Mieszkanie urządzone w stylu boho bardziej przypadnie do gustu miłośniczkom kreatywnych rozwiązań niż przywiązanym do porządku minimalistkom. Jeśli uwielbiasz mnogość kolorów i niekoniecznie praktyczne dodatki oraz zależy ci na tym, żeby twój dom był przytulny i modnie zaaranżowany, wnętrze w stylu boho to coś dla ciebie.
Spis treści
Jeszcze stosunkowo niedawno styl boho kojarzyliśmy głównie z modą. Uwielbiana przez gwiazdy i spopularyzowana przez aktorkę Siennę Miller na początku lat 2000. moda na kwieciste i zwiewne stroje nigdy do końca nie odeszła do lamusa. Okazuje się, że silne inspiracje modą hipisowską i artystyczną cyganerią mogą z dużym powodzeniem zostać wdrożone w wystroju wnętrz. I mieszkanie urządzone w stylu boho jest teraz mocniejszym trendem niż boho garderoba.
Zanim rozłożymy na czynniki pierwsze urządzenie wnętrza w stylu boho, przyjrzyjmy się temu trendowi w modzie. Tak jak wspominaliśmy szczyt popularności ten sposób ubierania osiągnął na początku lat 2000. - a dokładniej między 2000 a 2005 rokiem. To wtedy stroje, w jakich gwiazdy pojawiały się na przykład na festiwalu muzycznym Glastonbury były następnie szeroko komentowane przez magazyny modowe i kopiowane przez rzesze zachwyconych kobiet. Trendy wyznaczały wtedy aktorka Sienna Miller, modelki Kate Moss i Alexa Chung czy piosenkarka Florence Welch.
Swoją nazwę spopularyzowany przez it-girls styl zawdzięczał XIX-wiecznej bohemie - prowadzącym niekonwencjonalne życie poetom, pisarzom, muzykom i zgromadzonym wokół nich muzom i wielbicielom. Ta wspólnota artystycznie uwrażliwionych kontestatorów swobodnie podchodziła zarówno do panujących konwenansów, jak i mody. Dlatego zapewne dość niekonwencjonalny i eklektyczny styl niektórych gwiazd początku lat 2000. zyskał miano nawiązujące właśnie do bohemy.
A jak trzeba było wyglądać, żeby być w stylu boho? Trzeba było zaopatrzyć się w krótkie i długie sukienki w kwiaty, kuse dżinsowe szorty, szerokie skórzane pasy, zdobione kolorowymi aplikacjami i inspirowane strojami ludowymi kaftany i kamizelki, fedorę, rzymianki i zamszowe sztyblety. Nie można też było zapomnieć o biżuterii - najlepiej srebrnej, rzucającej się w oczy i wysadzanej naturalnymi kamieniami. I chcąc w stylu boho urządzić wnętrze trzeba tak, jak w przypadku boho stylizacji, postawić na mnogość kolorów, naturalne materiały i tradycyjne rzemiosło.
Tak jak już wspominaliśmy, styl boho nie przypadnie do gustu osobom, które lubią proste, funkcjonalne i minimalistyczne wnętrza. Na pierwszy rzut oka najbliżej mu do modnego stylu skandynawskiego, więcej w nim jednak koloru, dekoracji i... niekoniecznie praktycznych elementów. Wnętrze urządzone w stylu boho jest eklektyczne - mieszają się w nim inspiracje, kolory, wzory, stare i nowe.
View this post on Instagram
W domu urządzonym w tym stylu mieszamy meble i dodatki vintage z nowymi przedmiotami. Wnętrze w stylu boho wypełniamy rzeczami zgromadzonymi podczas podróży, odziedziczonymi po dziadkach, wypatrzonymi na internetowych aukcjach i kupionymi w sklepach meblarskich. Wszystkie te przedmioty powinno jednak łączyć jedno pokrewieństwo - powinny "mieścić się" w tej samej palecie barw. Dlatego urządzanie mieszkania boho warto rozpocząć od wybrania pasujących nam kolorów.
