Z lekkim makijażem na twarzy wyglądamy naturalnie i świeżo oraz czujemy się komfortowo. Żeby zrobić sobie lekki makijaż potrzebujemy nie tylko kosmetyków w odpowiednich kolorach, ale też w odpowiedniej postaci - kremowych, z satynowym lub połyskującym wykończeniem i transparentnych.
Spis treści
Od lat, regularnie i niezmiennie, widujemy na światowych wybiegach mody modelki z delikatnym makijażem. Znamy go jako naturalny makijaż, makijaż nude lub no-make up-make up. Ale my wyodrębniliśmy jego jeszcze jedną, specyficzną wersję.
Opisywany przez nasz makijaż nie tylko podkreśla naturalną urodę, jest delikatny i najczęściej wykonywany z użyciem neutralnych kolorów, ale jest też lekki. Mówiąc o lekkim makijażu mamy na myśli nie tylko użyte do jego wykonania kolory czy ilość kosmetyków, ale przede wszystkim komfort jego noszenia oraz stopnień w jakim "pokrywa" on skórę.
Skoro decydującym kryterium w przypadku lekkiego makijażu jest komfort jaki zapewnia jego noszenie, to najważniejsze będzie wybranie kosmetyków, które nie tylko pozwolą na jego wykonanie, ale też za sprawą swojego składu czy specyficznej konsystencji będą zapewniały stosowane odczucia używającej ich osobie. Jakie odczucia mamy na myśli?
Po lekkim makijażu spodziewamy się przede wszystkim, że będzie on w zasadzie niewyczuwalny na twarzy – nie będzie mu towarzyszył efekt maski, nie będzie zbierał się w załamaniach powiek czy skrzydełkach nosa, oksydował. Jego aplikacja nie będzie oznaczała dla skóry "odcięcia" dostępu powietrza, zatkanych porów, podrażnienia czy przesuszenia. W wersji idealnej, kosmetyki służące do wykonania lekkiego makijażu nie tylko nie szkodzą cerze, ale wręcz ją pielęgnują.
Wykonywaniu lekkiego makijażu będą towarzyszyły wrażenia podobne do tych, które ma się podczas aplikacji kosmetyków do pielęgnacji skóry. Żeby zrobić lekki makijaż będziemy więc potrzebowały dobrej jakości kosmetyków, w składach których znajdziemy substancje pielęgnujące cerę. Warto na listach ich składników szukać takich substancji jak gliceryna, naturalne ekstrakty roślinne, naturalne emolienty (np. olej rycynowy, masło shea, olej z awokado) i antyoksydanty (witamint C i E).
Kosmetyki te będą miały błyszczące lub satynowe wykończenie, tak by dodawać twarzy naturalnej świeżości (przypominamy, że na przykład matowe podkłady do twarzy sprawiają, że na ogół wygląda się starzej).
Dobrze byłoby też, gdyby produkty, których użyjemy, żeby zrobić lekki makijaż miały kremową konsystencję. Bo aplikowane na skórę palcami kosmetyki do makijażu pozwalają na stworzenie bardziej naturalnego efektu, a ich dodatkową zaletą jest to, że można się nimi umalować się w krótkim czasie i bez większej wprawy.
Lekki makijaż twarzy ma za zadanie przede wszystkim delikatnie wyrównać koloryt cery i uczynić jej niedoskonałości mniej widocznymi. Jak to uczynić? Przede wszystkim trzeba zapomnieć o podkładach mocno i średnio kryjących oraz matujących.
Do wykonania lekkiego makijażu twarzy najlepiej nadają się kremy CC, które korygują zaczerwieniania skóry lub jej poszarzały odcień. Kosmetyki te zazwyczaj zawierają składniki pielęgnacyjne (często są to antyoksydanty i substancje działające przeciwzapalnie) i zapewniają nie najgorszą ochronę przeciwsłoneczną. Inną równie dobrą opcją przy wykonywaniu lekkiego makijażu są kremy BB, które mają właściwości podobne do kremów CC.
Dużą popularność w ostatnich latach zdobyła też metoda poprawiania wyglądu cery przy wykonywaniu delikatnego makijażu, w której podkład zastępuje się stosowanym miejscowo korektorem. Ten kosmetyk jest wtedy nakładany na wybrane miejsca na skórze – tam, gdzie widać zasinienie (w okolicach oczu), krostki lub zaczerwienienia (przy skrzydełkach nosa, na brodzie, na środku czoła).
Żeby jednak taki wykonany korektorem makijaż twarzy pozostał lekki, powinno się użyć korektora o bardzo kremowej lub wręcz płynnej konsystencji, w idealnie dobranym do naszej karnacji odcieniu oraz – w miarę możliwości - zawierającego składniki pielęgnujące skórę.
Innymi ważnymi kosmetykami, w które warto się wyposażyć, jeśli planuje się zrobić sobie lekki makijaż twarzy, są bronzer, róż lub rozświetlacz - wszystkie transparentne oraz w postaci kremu lub w sztyfcie. Wybierając rozświetlacz, dobrze jest zwrócić uwagę na to, żeby znajdujące się w nim połyskujące drobinki były jak najdrobniej zmielone.
Lekki makijaż oka jest minimalistyczny – do jego wykonania z całą pewnością nie będzie nam potrzebna paleta cieni do powiek. Przede wszystkim stawiamy na makijaż oczu nude, sięgając po kosmetyki w różnych odcieniach brązu lub różu. Wybieramy cienie podkreślające nasz naturalny kolor oczu, o wykończeniu satynowym albo z delikatnym połyskiem.
Jeśli decydujemy się na tradycyjne cienie prasowane, wybierzmy ich wypiekaną wersję. W lekkim makijażu oka najlepiej jednak sprawdzają się cienie w kremie. Zamiast cieniami do powiek, możemy też umalować oczy różem do policzków lub bronzerem.
Cienie do powiek, róż lub bronzer nakładamy na delikatnie przypudrowaną powiekę i dobrze na niej rozcieramy. W przypadku lekkiego makijażu – jeśli pozwala na to oprawa naszych oczu – warto rozważyć rezygnację z tuszu do rzęs lub zastąpienie popularnej czarnej mascary brązową.
Lekki makijaż oka to przede wszystkim makijaż dzienny. Ale można dość łatwo stworzyć jego wersję wieczorową. Wystarczy dodatkowo podkreślić oczy kredką (brązową konturówkę malujemy górną powiekę tuż przy granicy rzęs).
Ważnym elementem proponowanego przez nas delikatnego makijażu są pięknie podkreślone wargi w soczystym kolorze zbliżonym jak najbardziej do ich naturalnego odcienia. Przy lekkim makijażu ust możemy w pełni nacieszyć się walorami pielęgnacyjnymi kosmetyków.
Wykonujemy go delikatnie barwiącymi wargi balsamami, półprzezroczystymi pomadkami nawilżającymi i olejkami do ust. Możemy też sięgnąć po błyszczyki.