Wabi-sabi to podejście do życia i w konsekwencji także sposób, w jaki urządzamy przestrzeń, w której żyjemy. Mieszkanie urządzone w duchu wabi-sabi jest skromne, ale stylowe. Znajdziemy w nim stare meble i silne inspiracje naturą.
Wabi-sabi wywodzi się z taoizmu oraz buddyzmu zen. Słowo "wabi" oznacza "eleganckie piękno prostoty", a "sabi" - "upływ czasu i następujące wraz z nim zniszczenie". Cytowany przez BBC profesor Tanehisa Otabe z Uniwersytetu Tokijskiego dla wyjaśnienia na czym polega wabi-sabi, przywołuje... tradycję parzenia herbaty wabi-cha, podczas której wykorzystywano proste i dalekie od doskonałości japońskie naczynia, przedkładając je nad dużo doskonalszą ceramikę sprowadzaną z Chin. Zamiast koncentrować się na bogatej ornamentyce czy perfekcyjnym wykonaniu, uwagę skupiało się na zupełnie innych oznakach urody lokalnej ceramiki - subtelnych kolorach, fakturze...
View this post on Instagram
- Estetyka wabi-sabi otworzyła nam oczy na życie codziennie i pozwoliła nam odbierać rzeczy zwykłe w niezwykły, estetyczny sposób - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem BBC profesor Otabe. A co wabi-sabi oznacza dla wystroju wnętrz? To przede wszystkim prostota, naturalne materiały i przedmioty, które są nam naprawdę potrzebne oraz do których odczuwamy sentyment. Można zaryzykować stwierdzenie, że wabi-sabi to jedna z form modnego teraz minimalizmu.
View this post on Instagram
Urządzanie mieszkania w zgodzie z filozofią wabi-sabi warto rozpocząć od uważnego i krytycznego przejrzenia swojego dobytku. Celem jest ograniczenie ilości rzeczy i pozostawienie w swoim otoczeniu przedmiotów, które są dla nas ważne, a ich uroda niekoniecznie jest oczywista. W mieszkaniu w stylu wabi-sabi znajdziemy przede wszystkim meble i dodatki vintage.
View this post on Instagram
A obowiązujące przy jego urządzaniu zasady to:
View this post on Instagram