View this post on Instagram
Urządzając wnętrze w stylu boho powinniśmy zdecydować się na jakieś konkretne, najlepiej inspirowane naturą kolory. Najbardziej oczywistym wyborem będą biel, beże, brązy, szarości, ale także czerwień w odcieniu ceglastym, róże indyjski i wenecki, sjena palona, koral i ochra. Żeby jednak uniknąć chaosu, warto zdecydować się na dwa, trzy kolory bazowe (np. beże i szarości) - te kolory powinny zdominować wnętrze, być widoczne na ścianach, obiciach większości mebli i w części dekoracyjnych dodatków. Dopiero po wybraniu kolorów bazowych, wybieramy jeden, dwa intensywniejsze i najlepiej pokrewne kolory, w których będą pozostałe dodatki takie jak dywany, poduszki dekoracyjne czy pledy (mogą to być np. czerwień w odcieniu ceglastym i ochra).
Inspiracji w naturze szukamy też wybierając materiały, z jakich są wykonane nasze domowe sprzęty i dodatki. W mieszkaniu urządzonym w stylu boho zdecydowanie przeważają naturalne materiały takie jak bawełna, wełna, drewno, drewno tekowe, trwa morska, liście bananowca, rattan czy kamień. Spotkamy w nim także metal, a nawet plastik, ale najczęściej pod postacią dodatków - lamp, abażurów, stolików - vintage lub stylizowanych na vintage.
View this post on Instagram
W mieszkaniu urządzonym w stylu boho inspirujemy się nie tylko naturą, ale też orientem. Widać to zwłaszcza w dość swobodnie mieszanych wzorach marokańskich, indyjskich czy balijskich. Znajdziemy je na dywanach i chodnikach, kapach, pufach i dekoracyjnych poduszkach, ale także w drobnych dodatkach - lampionach, latarenkach, dekoracyjnym szkle czy ozdobach wieszanych na ścianach.
Teoretycy stylu boho podkreślają, że elementy wystroju wnętrz powinny odzwierciedlać osobistą historię zamieszkującej je osoby i być zgromadzone na przykład podczas podróży. Nie znaczy to jednak, że ci, którzy nie wybierają się na Bali czy do Maroka, nie mogą urządzić mieszkania w tym stylu. Orientalne dodatki możemy kupić w sklepie lub na internetowych aukcjach. Zwłaszcza w sieci znajdziemy dużo autentycznego rękodzieła z odległych rejonów świata. Coraz więcej firm specjalizuje się w sprowadzaniu do naszego kraju mebli i dodatków z Indii, Turcji, Indonezji czy Maroka.
Dywany i chodniki to bardzo ważny element w wystroju wnętrza w stylu boho. Najczęściej w urządzanych w tym stylu mieszkaniach i domach spotyka się dwa rodzaje dywanów i chodników - długowłose, w beżach i bieli, z minimalistycznymi wzorami albo krótkowłose, kolorowe i wzorzyste, najlepiej pochodzące z Maroka.
View this post on Instagram
Zdecydowanie bardziej praktyczne (czyli łatwiejsze do utrzymania w czystości) są wzorzyste dywany i chodniki. My polecamy zwłaszcza wybrać te drugie i porozkładać je w różnych miejscach w mieszkaniu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zakup nawet ręcznie wykonanego, wełnianego chodnika jest zdecydowanie mniej obciążający finansowo, niż kupno oryginalnego dywanu. Nie bez znaczenia jest także aspekt estetyczny - drewniana podłoga częściowo osłonięta różnej wielkości chodnikami wygląda naprawdę korzystnie.
View this post on Instagram
Mieszkanie czy dom w stylu boho nie może obyć się bez roślin, a jeszcze lepiej - prywatnej dżungli. Jeżeli tylko mamy na to odpowiednią przestrzeń, warto zainwestować w dwa, trzy większe kwiaty - monsterę, palmę, figowca, dracenę, fikusa lub sansewierię. Na parapetach, półkach, taboretach lub specjalnie przeznaczonych do ekspozycji roślin meblach stawiamy doniczki z sukulentami, pileą, kalateą i aloesem. We wnętrzu w stylu boho rośliny zwisają też z sufitu - i tu wybieramy bluszcz, filodendron pnący i paproć.
Równie ważne, jak wybór samych kwiatów, są naczynia, w których będą one prezentowane. W stylu boho są zarówno gliniane donice, jak i ceramiczne osłonki. Kwiaty wystawiamy też w osłonkach-koszach plecionych ze słomy lub trawy morskiej. Natomiast rośliny, które mają wisieć, umieszczamy w specjalnie do tego przeznaczonych makramowych "uprzężach".
