Jakie najciekawsze festiwale filmowe czekają nas w 2023 roku? Festiwale filmowe to coroczna okazja, aby miłośnicy kina mogli obejrzeć najnowsze produkcje filmowe lub tematyczne filmy. W Polsce można wziąć udział w olbrzymiej ilości festiwali filmowych prezentujących nie tylko najlepsze polskie i zagraniczne produkcje, ale skupiających się na konkretnej formie lub tematyce: animowane, azjatyckie, ekologiczne czy dokumentalne. Gdzie warto pojechać ? Przygotowaliśmy kalendarium najważniejszych festiwali filmowych w 2023 roku.
Spis treści
Jeszcze do 23 kwietnia możemy obejrzeć filmy z Albanii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Belgii, Bułgarii, Chorwacji , Czech, Danii, Egiptu, Francji, Grecji, Hiszpanii, Iraku, Iranu, Izraela, Jordanii, Kazachstanu, Kosowa, Libanu, Macedonii Północnej, Mongolii, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Palestyny, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Syrii, Turcji, Węgier, Włoch, Wielkiej Brytanii w ramach Eurazja Film Festival. To nowy festiwal na mapie polskich festiwali filmowych, który odbywa się w Warszawie.
LGBT Film Festival to największe w Europie Środkowej i Wschodniej święto kina LGBT+. Huczna gala otwarcia festiwalu odbyła się warszawskiej Kinotece i zgromadziła wielu znanych gości, pojawili się m.in. Ewa Skibińska, Tomasz Ciachorowski, Marianna Schreiber, Ramona Rey, Anna Grodzka, Rafał Grabias, Robert Biedroń, Joanna Scheuring-Wielgus. W sumie podczas festiwalu, który konczy się 21 kwietnia, pokazanych zostanie ponad sto filmów, w tym m.in.: nominowany w Cannes do nagrody Queer Palm thriller "Gorące dni" Emina Alpera, tegoroczny brazylijski kandydat do Oscara "Mars Jeden" w reżyserii Gabriela Martinsa, "Turkusowa suknia" tunezyjskiej reżyserki Maryam Touzani, "Peter von Kant" w reżyserii François Ozon czy dokument Nicolň Bassettiego "W moim imieniu", który śledzi czwórkę młodych przyjaciół w procesie ich tranzycji. Festiwal otworzył debiutancki film Louisa de Filippis "Sekret nocy letniej". W tym roku LGBT+ Film Festival odbywał się aż w dziewięciu polskich miastach, m.in. Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku czy Szczecinie.
Filmy animowane są tylko dla dzieci? Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje udowadnia, że to nie prawda. W trakcie festiwalu pokazywane są filmy krótko- i długometrażowe wykonane różnymi technikami. Ważnym elementem jest również dubbing, stąd Nagroda za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. W ramach Animocji odbywają się warsztaty, rozmowy z twórczyniami i twórcami oraz inne formy przybliżające świat animacji, które pozwalają poznać go bliżej i od innej strony niż ta przed ekranem. Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.
Prowincjonalia mają charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych, w których dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym.
Przed nami już 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Przez te kilkanaście lat Festiwal zmieniał się i ewoluował, lecz zawsze, od samego początku pokazywał i komentował to, co dzieje się na świecie. Poruszał ważne, aktualne tematy i nie bał się iść pod prąd. Dzięki temu stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych tego typu imprez w Europie Środkowej. A jakie filmy będzie można zobaczyć na festiwalu? Wśród nominowanych pozycji znalazły się m.in. "Kobieta na dachu" czy "Motherhood".
Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie.
Jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w dniach 12 - 21 maja w kinach w ośmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin). Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. W tym roku po raz pierwszy powstanie także „safe space" - inkluzywna przestrzeń do rozmów o psychologii oraz seksualności w warszawskiej Knotece. Będą się tam także odbywały dyżury psychologiczne dla wszystkich osób, które w szczególny sposób poczuły się dotknięte przez festiwalowe filmy.
