadzony jest program ochrony Pustyni Błędowskiej, którego celem jest utrzymanie odsłoniętych piasków. Przez pustynię prowadzi żółty „Szlak Pustynny”, który miejscami łączy się z pomarańczowym Transjurajskim Szlakiem Konnym.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Został utworzony w 1956 roku i jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce – jego powierzchnia to nieco ponad 21 kilometrów kwadratowych. Jego osią jest Dolina Prądnika, rzeki, która przez miliony lat wyrzeźbiła jeden z najbardziej niesamowitych krajobrazów – skalne ściany o fantazyjnych kształtach ciągnące się wzdłuż obu jej brzegów, miejscami tworzące wąski i głęboki kanion. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się słynne skały-ostańce, m.in. Maczuga Herkulesa, Panieńskie Skały i Brama Krakowska, oraz jaskinie, m.in. Grota Łokietka, jaskinia Ciemna (w której odkryto ślady człowieka sprzed 120 tys. lat) oraz najgłębsza (ok. 80 m) i jedna z najdłuższych w Jurze – jaskinia Studnisko. W Dolinie Prądnika leżą też najbardziej znane atrakcje turystyczne Jury, m.in. zamki w Ojcowie i w Pieskowej Skale oraz kaplica „Na wodzie”.
Wyświetl ten post na Instagramie.
To najpopularniejszy szlak Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Liczy ponad 160 kilometrów i na jego trasie znajdują się najciekawsze miejsca Jury: zamki, ostańce, jaskinie oraz Ojcowski Park Narodowy. Orle Gniazda to system zamków obronnych i warowni, które powstały na rozkaz ostatniego Piasta na tronie Polski Kazimierza Wielkiego za czasów jego panowania w latach 1333–1370. Miały bronić granic Polski przed Krzyżakami, Czechami i Rusią. Większość zamków powstała w trudno dostępnych miejscach: na wapiennych skałach czy wzgórzach i w rozwidleniach rzek. Czy spełniły swoje zadanie? Jak najbardziej, żaden z nich nigdy nie został zdobyty. Dziś niektóre zamki to tylko malownicze ruiny, inne zostały odrestaurowane, m.in. zamek w Ojcowie czy Pieskowa Skała – wszystkie są warte obejrzenia.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Został wytyczony w 2007 roku, prowadzi z Olszanicy pod Krakowem do Częstochowy i jest najdłuższym szlakiem turystycznym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Bazę stanowią liczne ośrodki górskiej turystyki jeździeckiej. Trasa rajdu została rozłożona na osiem jednodniowych etapów po 20–30 kilometrów każdy, ale możliwe są także krótsze spacery konne czy jednodniowe wycieczki. Rajd przebiega przez najciekawsze i najbardziej malownicze miejsca na Jurze.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jura Krakowsko-Częstochowska to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Wytyczono tu mnóstwo tras o różnym stopniu trudności i różnej długości. Na przejażdżki rowerowe można wybrać się zarówno indywidualnie, jak i w ramach zorganizowanych wycieczek i rajdów. Nie brakuje atrakcji także dla amatorów wspinaczki. Znajduje się tu wiele ścianek o różnym stopniu trudności, odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych przez doświadczonych instruktorów i fachowców. Bardzo dobra baza miejsc noclegowych sprawia, że zwiedzanie Jury czy pobyt tutaj można zaplanować sobie jako wielodniową atrakcję.