Pad thai to popularne danie kuchni tajskiej. Łagodne, ale z charakterem smakuje nawet osobom, które nie przepadają za pikantnymi potrawami rodem z Tajlandii. Pad thai zaskakuje dodatkami takimi jak krewetki, kurczak albo tofu.
Pad thai to pierwsze skojarzenie z kuchnią tajską, jednak za powstaniem tego dania kryje się ciekawa historia. Przez wieki w Tajlandii spożywano przede wszystkim potrawy oparte o ryż i pochodzące z Indii curry. W latach 30. XX wieku wzmacniały się nastroje nacjonalistyczne w Tajlandii. Na ich fali powstał pomysł, aby stworzyć tajskie danie, które stanie się symbolem kraju. W ten sposób powstał pad thai. Makaron ryżowy smażony w woku został zainspirowany przez kuchnię chińską, jednak dodatki takie jak chilli czy tamaryndowiec, były już typowo tajskie. Inne wyjaśnienie mówi, że w czasie II wojny światowej brakowało ryżu, stąd pomysł na popularyzację dania opartego na makaronie. Jeszcze inne wyjaśnienie sugeruje, że sposób przyrządzania pad thaia – na czystym woku w gorącej temperaturze miał być sposobem na wprowadzenie większej higieny w tajskich kuchniach. Bez względu na pochodzenie dania, pad thai jest powszechnie lubiany, zaś w 2011 roku znalazł się na liście „The world’s 50 best food” CNN.
Pad thai przepis
Jaki jest zatem przepis na pad thai? Jak w przypadku wielu popularnych potraw istnieje wiele przepisów na pad thai. Bez wątpienia jednak podstawą jest makaron ryżowy, smażony z jajkiem oraz sosem pad thai składającym się m.in. z soku z tamaryndowca, sosu rybnego, suszonych krewetek i chilli. Pad thai serwowany jest z orzeszkami ziemnymi i limonką. O czym jeszcze należy pamiętać przygotowując pad thai?
Przed smażeniem namocz makaron w ciepłej (nie wrzącej!) wodzie.
Przed gotowaniem przygotuje wszystkie składniki. Umyte, posiekane ułóż w miseczkach, niech czekają pod ręką, a smażenie pójdzie szybko.
Najlepiej smakuje pad thai z oryginalnymi składnikami. Pasty z tamaryndowca nie zastąpi ocet czy sok z limonki, a sosu rybnego sojowy.
Na patelni zmieszczą się składniki na dwie porcje. Jeśli wrzucisz ich za dużo, puszczą sok i zamiast smażyć zaczną się dusić.
Przepis i sposób przygotowania tajskiego pad thaia z krewetkami
Makaron zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy na około 15 minut.
Szczypiorek oczyszczamy, myjemy i kroimy w plastry. Czosnek i imbir obieramy, papryczki chili oczyszczamy, przekrajamy wzdłuż, usuwamy pestki i myjemy. Siekamy drobno czosnek i imbir. Orzeszki ziemne grubo siekamy. Kiełki fasoli mung przepłukujemy zimną wodą i odcedamy.
Mieszamy 6 łyżek oleju, 6 łyżek gorącej wody, sok z limonek, cukier i sos sojowy.
Odcedzamy makaron. Krewetki przepłukujemy zimną wodą i osuszamy. Na 2 łyżkach gorącego oleju smażymy przez około 3 minuty, wyjmujemy. Szczypiorki, czosnek, imbir i papryczki chili smażymy w tłuszczu przez około 2 minuty.
Roztrzepujemy jajka, dodajemy i podczas mieszania lekko podsmażamy przez około 1 minutę.
Dodajemy makaron, krewetki, orzeszki, kiełki i sos. Podgrzewamy, mieszając. Kolendrę myjemy i osuszamy, dodajemy do pad thaia.
Kaloryczność pad thai
Kaloryczność na osobę pad thaia z krewetkami wynosi 290 kcal.
