Gala rozdania Oscarów to nie tylko święto kina, ale doskonała okazja, aby zamanifestować swoje poglądy i publicznie okazać wsparcie sprawom, w które się wierzy. Te 7 znanych nazwisk postawiło na oscarowe stylizacje z przesłaniem, aby przeciwstawić się seksizmowi, zaśmiecaniu planety, stereotypom w modzie, wesprzeć organizację charytatywną, czy zamanifestować swoją wolność.
Oscary w 2020 roku były niezwykle ważne dla Joaquina Phoenixa. Aktor odebrał statuetkę za główną rolę w filmie "Joker". Swoją przemowę poświęcił walce o dobro planety. Aktor zapowiedział, że przez cały sezon odbierania nagród za 2019 rok, będzie występował w tym samym garniturze, aby zmniejszyć ilość odpadów. Phoenix wybrał projekt Stelli McCartney, która słynie z ekologicznej mody i niewykorzystywania naturalnych skór i futer.
Gwiazda "Nagiego Instynktu” zdecydowała się przełamać panujące reguły "czerwonego dywanu" i postawiła na miks luksusowej mody z sieciówką. Liliowa spódnica projektu Very Wang i biała klasyczna koszula to zestaw, który zapisał się w historii oscarowej mody. Powód? To jedna z pierwszych stylizacji gwiazd, która udowadnia, że świetny styl to kwestia kreatywności, a nie znanej metki.
3. Gwyneth Paltrow, 1999
Gwyneth Paltrow wzbudziła pudroworóżową suknią Ralpha Laurena wiele kontrowersji. Krytycy mody uznali ją za modową wpadkę i zarzucali aktorce efekt „lalki Barbie owiniętej w belkę satyny”. Jednak publiczność była zachwycona wyborem aktorki. Gwyneth Paltrow sprawiła, że róż przestał być traktowany stereotypowo - jako dziecięcy i infantylny. Jego popularność w zakupowych wyborach kobiet zaczęła wyraźnie wzrastać po oscarowej gali w 1999 roku, a sukienka stała się jedną z najczęściej kopiowanych.
4. Jenny Beavan, 2016
„W sukienkach wyglądam śmiesznie, a ze względu na bóle kręgosłupa nie mogę nosić obcasów. Opowiadam historie, nie interesuje mnie sama moda” – tak skomentowała swoją stylizację Jenny Beavan, kostiumografka, która w 2016 roku otrzymała Oscara za stroje w produkcji „Mad Max. Na drodze gniewu”. Skórzana ramoneska, kowbojki, denimowe spodnie i jeden paznokieć pomalowany na kolor chromu „na cześć metalu z filmu” były manifestem Beaven, że ponad panujące reguły (w tym wypadku dress-code) zawsze warto stawiać siebie i swoje samopoczucie.
5. Billie Porter, 2019
" Chcę, żeby ludzie zrozumieli, że nie musisz rozumieć, ani nawet zgadzać się z wyborami innych ludzi, ale wszyscy musimy się wzajemnie szanować. Ludzi będą czuli się niekomfortowo, widząc mnie w sukni balowej, ale to jest tylko moja sprawa" – tak swój wybór stylizacji komentował aktor Billy Porter, gwiazdor serialu „Pose”, który w 2019 roku postawił na spektakularną suknię Christiana Siriano.
6. Natalie Portman, 2020
Gwiazda kina potraktowała swoją oscarową kreację w 2020 roku symbolicznie. Natalie Portman zdecydowała, że na eleganckiej pelerynie umieści nazwiska reżyserek głośnych filmów, które zostały pominięte w oscarowych nominacjach. Na tkaninie pojawiły się nazwiska, m.in. Lorene Scafaria ("Ślicznotki"), Lulu Wang ("Kłamstewko"), Greta Gerwig ("Małe kobietki"), czy Marielle Heller ("Cóż za piękny dzień"). Każda z nich była autorką uznanego w tamtym czasie filmu, ale pomimo to w kategorii reżyserskiej nie znalazło się miejsce dla żadnej kobiety. Suknia i peleryna Diora stały symbolem walki z seksizmem w wyborach Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
7. Sandy Powell, 2020
Sandy Powell to brytyjska kostiumografka, która na swoim koncie ma aż piętnaście nominacji do Oscara i trzy statuetki. Ze swojej oscarowej stylizacji z 2020 roku uczyniła przedmiot licytacji na ważny dla niej cel charytatywny - ocalenia domu zmarłego artysty Dereka Jarmana. Sandy Powell brała udział we wszystkich imprezach sezonu w jasnokremowym garniturze. Na każdej z nich, prosiła największe gwiazdy kina o złożenie autografów na jej marynarce i spodniach. Efekt? Garnitur po oscarowej gali został zlicytowany za ponad 22 tys. dolarów.