W południowo-wschodnim zakątku Republiki Federalnej Niemiec, na czesko-polsko-niemieckim trójstyku powstał we współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry Nyski Festiwal Filmowy mający na celu umożliwienie corocznego wglądu w twórczość filmową trzech sąsiednich państw. Festiwal skupia się na promowaniu filmów niezależnych i artystycznych, a także na umacnianiu więzi międzynarodowej współpracy filmowej.
Tegoroczny, 16. Festiwal Muzyki Filmowej odbędzie się w dniach 23–30 maja, a centralny punkt programu stanowi FMF Space Gala, zaplanowana na sobotę 27 maja. W Centrum Kongresowym ICE Kraków usłyszymy utwory tak cenionych artystów jak Simon Franglen (Avatar: Istota wody) czy Cliff Martinez (Solaris). W repertuarze znajdzie się też muzyka jednej z najciekawszych kompozytorek brytyjskich – Nainity Desai – pochodząca z filmu 14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych.
Ten polski festiwal filmowy odbywający się corocznie od 1987 r. w Tarnowie jest wydarzeniem popularyzującym dorobek polskiej kinematografii. Po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tarnowska Nagroda Filmowa jest najstarszym festiwalem związanym z polskim filmem. Filmy rywalizują w 3 kategoriach: Konkurs Główny, Filmy Młodego Widza i Krótki Metraż.
Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią trzy równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy oraz polski. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Festiwal co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność. “Pieśni ziemi” – zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat w reżyserii Margreth Olin, otworzy 63. Krakowski Festiwal Filmowy. Ceremonia otwarcia Festiwalu i polska premiera filmu dokumentalnego z udziałem reżyserki odbędzie się 29 maja o godz. 19.00 w kinie Kijów. Film jest jedną z czternastu produkcji z całego świata, które zmierzą się w prestiżowym międzynarodowym konkursie dokumentalnym.
23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival się ponownie na początku czerwca, w dniach 3-11 czerwca 2023. Pojawi się kilka festiwalowych nowości.
Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. W Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona, czy Dariusz Gajewski.
Grand Prix Komeda to coroczny festiwal poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Festiwal odbywa się w Ostrowie Wielkopolskim i skupia się na prezentacji filmów z muzyką skomponowaną przez Komedę oraz wydarzeniach kulturalnych związanych z jego dziedzictwem. W trakcie festiwalu organizowane są liczne koncerty, warsztaty, prezentacje filmowe i spotkania z artystami, którzy pracowali z Komedą.
PPFFW to festiwal filmowy znacznie różniący się od innych festiwali. W sposób bezkompromisowy zajmuje się biopolityką, widzialnością cielesności i seksualności, opresją polityczną i nową, nieznaną szerzej w Polsce, sztuką postpornograficzną. O tym, że jest potrzebny przekonać się można było podczas zeszłorocznej, pierwszej edycji - liczba siedmiu tysięcy widzek_ów biorących w niej udział, mówi sama za siebie. Obecnie festiwal zbiera środki na organizację 2. edycji.
- Z mojej perspektywy jest to inicjatywa mająca ogromny potencjał kulturowej i politycznej zmiany - być może z tego właśnie powodu napotykająca na ogromne trudności z pozyskaniem jakichkolwiek - instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych środków. Pomóż nam w imię szeroko rozumianej wolności i prawa do samostanowienia. Pomóż w budowaniu nowego, opartego na dialogu i szacunku społeczeństwa – mówi Roman Gutek.
Do zbiórki można dołączyć tutaj.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji.
Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych to coroczna impreza kulturalna organizowana w Sandomierzu, która przyciąga zarówno miłośników kina, jak i artystów. Podczas festiwalu prezentowane są niezwykłe filmy fabularne i dokumentalne, a także retrospektywy dzieł klasyków kina. W ramach wydarzenia organizowane są także spotkania z twórcami filmów oraz warsztaty dla osób zainteresowanych branżą filmową.