Czas przygotowania: 35 minut
Poziom trudności: 1/4, bardzo łatwy
Makaron pad thai
Makaron pad thai wykorzystywany do zrobienia tego tajskiego dania to płaski makaron ryżowy. Ponieważ pad thai znaczy dosłownie „smażony makaron ryżowy po tajsku’ makaron odkrywa tutaj dużą rolę. W sklepach znajdziemy wiele różnych odmian makaronu pad thai, zwykle pod nazwą makaron ryżowy, należy jednak pamiętać, aby wybierać ten w kształcie wstążek (szerszy), a nie nitki. Nitki będą za to idealne np. do sałatek inspirowanych pad thaiem. Makaron ryżowy jest bardzo prosty do przygotowania i zwykle wymaga jedynie zalania gorącą wodą.
Sałatka z makaronu pad thai
Składniki na 4 porcje sałatki z makaronu pad thai
1 kawałek (około 2 cm) imbiru
1 czerwona papryczka chili
2 łyżki masła z nerkowców
4 łyżki sosu sojowego
1 łyżka tahini (pasta sezamowa; szklanka)
1 łyżeczka miodu
1 łyżka soku z limonki
250 g makaronu ryżowego (np. Vermicelli)
100 g orzechów nerkowca
1 marchew
200 g rzodkwi
1 czerwona papryka
50 g strączków groszku cukrowego
3 dymki
1 pęczek bazylii (np. bazylii tajskiej)
Sól Pieprz
Przepis i sposób przygotowania sałatki z makaronu pad thai
Imbir obieramy i ścieramy na tarce. Papryczkę chili myjemy, 1/2 papryczki siekamy, resztę kroimy w krążki. Posiekaną papryczkę chili, imbir, masło z nerkowców, 50 ml wody, 2 łyżki sosu sojowego, tahini, miód i sok z limonki miksujemy na gładką masę, aby stworzyć sos. Wstawiamy do lodówki.
Makaron ryżowy zalewamy gorącą wodą. Pozostawiamy na około 15 minut. W międzyczasie orzechy nerkowca prażymy na suchej patelni. Zdejmujemy patelnię z ognia. Orzechy nerkowca zalewamy 2 łyżkami sosu sojowego i krótko mieszamy. Odcedzamy makaron. Mieszamy z sosem.
Marchew i rzodkiew obieramy i kroimy na cienkie słupki. Paprykę, strączki cukru i szczypiorki myjemy i kroimy na cienkie paski lub krążki. Bazylię myjemy, zrywamy liście. Warzywa, bazylię i makaron mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Posypujemy pokrojoną papryczką chili i orzechami nerkowca. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Kaloryczność sałatki z makaronu pad thai
Kaloryczność na osobę sałatki z makaronu pad thai wynosi 590 kcal.
Wartości odżywcze sałatki z makaronu pad thai
Sałatka z makaronu Pad thai z krewetkami dostarcza w jednej porcji 16 g białka, 24 g tłuszczu i 74 g węglowodanów.
Czas przygotowania: 40 minut
Poziom trudności: 1/4, bardzo łatwy
Sos pad thai
Oryginalny sos pad thai przyrządzany jest z pasty z tamaryndowca, sosu rybnego, sosu ostrygowego i brązowego cukru. Przygotowując wegański sos pad thai możemy zrezygnować z sosu rybnego i ostrygowego na rzecz sosu sojowego, tracąc jednak przy tym głębie smaku. Bardzo ważnym elementem sosu pad thai jest tamaryndowiec, nadający mu specyficzny, kwaskowaty smak. Można go kupić w sklepach azjatyckich. Jeśli jest niedostępny najczęściej zastępuje się go octem lub sokiem z limonki.
Pad thai z kurczakiem
Pad thai z kurczakiem nie jest być może najbardziej autentyczną wersją tego tajskiego dania, jednak ma wielu wielbicieli na całym świecie. Pysznym pad thai z kurczakiem jest również dobrą alternatywą dla pad thaia z krewetkami.
