Maciej Brzozowski powraca z kontynuacją swojej literackiej opowieści o najbardziej fascynujących Włoszkach. W nowym wydaniu książki "Boskie. Włoszki, które uwiodły świat" pojawia się wiele ważnych dla historii Italii kobiet, a także te, które z przytupem weszły na wyżyny popularności, jak blogerka i influencerka Chiara Ferragni.
"Forbes uznał ją za Człowieka Roku, „Financial Times” poświęcił dwie kolumny na wywiad z nią, a występ na festiwalu piosenki w San Remo media komentowały obszerniej niż muzyczne premiery. Wzbudza emocje godne gwiazdy, jest wyrocznią, wzorem, a czasem obiektem hejtu. Modą na świecie rządzi teraz Chiara. Chiara Ferragni", pisze w książce "Boskie. Włoszki, które uwiodły świat" Maciej Brzozowski.
Ciekawy wybór bohaterki, obok Katarzyny Medycejskiej i Moniki Bellucci. Dlaczego ona? "Bo to fascynująca historia o kobiecie, która wymyśliła, jak chce zarabiać pieniądze i od lat pozostaje niezwykle konsekwentna. Pisząc o niej nie wiedziałem jeszcze o sprawie pseudocharytatywnej zbiórki (choć w rozdziale zdążyłem o tym wspomnieć), ani o smutnym końcu małżeństwa z lubianym przeze mnie raperem Fedezem. Skończyło się szczęście w mediach społecznościowych, dzieci nagle straciły twarze (na wniosek ojca), pozostała Chiara w coraz bardziej skąpych strojach. I wierni followersi, którzy nadal uznają ja za źródło (już tylko) modowej inspiracji", opowiada o swojej bohaterce autor książki Maciej Brzozowski.
Kim jest Chiara? Influencerka ma aż 29 milionów followersów, czyli tyle, jak pisze Brzozowski, mają łącznie mieszkańców Szwajcaria, Portugalia i Szwecja. Ferragni miała dobrą bazę do budowania swojej kariery. Urodziła się w zamożnej rodzinie z Cremony, tata pracuje jako dentysta, mama jest pisarką związana z modą). Od początku wiedziała, co chce robić w przyszłości.
"Obiektem największego zainteresowania Chiary od zawsze była ona sama. Jej ojciec wspomina, że kiedyś podczas dwugodzinnej podróży córka zrobiła sobie ponad… 500 zdjęć. Swoim pierwszym aparatem cyfrowym, kupionym za punkty z programu lojalnościowego supermarketu. Dzięki pozycji rodziny i związkom matki ze światem mody bez trudu sięgała do najwyższej półki, czerpiąc z niej inspiracje. Już w wieku siedemnastu lat umieszcza codziennie zdjęcia swoich stylizacji na różnych platformach społecznościowych typu Flickr czy Lookbook.nu. Mimo że Instagram pojawi się dopiero za kilka lat, Chiara intuicyjnie wyczuwa trend, który już wkrótce stanie się powszechny", opowiada w książce Maciej Brzozowski.
Ferragni założyła swój blog w październiku 2009. Nazwała go The Blonde Salad, a jego logo przedstawiało quelle surprise, lalkę w miseczce z sałatą. Dwa lata później miała już ponad milion unikalnych odwiedzających i 12 milionów wyświetleń miesięcznie. Co pokazuje Chiara? Poza modą, przede wszystkim siebie i swoją rodzinę. Oświadczyny odbyły się na oczach tysięcy widzów w słynnym amfiteatrze Arena di Verona. Ślub był za ponad milion euro w sycylijskim miasteczku Noto i zaprezentowany milionom fanów.
Chiara Ferragni i Fedez, włoski raper i ukochany influencerki, specjalnie z tej okazji stworzyli hasztag #TheFerragnez, pod którym można było oglądać zdjęcia i nagrania z tego wydarzenia. Potem bohaterami masowej wyobraźni stały się ich dzieci, synek Leo, i młodsza Vittoria. Nie obyło się bez afer, podejrzeń o rozstaniu, a także ciężkiej choroby Fedeza, także przeżywanej na oczach milionów widzów.
Maciej Brzozowski opowiada w "Boskich" o fantastycznych kobietach. Zdradza kulisy ich życia prywatnego, opowiada o drodze do sławy. Czy którą z nich autor lubi najbardziej? "Ulubiona bohaterka? Wszystkie są ulubione, prawie wszystkie darzę szacunkiem, podziwiam i lubię. W długą podróż wybrałbym się na pewno z markizą Casati, choć wątpię czy dopuściłaby mnie do swojego hipereleganckiego otoczenia. Trochę bałbym się siły intelektu królowej Krystyny, ale chciałbym zobaczyć ją w politycznej „akcji”, a z Jadwigą Toeplitz Mrozowską poplotkować o Boyu i Wyspiańskim. Ale musząc wybrać jedną, poprosiłbym o kilkugodzinne spotkanie z Eddą Mussolini, fascynujące życie, dramatyczne przeżycia, filmowy (i to dosłownie bo przeniesiony na ekran) powojenny romans z komunistycznym działaczem. Chętnie dowiedziałbym się od niej jeszcze wielu ciekawych rzeczy", opowiada autor.
Książka "Boskie. Włoszki, które uwiodły świat" (Wyd. Znak) jest dostępna w księgarniach.