Festiwal Tofifest to jeden z najważniejszych polskich festiwali filmowych, organizowany corocznie w Toruniu od 2003 roku. Festiwal skupia się na pokazywaniu niezależnego i artystycznego kina z całego świata, a jego głównym celem jest popularyzacja wysokiej jakości filmów oraz prezentacja twórczości niezależnych reżyserów.
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w ciągu ostatnich 15 lat stały się stałym punktem w kalendarzu Radomia. To okazja na wzięcie udziału w bezpłatnych projekcjach filmowych, warsztatach i debatach z twórcami oraz z innymi miłośnikami kina krótkometrażowego. To także sekcje konkursowe, które od ubiegłego roku odbywają się pod nazwą FREEDOM Film Festival, aby skupić uwagę uczestników na idei wolności i dać przestrzeń do dyskusji o jej wieloaspektowym charakterze.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu. W programie festiwalu ważne miejsce zajmują filmy artystów wizualnych, filmy eksperymentalne oraz dzieła twórców eksplorujących obszar non-fiction. Programowi filmowemu towarzyszą projekty multimedialne w przestrzeni miejskiej i galeryjnej oraz wystawy, badające historyczne i współczesne związki kina i sztuki (na przykład coroczna Scena Artystyczna). Program festiwalu jest bogaty w wydarzenia towarzyszące – koncerty, wystawy, instalacje, opery.
Założeniem festiwalu Dwa Brzegi jest łączenie twórcy z odbiorcą oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Jest to projekt artystyczny odwracający się na masowego kina, przeznaczony dla koneserów kina i innych sztuk. Siłą festiwalu jest możliwość codziennego spotkania z artystami, mistrzami i debiutantami. Dyrektor Artystyczną Festiwalu jest Grażyna Torbicka.
BNP Paribas Green Film Festival to międzynarodowy festiwal filmów ekologicznych, który od 2018 roku jest organizowany w Krakowie. To jedyny w Polsce i jeden z największych na świecie filmowy festiwal o tematyce ekologicznej. W czasie ośmiu dni festiwalu każdego roku pokazywanych jest ponad 50 filmów konkursowych oraz kilkadziesiąt pozakonkursowych. Festiwal to wielkie świeto ludzi, którym los naszej planety nie jest obojętny. Filmom towarzyszą spotkania z twórcami, ekspertami ONZ, lokalnymi aktywistami klimatycznymi. W czasie festiwalu odbywają się również liczne warsztaty ekologiczne, spotkania edukacyjne, wystawy, wykłady i działania artystyczne ukierunkowane na doskonalenie kultury życia zgodnie z zielonymi wartościami.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku. Co roku widzowie FPFF – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych. Obecnie na program Festiwalu składają się trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące.
Jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce istnieje od roku 1985. W 2009 roku WFF wszedł w roku 2009 do elitarnego grona wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych jako międzynarodowe konkursowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin.
American Film Festival to coroczne wydarzenie filmowe, które odbywa się we Wrocławiu. Festiwal skupia się na amerykańskiej kinematografii, prezentując filmy z różnych gatunków, w tym fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Impreza jest znana z zapraszania znanych twórców i aktorów, a także organizacji debat i spotkań z nimi.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. EnergaCAMERIMAGE znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. EnergaCAMERIMAGE trafił na listę 50 Festiwali Filmowych Wartych Odwiedzenia w 2023 roku! Plebiscyt został przeprowadzony przez amerykański magazyn branżowy MovieMaker oraz platformę FilmFreeway oraz znalazł się w najnowszym zestawieniu 20 Najważniejszych Międzynarodowych Festiwali Filmowych 2023 roku! Plebiscyt został przeprowadzony również przez magazyn branżowy MovieMaker.