Prosty pad thai z kurczakiem
Składniki na 4 porcje pad thaia z kurczakiem
600 g filetów z kurczaka
200 g makaronu ryżowego
3 łyżki oleju
150 ml bulionu drobiowego
2 ząbki czosnku
2 dymki
kawałek ok. 2 cm) korzenia imbiru
6 łyżek orzeszków ziemnych (niesolonych)
kiełki sojowe
Sos do pad thai:
2 łyżki cukru
4-6 łyżek sosu ostrygowego
4 łyżki sosu sojowego
2 łyżki soku z limonki
1 łyżka octu ryżowego
2 łyżki masła orzechowego
Przepis i sposób przygotowania pad thaia z kurczakiem
Makaron ryżowy zalewamy zimną wodą, odstawiamy na 20-30 min.
Filety z kurczaka kroimy na kawałeczki. Czosnek obieramy i siekamy. Korzeń imbiru obieramy, zeskrobujemy łyżeczką do herbaty. Dymki oczyszczamy, odcinamy szczypiorek, odkładamy go, cebulki kroimy w kosteczkę. Orzeszki ziemne siekamy.
Składniki sosu mieszamy z 3-4 łyżkami gorącej wody. W woku rozgrzewamy olej. Wrzucamy czosnek, imbir i dymki. Dokładamy mięso. Smażymy 3 min. Dodajemy bulion oraz makaron. Smażymy ok. 4 min. Posypujemy posiekanym szczypiorkiem, orzeszkami ziemnymi i kiełkami.
Kaloryczność pad thai z krewetkami
Kaloryczność na osobę pad thaia z krewetkami wynosi 470 kcal.
Czas przygotowania: 45 minut
Poziom trudności: 1/4, bardzo łatwy
Sałatka pad thai z kurczakiem orzechowym
Składniki na 4 porcje sałatki pad thai z kurczakiem orzechowym
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła orzechowego
4 łyżki sosu sojowego
400 g fileta z kurczaka
1 łyżka oleju słonecznikowego
2 duże marchewki
1 biała rzodkiew
1 ogórek sałatkowy
50 g kiełków fasoli mung
2 limonki (jedna z nich bio)
2 łyżeczki pasty z tamaryndu (ze sklepu azjatyckiego)
Sól, Pieprz, Cukier
4 łyżki prażonego oleju sezamowego
3 łyżki prażonych solonych orzeszków ziemnych
½ pęczka kolendry
Przepis i sposób przygotowania sałatki pad thai z kurczakiem orzechowym
Do marynaty obieramy i drobno siekamy czosnek. Krem orzechowy, 3 łyżki sosu sojowego, około 1 łyżka wody i połowę czosnku rozpuszczamy w małym rondelku, mieszając. Odstawiamy do ostygnięcia.
Mięso myjemy, osuszamy i z jednej strony smarujemy połową marynaty. Rozgrzewamy patelnię grillową, natłuszczamy ją olejem słonecznikowym. Mięso położone posmarowaną stroną w dół wrzucamy na patelnię. Smażymy na średnim ogniu przez 6–7 minut. Następnie smarujemy wierzch resztą marynaty, obracamy i smażymy kolejne 5–6 minut. Wyjmujemy.
Do sałatki obieramy marchewki i rzodkiew, myjemy i za pomocą obieraczki do warzyw robimy z nich cienkie paski. Wkładamy do dużej miski z zimną wodą. Oczyszczamy ogórka i również robimy z niego cienkie paski, najlepiej obierając ze wszystkich stron, aby w środku pozostały nasiona. Kiełki fasoli mung płuczemy i odcedzamy.
Do sosu myjemy dobrze limonkę, osuszamy i ścieramy skórkę. Wyciskamy sok z obu limonek. Sok i skórkę z limonki, 1 łyżkę sosu sojowego, resztę czosnku, pastę z tamaryndu, sól, pieprz, 1 łyżkę cukru mieszamy. Wlewamy olej sezamowy i dokładnie mieszamy.
