Robin Sharma zyskał popularność książką "Mnich, który sprzedał swoje ferrari", a książka "Klub 5 rano" o zaletach wczesnego wstawania ugruntowała jego pozycję jako coacha. W wydanej właśnie w Polsce książce "Droga do wielkości. Jak być mistrzem w życiu i w pracy" daje 101 rad jak poprawić swoją sytuację zawodową, usprawnić codzienne życie, ale także zdradza kilka historii na własny temat. Co warto wiedzieć o Robinie Sharmie?
Spis treści
Robin Sharma uważany jest za jednego z najważniejszych liderów i coachów businessu. Udział w jego seminariach The Titan Summit gromadzących prezesów największych firm wymaga nakładów w wysokości kilkudziesięciu tysięcy dolarów, zaś porad biznesowych udzielał m.in. szefom firm takich jak Nike, NASA czy Microsoft. Jego książki sprzedały się w ponad 20 milionach egzemplarzy w ponad 70 językach. Na Instagramie obserwuje go 2 miliony osób. Ma za sobą jednak skromne początki, z których wyciągnął wiele lekcji. Częścią z nich podzielił się właśnie w książce „Droga do wielkości. Jak być mistrzem w życiu i w pracy”.
Robin Sharma urodził się 1965 roku w Ugandzie, ale kiedy miał rok jego rodzina wyemigrowała do kanadyjskiej prowincji Winnipeg. Ostatecznie rodzina Sharma osiedliła się w Nowej Szkocji. Rodzice Robina Sharmy mają korzenie ugandyjsko-indyjskie. Jego ojciec jest lekarzem a matka nauczycielką. W książce „Droga do wielkości” Sharma pisze, że ojciec udzielił mu jednej ważnej rady, którą sam wciela w życie: „Oszczędzaj na czynszu, oszczędzaj na jedzeniu, ale nigdy nie żałuj pieniędzy na dobrą książkę”. Z kolei matka, po tym jak nauczyciele w szkole skarżyli się, że mały Sharma jest gadułą, poradziła mu: „nie bez powodu masz dwoje uszu i tylko jedne usta. Powinieneś słuchać dwa razy więcej, niż mówisz”.
Podobnie jak ojciec, jedyny brat Robina również został lekarzem. Autor „Klubu 5 rano” także zgodnie z rodzinną tradycją studiował biologię na uniwersytecie Dalhousie w Halifaxie w Nowej Szkocji z dodatkową specjalnością w poezji romantycznej. Ostatecznie zdecydował się jednak ukończyć prawo. Po skończeniu studiów Sharma pracował dla Sądu Najwyższego w stolicy Kanady, Ottawie, jako prawnik procesowy.
Sharma, mimo udanej kariery prawniczej, nie czuł zawodowej satysfakcji. Dlatego w 1994 roku wydał własnym sumptem książkę „MegaLiving”, w redakcji której pomogła mu mama. Trzy lata później ponownie sam wydawał książkę. W czasie jej promocji w księgarni spotkał ówczesnego prezesa wydawnictwa HarperCollins, który zainteresował się młodym autorem i zdecydował się kupić prawa do jego poradnika. Seria „Mnich, który sprzedał ferrari” stała się światowym bestsellerem. Dzięki temu Sharma rzucił karierę prawnika i skupił się na rozwoju firmy zajmującej się przemówieniami motywacyjnymi - Sharma Leadership International.
Jeśli chodzi o życie osobiste, Robin Sharma jest bardzo prywatną osobą. Jak w przypadku wielu osób pochodzenia indyjskiego, jego pierwsze małżeństwo zostało zaaranżowane. Zakończyło się jednak rozwodem. Tak Robin o nim pisze w swojej książce:
Problemem może być także rozwód albo strata bliskiej osoby. Jakkolwiek to boli (sam wiem, bo się rozwodziłem), to przecież nawet najdotkliwsze doświadczenia jakoś nas kształtują. Ja na przykład lepiej poznałem samego siebie, zaczerpnąłem z głębszych pokładów swojego współczucia i mądrości”.
Robin Sharma ma dwójkę dorosłych dzieci: syna Colby’ego oraz córkę Biancę, które w dużej mierze wychował samotnie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Syn Robina poszedł w ślady ojca i podobnie jak Robin również jest mówcą motywacyjnym i autorem książek.
Wyświetl ten post na Instagramie
Sharma często podkreśla, że rodzina jest dla niego priorytetem. W swojej książce pisze, że codziennie mówił swoim dzieciom 4 rzeczy: „W dorosłym życiu możesz robić co będziesz chcieć. Nigdy się nie poddawaj. Cokolwiek robisz, rób to dobrze. Pamiętaj, że tata bardzo Cię kocha”.
Po rozwodzie Robin ponownie się ożenił z kobietą o imieniu Elle. Para wspólnie podróżuje po świecie z uwagi na pracę Sharmy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Majątek Sharmy wyceniany jest przez różne źródła na około 10-12 milionów dolarów. Mimo tego coach żyje stosunkowo skromnie, w domu na wsi. Posiada również kilkuletnie auto. Poza podróżami i dobrym jedzeniem malowanie jest jego hobby.
Jak wielu twórców zajmujących się motywacją i coachingiem, Robin Sharma trzyma się ścisłej rutyny, jeśli chodzi o codzienne praktyku. W „Drodze do wielkości” Sharma opisał 10 ze swoich najlepszych praktyk. Jak one brzmią?