Jeśli w latach 90. miałaś więcej niż dziesięć lat, jest bardzo prawdopodobne, że nie opuściłaś żadnego odcinka „Przyjaciół". Może nawet ich spotkania przy jedzeniu inspirowały cię do wspólnego gotowania ze znajomymi. I może udawało ci się odtworzyć kultowe przepisy bohaterów sitcomu. Teraz masz je wszystkie w jednym wydaniu pt. „Ten, w którym są wszystkie przepisy. Książka kucharska dla miłośników serialu Przyjaciele”.
Pamiętasz jak Rachel próbowała wyłowić z lazanie swój pierścionek zaręczynowy, Rossa rozpływającego się w zachwytach nad kanapką z „nawilżaczem” i to jak Phoebe z Monicą próbowały odtworzyć smak legendarnych ciasteczek według przepisu babci ? W książce Teresy Finney znajdziesz opisy wszelkiego rodzaju przysmaków bohaterów serialu – od przekąsek i deserów po solidne dania obiadowe. Dla dane stylu życia Phoebe zamieszczono też całkiem sporo receptur wege. Ale są też, rzecz jasna, pizza special, truskawkowy dżem Moniki, ulubione sandwiche Joey’ego (te z klopsikami), rozwodowe ciasto z dyni, flan urodzinowy Rachel, muffiny z kultowego Central Perk i przepis na pieczonego indyka oraz kanapkę z jego resztek…
Do każdego przepisu dodano komentarz zaczerpnięty z serialu, który w latach 1992-2004 był częścią codzienności nastolatek na całym świecie, także autorki książki z kultowymi przepisami. „Dla dzisiejszej trzydziestoparolatki telewizja z lat 90. XX wieku to źródło wielkiej nostalgii. (...) Przyjaciele (...) towarzyszyli mi podczas wkuwania matmy czy rozwiązywania testów z kursu prawa jazdy. Serial wystartował, kiedy byłam w czwartej klasie podstawówki, a ostatni odcinek oglądałam już po ukończeniu szkoły średniej – był więc ważnym elementem otaczającej mnie wówczas popkultury. Podobnie jak wielu ludzi w tamtych czasach, zasiadałam zwykle przed telewizorem w porze kolacji i z talerzem na kolanach śledziłam zabawne przygody Rachel, Moniki, Joeya, Chandlera, Phoebe i Rossa.Uwielbiałam to, że w Przyjaciołach tak ważne było jedzenie. Naturalnie miało to dość oczywisty związek z rolą Moniki, która pracowała w gastronomii. Obojętnie, czy organizowała catering na ślubie eksżony brata, czy po prostu szykowała kolację na Święto Dziękczynienia (wszystkie odcinki o Święcie Dziękczynienia są naprawdę wspaniałe!), scenarzyści zawsze wyraźnie akcentowali kwestię posiłków. I robili to w sposób mistrzowski (...)” – napisała Teresa Finney we wstępie do swojej książki.
Biorąc pod uwagę, że stacja HBO przygotowuje specjalny odcinek serialu z jego oryginalną obsadą, można zacząć już szykować prawdziwą ucztę, kolację dla przyjaciół, by wspólnie obejrzeć film o dalszych losach Rachel, Moniki, Joey'a & Co. Oto przykłady, które zachęcają do przetestowania wszystkich przepisów z książki, a jest niemal sto. Oto trzy z nich:
Lazanie zareczynowe
Wśród składników tego dania nie ma żadnego pierścionka (zaręczynowego, oczywiście), za to jest dość dużo sera i całe mnóstwo smakowitych warstw.
Porcje: 6 • Przygotowanie: 60 minut • Przyrządzanie: 40–45 minut
1 opakowanie makaronu lazanie
1 łyżka masła
1 łyżka oliwy z oliwek
2 szalotki, drobno posiekane
3 ząbki czosnku, rozdrobnione
1 łyżka przecieru pomidorowego
500 g mielonego mięsa wieprzowego
1½ łyżeczki sproszkowanego czosnku
1½ łyżeczki przyprawy włoskiej
1½ łyżeczki kuminu
2 puszki krojonych pomidorów
1 łyżka brązowego cukru
500 g startej mozzarelli
220 g startego parmezanu
natka pietruszki, drobno posiekana
sól i pieprz do smaku
1. Rozgrzej piekarnik do 200°C.
2. Na dużej patelni rozpuść masło,następnie dodaj oliwę. Wrzuć posiekaną cebulę i smaż przez ok. 2 minuty, aż stanie się szklista.
3. Dodaj czosnek i smaż dalej przezok. 2 minuty, uważając, by się nieprzypalił.
4. Teraz dodaj przecier pomidorowyi dobrze wymieszaj.
5. Dodaj mieloną wieprzowinę i wszystkie przyprawy. Przy pomocy drewnianej łyżki rozdrobnij mięso i wymieszaj je z cebulą. Podsmażaj przez ok. 7 minut, aż mięso zupełnie zbrązowieje.