Siekamy orzeszki ziemne. Myjemy kolendrę, osuszamy i rwiemy liście. Dobrze odsączamy marchewki i rzodkiew. Warzywa, kiełki oraz sos mieszamy i doprawiamy. Mieszajmy liście kolendry i układamy sałatkę. Mięso kroimy na cienkie plasterki i układamy na wierzchu. Posypujemy orzeszkami ziemnymi.
Kaloryczność sałatki pad thai z kurczakiem orzechowym
Kaloryczność na osobę sałatki pad thai z kurczakiem orzechowym wynosi 340 kcal.
Wartości odżywcze sałatki pad thai z kurczakiem orzechowym
Sałatka pad thai z kurczakiem orzechowym dostarcza w jednej porcji 29 g białka, 20 g tłuszczu i 9 g węglowodanów
Czas przygotowania: 45 minut
Poziom trudności: 1/4, bardzo łatwy
Pad Thai z tofu
Pad thai z tofu może brzmieć jako oksymoron, ponieważ w klasycznym pad thaiu tofu jest niezbędnym elementem. Jednak chociaż tradycyjny pad thai zawiera w sobie tofu, z uwagi na dodatki takie jak suszone krewetki, sos rybny czy smażone jajko nie jest wegański ani wegetariański. Aby zmodyfikować pad thai z tofu tak, aby mogli go jeść również weganie, należy zastąpić sos rybny i ostrygowy sosem sojowym. Warto również dodać warzywa, aby danie było bardziej wartościowe odżywczo.
Wegański pad thai z tofu
Składniki na 4 porcje pad thai z tofu
300g suchych płaskich makaronów ryżowych
Olej w spreju
400g naturalnie wędzonego twardego tofu, pokrojonego w kostkę
1 łyżeczka suszonych płatków chili
4 ząbki czosnku, drobno posiekane
125g pieczarek shiitake, cienko pokrojonych (lub inne grzyby)
1 brokuł, rozdrobniony na różyczki i cienko pokrojony
1 duża marchew, obrana i pokrojona w cienkie słupki
50g świeżych kiełków fasoli, opłukanych
Pół pęczka szczypiorku, cienko pokrojonego na skos
15g prażonych solonych orzeszków ziemnych, grubo posiekanych, do dekoracji
Mała garść posiekanej świeżej kolendry, do dekoracji
Do sosu:
Sok z 2 dużych limonek oraz plasterki do dekoracji
1/2 łyżeczki substytutu cukru
1 czerwona papryczka chili, pozbawiona pestek i drobno posiekana
3 łyżki ciemnego sosu sojowego
3 łyżki jasnego sosu sojowego
2 łyżki koncentratu pomidorowego
4 łyżki przecieru pomidorowego
Przepis i sposób przygotowania pad thaia z tofu
Pokrójmy 400 g twardego tofu na 2 cienkie „kotlety” i umieśćmy między papierowym ręcznikiem lub ręcznikami kuchennymi, a na wierzchu połóżmy ciężki przedmiot, aby odcedzić trochę wody. Pozostawmy na 5-10 minut.
W dużym naczyniu umieśćmy 100 g makaronu ryżowego, zalejmy go wrzącą wodą, a następnie namoczmy przez 5 minut. Odcedźmy i szybko spłuczmy zimną wodą. Nie pozostawiajmy go dłużej niż 6 minut.
W małej misce wymieszajmy 4 łyżki pasty z tamaryndu, 1 łyżkę sosu rybnego, 2 łyżki sosu ostrygowego i 4 łyżki masła orzechowego, a następnie odstawmy na bok.
Kroimy tofu na kawałki o długości 2,5 cm i odstawmy na bok. W dużym woku lub patelni teflonowej rozgrzejmy 1 łyżkę oliwy z oliwek na średnim ogniu. Smażymy 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, 2 drobno pokrojone małe czerwone papryczki chili, 2 cm startego świeżego imbiru przez 30-60 sekund, lub aż staną się aromatyczne. Dodajmy 1 drobno pokrojoną cebulę i smażmy kolejną minutę. Dodajmy tofu i smażmy przez około 1-2 minuty.