View this post on Instagram
Wspomniane przez nas makramy to jedne z najważniejszych dekoracji w stylu boho. Te wykonane z odpowiednio wiązanych sznurków konstrukcje służą zarówno do podwieszania pod sufitem roślin, jak i po prostu ozdabiania ścian. Osoby dysponujące odpowiednią przestrzenią mogą także wykorzystać duże makramy do przedzielenia pokoju na dwie strefy - na przykład sypialną i taką przeznaczoną do pracy. Tak zasłona z makramy doskonale sprawdza się także w roli ozdoby balkonowej.
View this post on Instagram
Ściany we wnętrzu w stylu boho - oprócz makram - ozdabiają także grafiki, plakaty i lustra. Przy czym te ostatnie wiszą na ścianach oprawione w ramy drewniane lub z rattanu, a często także ozdobione naturalną suchą trawą. W ogóle suszone rośliny są bardzo w stylu boho. Suszone kwiaty, a zwłaszcza suszone trawy i zboża ustawione w koszach lub szklanych wazonach stoją na podłodze, stole w pokoju jadalnym lub na parapecie.
Innymi bardzo ważnymi dekoracyjnymi elementami wnętrza są poduszki. Urządzając wnętrze w stylu boho wybieramy poduszki dekoracyjne z chwostami, z grubo plecionego płótna, ozdobione aplikacjami. Układamy je na fotelach, sofach i łóżkach, często na uprzednio nałożonych na te meble kapach i pledach. Na podłodze można też ustawić krewnego dekoracyjnych poduszek - ozdobny puf. To siedzisko wykonane z plecionej juty, bawełnianego płótna zdobionego aplikacjami, skóry lub jej imitacji, często doskonale sprawdza się także w roli stolika kawowego.
View this post on Instagram
Bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza urządzonego w stylu boho jest także oświetlenie. Lampy sufitowe wyposażamy w niezbyt może praktyczne, ale za to zapewniające przyjemne, ciepłe światło abażury z drewna bambusowego. Korzystamy z lamp podłogowych, w domu i na balkonie wieszamy sznury lampek i - oczywiście - chętnie korzystamy ze świec i latarynek. Szczytem marzeń każdego wielbiciela stylu boho będzie lampa solna.
View this post on Instagram
Przestrzenią, w której wielbiciele stylu boho mogą w pełni wykorzystać swoją kreatywność jest sypialnia. Sypialnia w stylu boho to przytulne miejsce idealne nie tylko do snu, ale też medytacji czy praktyki mindfulness. Wygodne łóżko i rozpraszające światło zasłony to podstawowe elementy jej wystroju. Sypialnię boho warto zapełnić oczyszczającymi powietrze roślinami, a z górnego światła zrezygnować na rzecz lamp podłogowych i grilandy lampek, która stanowi też piękną ozdobę ściany.
Do sypialni w stylu boho wybieramy bieliznę pościelową z naturalnych tkanin i w inspirowanych naturą barwach. Pościel z bawełnianego muślinu czy lnu w kolorze beżowym, bieli, szarości czy ochrze nie tylko zachęca do snu, ale też pięknie się prezentuje. Na dzień możemy zaścielone łóżko przykryć wzorzystą lub patchworkową kapą i ozdobić dekoracyjnymi poduszkami.
Meble do sypialni - łóżko, szafki nocne czy szafy - nie muszą pochodzić z jednej kolekcji. Wręcz wskazane jest, żeby każdy z tych elementów wyposażenia sypialni był inny - w ten sposób zadośćuczynimy eklektycznemu charakterowi stylu boho. Radzimy wybierać meble z jasnego drewna, rattanu, bambusa lub plecionej trzciny.
View this post on Instagram
Balkon lub taras w stylu boho zachęca zarówno do samotnej lektury książki, jak i hucznych spotkań ze znajomymi. By był maksymalnie przytulny, jego podłogę wykładamy drewnianymi lub ceramicznymi płytkami we wzory inspirowane orientem lub Meksykiem. Balkon w stylu boho oczywiście po brzegi wypełniamy roślinami. Jeżeli tylko pozwalają na to nasze umiejętności ogrodnicze, typowe rośliny domowe mieszamy z aromatycznymi ziołami - szałwią, miętą, tymiankiem, lawendą i rozmarynem.
View this post on Instagram
Meble na taras czy balkon urządzony w stylu boho powinny być drewniane. Żeby zapewnić sobie trochę prywatności i ocieplić przestrzeń, możemy wyposażyć nasz balkon w zasłony lub ustawić na nim parawan z rattanu. Jeśli wielkość tarasu lub balkonu na to pozwala, wieszamy na nim hamak, ustawiamy pufy i niskie stoliki.
View this post on Instagram