6. Teraz dodaj pomidory i cukier. Wymieszaj dobrze całość i gotuj na małym
ogniu przez co najmniej 15 minut.
7. Przygotuj żaroodporną formę o wymiarach ok. 18 x 26 cm. Na jej dnie umieść ¼ sosu mięsno-pomidorowego. Na tym ułóż pierwszą warstwę płatów lazanii (mogą nieznacznie na siebie nachodzić) i znów porcję sosu. Teraz wsyp 1/3 porcji sera.
8. Powtórz wszystkie czynności, aż do wykorzystania wszystkich składników. Warstwą wierzchnią powinienbyć sos mięsno-pomidorowy.
9. Tak złożone lazanie włóż do piekarnika i piecz przez ok. 45 minut (w połowie czasu pieczenia przykryj folią aluminiową).
10. Po wyjęciu z piekarnika odczekaj 10 minut przed porcjowaniem. Lasanie podawaj posypane świeżą natką.
Zapiekanka z batatów z piankami z marsmallow
Ta pożywna zapiekanka jest naprawdę pyszna, a pianki się apetycznie ciągną, nawet jeśli nie są ułożone koncentrycznie. Klasyczne danie na Święto Dziękczynienia.
Porcje: 6 • Przygotowanie: 25 minut • Przyrządzanie: 20 minut
8 średniej wielkości batatów, obranych i pokrojonych w centymetrową kostkę
½ szklanki mleka
4 łyżki stołowe masła
½ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
2 szklanki pianek marshmallow
1. Rozgrzej piekarnik do 190°C.
2. Włóż bataty do dużego garnka, zalej wodą, dodaj odrobinę soli i gotuj przez ok. 20 minut, aż będą miękkie. Następnie je odcedź na sicie i przełóż z powrotem do garnka.
3. Do gorących batatów dodaj masło,mleko i gałkę muszkatołową. Wszystko razem wytrwale ugniataj przy pomocy ubijaka do ziemniaków – musi powstać masa o aksamitnej konsystencji. Dopraw solą i pieprzem.
4. Przełóż masę do dwóch płaskichnaczyń żaroodpornych. Ułóż na wierzchu pianki marshmallow. Koncentrycznie lub nie – wybór należy do Ciebie
5. Zapiekaj przez ok. 20 minut, aż pianki apetycznie zbrązowieją.
6. Podawaj na ciepło zaraz po wyjęciu
z piekarnika.
Rozwodowa tarta dyniowa
Obojętnie, jak wspaniałe masz plany na święta, zawsze Cię dopadną zmory własnego dzieciństwa. Kto wygrywa konkurs na najgorsze wspomnienia? Kto z przyjaciół jest królem fatalnych świąt i co roku przynudza o rozwodzie rodziców? Święta się nie liczą, jeśli nikt nas nie zdołuje swoimi opowieściami.
Porcje: 8 • Przygotowanie: 5 minut • Pieczenie: 50 do 55 minut
1 porcja kruchego ciasta
Krem:
½ szklanki śmietany kremówki 36%,dobrze schłodzonej
1 łyżka cukru
Ciasto:
450 g dyniowego purée
1 puszka (400 ml) słodzonego mleka skondensowanego
2 duże jajka
1 łyżeczka mielonego cynamonu
½ łyżeczki mielonej gałki
muszkatołowej
½ łyżeczki soli
orzechy do dekoracji
Krem:
1. Do dużej miski wlej schłodzoną śmietanę i zacznij ją ubijać przy pomocy miksera na średnich obrotach. Dodaj cukier, zwiększ obroty do najwyższych i ubijaj, aż śmietana stanie się sztywna.
2. Ubitą śmietanę wstaw do lodówki.
Ciasto:
1. Rozgrzej piekarnik do 220°C.
2. W dużej misce dobrze wymieszaj dyniowe purée ze skondensowanym mlekiem, dodaj jajka, cynamon, gałkę muszkatołową i sól.
3. Wyłóż ciastem okrągłą formę oraz jej brzegi.
4. Na wierzch wylej masę dyniową i wstaw do piekarnika na 15 minut.
5. Teraz zmniejsz temperaturę piekarnika do 175°C i kontynuuj pieczenie przez ok. 35–40 minut.
6. Wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Udekoruj orzechami.
7. Ciasto podawaj dobrze schłodzone z porcją bitej śmietany na wierzchu
„Ten, w którym są wszystkie przepisy. Książka kucharska dla miłośników serialu Przyjaciele”
Teresa Finney
Prószyński Media, wrzesień 2020