Przesuńmy składniki na jedną stronę patelni i dodajmy 2 jajka na drugą stronę. Za pomocą drewnianej łyżki roztrzepmy jajka w patelni, zanim wymieszamy je z resztą składników. Dodajmy 4 starte marchewki, 2 duże pokrojone w spirale cukinie i gotujmy przez około 2 minuty.
Dodajmy makarony, sos, 4 drobno pokrojone szczypiorowe cebulki i na koniec wrzućmy 160 g kiełków fasoli i 2 duże garście grubo pokrojonej kolendry. Gotujmy przez 2 minuty, lub do momentu, aż wszystko się dobrze podgrzeje. Podawajmy natychmiast, posypane plasterkami limonki i 40 g posiekanych orzeszków ziemnych.
Czas przygotowania: 40 minut
Poziom trudności: 1/4, bardzo łatwy
Pad thai z krewetkami
Klasyczny pad thai zawiera w sobie suszone krewetki, które są kluczowym składnikiem tego dania. Zazwyczaj jednak mówiąc o pad thaiu z krewetkami ma się na myśli duże krewetki, które są smacznym dodatkiem do makaronu.
Pad thai z krewetkami chilli
Składniki na 4 porcje pad thai z krewetkami
300 g gotowych do użycia krewetek
1 czerwona papryczka chili
4 łyżki oleju
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
200 g makaronu ryżowego
100 g solonych prażonych orzeszków ziemnych
1 limonka
1 łyżka sosu rybnego
3–4 łyżki jasnego sosu sojowego
½ łyżeczki Sambal Oelek
2 łyżki brązowego cukru
300 g cukinii
1 czerwona papryka (około 300 g)
2 szczypiorki
4-5 pęczków kolendry
150 g mrożonych groszków
250 ml bulionu warzywnego
Przepis i sposób przygotowania pad thai z krewetkami chilli
Krewetki wsypujemy do sitka, opłuczemy zimną wodą i dobrze odcedzimy. Papryczki chili oczyścimy, przekroimy wzdłuż, myjemy i usuwamy pestki. Papryczki kroimy drobno.
Krewetki w misce wymieszamy z papryczką chili, 3 łyżkami oleju i papryką w proszku. Przykrywamy i odstawimy na chwilę. Makaron wrzucamy do miski, zalewamy wrzątkiem i odstawimy na około 7 minut. W międzyczasie orzeszki grubo posiekamy i przez około 1 minutę przysmażymy na suchej patelni, mieszając. Przełożymy na płaski talerz.
Limonkę przekroimy na pół i wyciśniemy sok. Sok z limonki, sos rybny, 3 łyżki sosu sojowego, Sambal Oelek i cukier wymieszamy, odłożymy na bok.
Odcedzimy makaron, sparzymy go zimną wodą i odcedzimy.
Cukinie umyjemy, oczyścimy i pokroimy spiralnym nożykiem w "spaghetti". Paprykę kroimy na pół, oczyścimy, myjemy i kroimy w cienkie paski. Szczypiorki czyścimy, umyjemy i pokroimy na skos w plasterki. Kolendrę umyjemy, osuszymy, zerwiemy liście z łodyżek i grubo posiekamy.
Wok lub dużą patelnię rozgrzejemy. Krewetki z marynatą obsmażymy na nich przez około 3 minuty, mieszając. Wyjmiemy. Do patelni dodajemy 1 łyżkę oleju. Paprykę, cukinię, szczypiorki i groszki obsmażamy przez około 1 minutę, mieszając.
Wlejemy mieszankę z soku limonki, wlejemy bulion, doprowadzimy do wrzenia. Dodamy krewetki, makaron i podgrzewamy przez około 2 minuty, mieszając od czasu do czasu. Pad Thai doprawimy sosem sojowym i podamy. Posypujemy orzeszkami i kolendrą.
Kaloryczność pad thai z krewetkami
Kaloryczność na osobę pad thaia z krewetkami wynosi 580 kcal.
Wartości odżywcze pad thai z krewetkami
Pad thai z krewetkami dostarcza w jednej porcji 26 g białka, 24 g tłuszczu i 63 g węglowodanów.