Przeciętna Polka ma przed sobą 10 aktywnych lat więcej niż Dunka – wynika z badań Eurostatu. Niestety ten czas spędzimy samotnie, ponieważ panowie pozostają w tyle.
Badania Eurostatu dotyczą tzw. healthy life years (HLY), czyli lat, które przeciętny mieszkaniec Europy przeżyje wolny od ograniczeń w aktywności. HLY określane jest również jako disability-free life expectancy (z ang. długość życia wolna od niepełnosprawności) i oznacza po prostu lata spędzone w relatywnie dobrym zdrowiu, bez większych problemów na tym tle.
Wyświetl ten post na Instagramie
Średnia HLY dla kobiet w Unii Europejskiej wyniosła 62,8 roku. Najdłużej, bo aż ponad 70 lat dobrą kondycją będą cieszyły się mieszkanki niewielkiej Malty. Co jednak zaskakujące, na niechlubnym drugim końcu, z najkrótszym oczekiwanym HLY, znalazły się Dunki (54,6 lat), Łotyszki (55,4), mieszkanki Niderlandów (56,3) i Finki (56,5). Dlaczego zaskakujące? Dania znajduje się od lat w czołówce najszczęśliwszych krajów świata, wydawałoby się zatem że jej mieszkanki długo cieszą się dobrą formą.
Na tle koleżanek z Północy Polki, które znalazły się mniej więcej w połowie rankingu z wynikiem 64,1 HLY, wypadły bardzo korzystnie. Sprawnością cieszymy się aż dekadę dłużej niż Dunki i znalazłyśmy się między Węgierkami (63,9) a Francuzkami (65,2).
A kto najdłużej pozostaje w formie? Poza mieszkankami Malty są to również mieszkanki Bułgarii, Słowenii, Włoch i Grecji. W wielu z tych państw znajdują się również tak zwane Niebieskie Strefy, czyli regiony których mieszkańcy żyją najdłużej na świecie. Są to m.in. mieszkańcy włoskiej Sardynii, greckiej Ikarii oraz należącego do francuskiej Kostaryki półwyspu Nicoy. Tak więc w wielu przypadkach dobra jakość życia pokrywa się jego długością.
A jak wygląda sytuacja polskich mężczyzn? Niestety tutaj nie mamy dobrych wiadomości. Podczas gdy średnia HLY w Unii Europejskie wynosi dla panów 62,4, to Polacy mają przed sobą przeciętnie 60,8 roku życia w dobrym zdrowiu.
Jak to zmienić? Warto sięgnąć po sekrety wspomnianych mieszkańców Niebieskich Stref. A należy do nich zdrowa kuchnia, umiarkowana aktywność fizyczna (np. NEAT), umiejętność kontrolowania stresu oraz silne więzi społeczne.
A jak namawiać partnerów, aby dołączyli do nas w ćwiczeniach, regularnych badaniach i zdrowym stylu życia? Często wystarczy …poprosić. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr Krystynę Doroszewicz i dr Małgorzatę Gamian-Wilk bliscy są bardziej skłoni, aby zrobić to o co prosimy niż nam się wydaje.
Zbyt często sądzimy, że partner odmówi, nie zrobi czegoś dla nas. I jesteśmy w błędzie, bo odmowa w bliskim związku wywołuje poczucie winy i dyskomfort, natomiast wyrażenie zgody wiąże się z przyjemnymi emocjami i poczuciem bycia potrzebnym – mówi dr Krystyna Doroszewicz.
Dobrze to zrobić, ponieważ według Eurostatu przeciętny Polak będzie żył 78 lat. Warto spędzić jak najdłużej te lata w dobrej kondycji z ukochaną osobą przy boku.